Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Právní okénko pro důchodce: O výhradě dědictví

Publikováno: 3.10.14
Počet zobrazení: 2459
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Pokud jste se již seznámili s dědickým právem v novém občanském zákoníku, pak jste nemohli přehlédnout, jaké je velké riziko pro dědice převzít zadlužené dědictví.

Model je jednoduchý – dědic svým nabytím dědictví vstupuje do postavení zůstavitele, a tak odpovídá za všechny dluhy.  Občanský zákoník umožňuje dědici dvě řešení: buď dědictví odmítnout, nebo uplatnit výhradu soupisu pozůstalosti a tak omezit dopady rizika ze zadluženého dědictví. Tento článek má informativní charakter, přednost v řešení problému dědictví má zákon.

Co se stane, když dědic dědictví odmítne, zákonná lhůta

Pohlíží se na něj, jakoby dědictví vůbec nenabyl, ale musí tak učinit výslovným prohlášením u soudu. Lhůta, kdy lze dědictví odmítnout je 1měsíc ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí. A na to si dávejte velký pozor! Totiž, v případě marného uplynutí lhůty právo na odmítnutí dědictví zaniká Pozor! Prohlášení o odmítnutí dědictví musí být jednoznačné. To znamená, že nesmí zásadně obsahovat žádné podmínky výhrady nebo se týkat jen části dědictví. Jinak je neplatné. Ale existuje výjimka pro neopominutelné dědice. Těm občanský zákoník výslovně umožňuje dědictví odmítnout s výhradou povinného dílu. V případě, že dědic svým jednáním dal najevo. Že che dědictví přijmout, potom se k jeho případnému odmítnutí dědictví nepřihlíží.

Kdo má právo odmítnout dědictví a dědická smlouva

Právo dědictví odmítnout má každý dědic. S výjimkou toho dědice, kterému toto právo vyloučila dědická smlouva.

Pár slov o výhradě soupisu, neuplatnění výhradu soupisu

Cílem výhrady soupisu je omezit rozsah odpovědnosti dědice za dluhy zůstavitele, aniž by dědic přišel o možnost dědictví převzít. Soupis pozůstalosti má v tomto případě sloužit ke zjištění pozůstalostního jmění a určení čisté hodnoty majetku v době smrti zůstavitele. Jestliže dědic výhradu soupisu neuplatní, pak hradí zůstavitelovy dluhy v plném rozsahu. Dědic, který výhradu soupisu uplatnil, hradí dluhy zůstavitele jen do výše nabytého odpovídající jeho dědickému podílu.

Výhrada soupisu má i své stinné stránky

Výhrada soupisu slouží k omezení odpovědnosti za dluhy zůstavitele, ale nepouštíme se do ní zbrkle a bez rozmyslu. Výhrada soupisu má smysl tam, kde dědic předpokládá, že dědictví je značně zatíženo dluhy zůstavitele. Pokud však dědic je bez obav z dluhů. Může si ušetřit značné náklady s pořízením soupisu a jeho oceněním. Náklady se hradí z pozůstalosti a jdou k tíži dědických podílů.

 

Seznam pozůstalostního majetku a rozhodování soudu

V určitém případě může soud rozhodnout o nahrazení soupisu pozůstalosti seznamem pozůstalostního majetku. V určitých, jednodušších případech, soud rozhodně, že soupis nahradí společným prohlášením dědiců, ale jen v tom případě, pokud dědicové neodporují. 

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: