Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Margarín a ztužený tuk. Je mezi nimi rozdíl?

Publikováno: 2.08.14
Počet zobrazení: 1335
  Zdroj: Marie Vladyková
Není snad potraviny, o které by kolovalo tolik mýtů, jako o margarínech. Je to však škoda, protože mohou být kvalitním zdrojem mastných kyselin prospěšných pro naše zdraví. Nejčastěji je lidé odsuzují jako ztužené tuky, které našemu zdraví naopak mohou škodit. Kde je tedy pravda?

Margarín je ztužený tuk – mýtus

 

Tento zažitý mýtus se zakládá na způsobu výroby, který se používal před řadou let. Dříve museli výrobci používat metodu tzv. částečná hydrogenace neboli částečného ztužování, aby margarín vyrobený z tekutých olejů ztuhl. Od té doby však výrobní procesy značně pokročily.

 

Dnešní způsob výroby margarínů probíhá podobně jako v případě másla, tedy mechanickou cestou. Zatímco máslo se tluče z mléka, resp. smetany, margarín se míchá ze směsi přírodních rostlinných olejů, u nás hlavně řepkového, a tropických tuků, např. kokosového, palmojádrového.

 

Margarín se tedy dnes nevyrábí ztužováním, a není tedy ztuženým tukem. Zároveň však na krabičce takového tuku nenajdete slovo „margarín“. Správně se totiž margarín nazývá roztíratelný rostlinný tuk.

 

Margarín je zdrojem nezdravých tuků – mýtus

 

Přesně naopak. Současné kvalitní margaríny jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, z nichž některé jsou esenciální (omega 3 a omega 6), tedy takové, které si tělo nedokáže samo vytvořit a přitom je nutně potřebuje.

 

Mýtus o nezdravých tucích v margarínech vznikl v minulosti, kdy se při přípravě surovin pro výrobu margarínu používalo částečné ztužování. Při tom vznikají nezdravé tuky, nazývané trans mastné kyseliny.

 

Před patnácti dvaceti lety margaríny skutečně obsahovaly poměrně významné množství trans nenasycených mastných kyselin. Nyní se ale při výrobě margarínů používají zcela nové technologie, při kterých trans nenasycené mastné kyseliny nevznikají.

 

Současné kvalitní margaríny jich obsahují maximálně 1 procento, které není pro lidské zdraví nijak rizikové. V trochu větší míře je totiž obsahuje přirozeně i mléčný tuk, najdeme je tedy například v másle.

 

Jak najít kvalitní margarín a nekoupit ztužený tuk?

 

Čtěte tabulku nutričního složení. Neuvádí-li výrobce detailní složení, mějte se na pozoru. Ideální je sledovat v tabulce obsah trans nenasycených mastných kyselin, které můžete najít také pod názvem „transizomery“ nebo pod zkratkou TFA. Množství těchto tuků by nemělo přesáhnout 1 %.

Foto a zdroj: Marie Vladyková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: