Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babička peče pro radost

Publikováno: 11.11.14
Počet zobrazení: 1331
  Autorka článku: Irena Novotná
Dnes jsme pro vás připravili zase něco z pečení, pro mlsné jazýčky vaše i vašich blízkých.

Tvarohová buchta z Německa

Na buchtu je třeba 6 vajec, 200g másla, 250 g cukru, vanilkový cukr nebo jeden vanilkový lusk, 1 prášek do pečiva, 40g maizeny nebo jeden puding, šťáva z jednoho citronu nebo pomeranče a 4 vrchovaté lžíce krupice celozrnné pšeničné, 1 kg tvarohu.

Ušlehejte vejce s cukrem a vanilkovým cukrem nebo vnitřkem vanilkového lusku. Přidejte máslo a stále šlehejte. Přidejte 4 lžíce celozrnné krupice pšeničné, prášek do pečiva, maizenu (lze nahradit jedním pudingem), tvaroh a šťávu z citronu. Vše našlehejte a vznikne vám krásné těsto, které nalijte a musíte mu pomoci stěrkou. Je hodně husté, do vymazaného a vysypaného plechu s vysokým okrajem. Upečete ho ve zhruba 180 st. C a hlídáte z vrchu. Ke konci dejte alobal. Upečené nechte vychladnout (buchta trochu klesne) a krájejte až absolutně vychladlé. Nespěchejte na nic!

 

Z německé a rakouské kuchyně

 

Bábovka z Vídně

Vídeňská bábovka je hodně dobrá. Ale bohužel hodně tučná. Těsto na bábovku je možné buď třít třecí lopatkou, nebo šlehat velikou metlou.  Rozhodně bych toto těsto nedávala do elektrického šlehače. A pozor – mléko je potřeba za stálého šlehání přilévat velmi pomalu. Bábovka není nijak extra sladká, výrazné jsou v ní mandle. Zvláštní chuť má proto, že je dělaná z celozrnné mouky, ale díky většímu množství másla je dost těžká, ale zároveň je nadýchaná, není sedlá. Na sedánkách s přáteli jistě zaznamená úspěch. Lidé s horším trávením by si měli dávat pozor a zejména žlučníkáři!

Ingredience: Dáme 6 vajec, 280g másla, 280g cukru krystal, 360g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 250ml mléka, 1+1/2 prášku do pečiva, špetka soli, kůra z jednoho citronu, vanilkový cukr či na lžíci moučkový cukr s naloženou vanilkou, 50g rozinek, 50g mandlí, tuk a mouka na vymazání formy.

Postup: Nejprve třete  žloutky s cukrem a máslem. Přidáte citronovou kůru, vanilku, mléko a sůl. Ušleháte si sníh z bílků a vmícháte do těsta mouku s práškem do pečiva a tuhý sníh. Nakonec přidáte rozinky a nasekané mandle. Těsto nalijte do vymazané a vysypané formy. Pečte zhruba 3/4 hodiny na cca 200st. C. Hlídejte těsto a špejlí zjišťujte stav upečení, případně, pokud uznáte za vhodné,  shora zakryjte alobalem.

Hotovou bábovku vyklopte a pocukrujte moučkovým cukrem, ve kterém byla naložená vanilka.

 

Bábovka z Lince

Tato bábovka patří mezi trochu náročnější, ale je až moc vynikající. Tak moc, že je třeba hledět na to, aby nezmizela dřív, než vychladne. Chtěla bych jen upozornit, že celozrnná mouka, z které se pečivo dělá, není současně známkou dietnosti ve smyslu redukční diety. Je jen lépe stravitelná.

Ingredience: na linecké těsto: 300g celozrnná mouka pšeničná přesátá, 200 másla, 100g cukr moučka, 2 žloutky na náplň: 4 žloutky, 8 bílků, 200g vlašských ořechů, 40g piškotů, 160g cukr moučka. Máslo na vymazání formy.

Postup: Nejprve uhnětete linecké těsto. Vymažete bábovkovou formu máslem – velmi pečlivě a 3/4 lineckého těsta vložíte do formy a  navlhčenýma rukama rozložíme po celé formě. 1/4 si necháte na pokrytí, jako čepici. Poté ušlehejte tuhý sníh. Mezitím ušlehejte žloutky s cukrem a přidejte nastrouhané ořechy a strouhané piškoty. Nakonec vmíchejte tuhý sníh z bílků. Nalijte hmotu do lineckého těsta a přiklopte plátem lineckého. Okraje, které zbyly, tak přehněte doprostřed. Dejte péci asi při 200 st. c, ale hlídejte, aby vršek příliš netmavnul. Velmi rychle chladne – po vychladnutí můžete nakrájet.

 

Švestkový koláč s mákem

Jistě, že v kuchařských knihách najdete hodně obdobných receptů, protože zřejmě už v 16. století, době baroka, začaly k nám pronikat i další recepty z cizích kuchyní a německé měšťanstvo si přineslo sebou své kuchyňské tradice. Češi, kteří nemají moc v oblibě tučná a těžká jídla, takže se nestravují jako dřevorubci nebo odsouzenci, hledají samozřejmě lehčí těsta a bohatěji je pokládají ovocem. Pro některé lidi je mák se štvestkami příliš těžký, někteří to zase mají rádi, s bílou kávou z kávoviny a u prostřeného stolu. S černou zrnkovou kávou, pokud bych mohla radit, bych to nekombinovala. Pití čtvrtlitrových turků po obědě je skutečně drastická záležitost, ale proti vkusu není musu.

Takže zde je ten senzační koláč se švestkami

Ingredience: 1 kg mouky pšeničné celozrnné přesáté, 46 g droždí, 1/4+1/8 l mléka, 1 vejce, 1 hrnek cukru, 120g másla, citronová kůra. Kompotované odpeckované švestky – 2 sklenice, drobenka z 120g másla, 250g mouky celozrnné pšeničné přesáté a 250g cukru a trochu namletého máku smíchaného s cukrem. 

Postup: Nejprve kvásek. Ten si připravíme takto:  trochu mouky, mléka, cukru a droždí, rozmíchat a nechat vzejít. A zase, na nic nespěchejte, babička vždycky říkala, že když se dělají koláče, musí se na všechno čekat.  Až vám vzejde pořádně kvásek, pak teprve přimíchejte všechny zbývající suroviny a vše uhněťte do vláčného těsta. Zase – nedala bych to do elektrického míchače. Už se mi v něm leccos srazilo. Těsto nechte kynout asi hodinu. Já ho přikrývám čistou utěrkou.  Pak ho rozdělte na dva plechy. Pěkně ho rozprostřete po plechu, vložte  na těsto švestky bez šťávy, posypte drobenkou. Tu si připravíte tak, že smícháte mouku s cukrem a máslem. Těsto se švestkami posypte mákem smíchaným s cukrem. Já používám dušený mák s cukrem. Dá se péci zhruba na 180-200st. C. Krájí se vychladlé nebo mírně teplé.

Ovšem, místo švestek můžete dát na těsto cokoliv. Tvaroh, posypaný rozinkami, jemně ochucený muškátovým květem, jiné ovoce, fantazii se meze nekladou. A také momentální chuti ne. K pečení koláčů používám výhradně kompotovaného ovoce. S tím nic nezkazím. Dávám ho raději i do štrúdlů a buchet, protože nechci riskovat, že se neupeče a zůstane napůl syrové.

 

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: