Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Náhrada při újmě na přirozených právech člověka

Publikováno: 29.08.14
Počet zobrazení: 1445
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Právní úpravu reálných břemen najdeme v zákoně č. 89/2012 Sb. občanský zákoník (nový), v ustanovení § 1303 a násl. Tento článek má informativní charakter, přednostně platí zákon.

Právní úprava

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (nový) a zákony související, Metodika Nejvyššího soudu.

 

V našem právním okénku se budeme zamýšlet nad velkými riziky, které mohou významně změnit způsob života a nepříjemně do jeho průběhu zasáhnout svými důsledky jak viníky, tak i oběti. Jde tu o zdraví, o život a také o pojištění před nepříjemnými či fatálními následky pro účastníky jednání a chování vůči svým bližním či jiných životních událostí, když někdo někomu způsobí újmu na zdraví s dočasnými či trvalými následky a na majetku, či na životě. A může jít jak o následky zanedbané péče ve zdravotnictví, nedodržování bezpečnostních předpisů s následkem smrti nebo těžké újmy na zdraví v nejrůznějších oblastech, vyhrožování apod. a s takovými případy násilí setkáváme téměř každý den v běžném životě či v médiích.    

 

Na tyto nehody a tragédie pak reaguje zákon o náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Nový občanský zákoník spustil revoluci v náhradách škody při ublížení a na zdraví už tím, že zrušil starou náhradovou vyhlášku č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění, aniž pro výši náhrad stanovila nějaká konkrétnější pravidla. Metodika Nejvyššího soudu stanoví pravidla pro výpočet kompenzace bolesti a ztížení společenského uplatnění v základních bodech, na kterých spočívá výpočet jednotlivých částek, kterými je tak zatížen viník nehody či jiných událostí, který bude plnit kompenzaci v penězích. A že půjde o nemalé částky, tím si můžeme být jisti.    

 

Jak tyto případy řeší nový občanský zákoník?

Poddodíl 2, Náhrada při újmě na přirozených právech člověka, § 2958 a násl.

 

§ 2958

„Při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného, nahradí mu škůdce i ztížení společenského uplatnění. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.” 

 

 

Okolnosti hodné zvláštního zřetele

V médiích se často setkáváme s příběhy, nad kterými zůstává rozum stát. Jde o útoky a násilí nejrůznější povahy a druhu. Takové případy řeší ustanovení § 2957 a současně je i vyjmenovává:

§ 2957

Způsob a výše přiměřeného zadostiučinění musí být určeny tak, aby byly odčiněny i okolnosti zvláštního zřetele hodné. Jimi jsou úmyslné způsobení újmy, zvláště pak způsobení újmy s použitím lsti, pohrůžky, zneužitím závislosti poškozeného na škůdci, násobením účinků zásahu jeho uváděním ve veřejnou známost, nebo v důsledku diskriminace poškozeného se zřetelem na jeho pohlaví, zdravotní stav, etnický původ, víru nebo i jiné obdobně závažné důvody. Vezme se rovněž v úvahu obava poškozeného ze ztráty života nebo vážného poškození zdraví, pokud takovou obavu hrozba nebo jiná příčina vyvolala.

Náhrady při ublížení na zdraví a při usmrcení

§ 2958

Při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného, nahradí mu škůdce i ztížení společenského uplatnění. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.

Odčinění dalších osob

§ 2959

Při usmrcení nebo zvlášť závažném ublížení na zdraví odčiní škůdce duševní útrapy manželu, rodiči, dítěti nebo jiné osobě blízké peněžitou náhradou vyvažující plně jejich utrpení. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.

§ 2960

Náklady spojené s péčí o zdraví

Škůdce hradí též účelně vynaložené náklady spojené s péčí o zdraví poškozeného, s péčí o jeho osobu nebo jeho domácnost tomu, kdo je vynaložil; požádá-li o to, složí mu škůdce na tyto náklady přiměřenou zálohu.

§ 2961

Náklady pohřbu

Škůdce nahradí tomu, kdo je vynaložil, přiměřené náklady spojené s pohřbem v rozsahu, v jakém nebyly uhrazeny veřejnou dávkou podle jiného právního předpisu. Přitom se přihlédne k zvyklostem i k okolnostem jednotlivého případu.

 

Jak bylo v tomto článku řečeno, nejnižší limit povinného ručení, který je 35 miliónů korun na jednoho zraněného, už nebude zřejmě stačit. Náhrady bolestného a snížení společenského uplatnění z hlediska metodiky, která hlavně platí pro advokáty a soudce skutečně vroste. Určitě není od věci upozornit, u škod na zdraví pojišťovny vyplácí ušlé výdělky, nemohoucím platí ošetřovatelskou péči. Stavební úpravy bydliště nebo doživotní rentu, ale jednou se limit vyčerpá, a pak musí viník platit náhrady škody ze svého. 

Uplatnění náhrady škody žalobou se bude řídit podle občanského soudního řádu. Jistě, že lidé budou přemýšlet, jaké finanční částky budou muset vynaložit při podání žaloby a na zastupování advokátem u soudu a na dokazování, jak pořídí svědecké výpovědi, když se málokdo chce „do něčeho namočit“ a dát si vyhrožovat od viníka nebo se stát terčem útoků a obtěžování. Lidé většinou takové problémy řeší podáním trestního oznámení a zřejmě, podle všeho budou odkazováni na občanskoprávní řešení podáním žaloby.

Autor: JUDr. Irena Novotná; Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: