Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Léčíme se jídlem
Autorka článku: Irena Novotná Když spojíme obě vlastnosti brambor, pak dostaneme ideální potravinu pro každou věkovou skupinu. Jako pokrm – nepřeberné množství krajových i zahraničních receptů, po kterých se lidé stále pídí. |
Ale všechno záleží na jejich pěstování a hlavně skladování, aby měly tu žádoucí kvalitu, jako potřebujeme k prospěchu svého zdraví a i jako hodnotný pokrm. Musím upozornit, že fritované brambory jsou těžce stravitelné a brambory pečené ve slupce jsou stravitelné nejlépe. Otylým lidem se doporučuje, v německé medicíně, jíst večer několik pečených brambor a 10-20 dkg bílého tvarohového sýra. Brambory, pokud se jedí bez dalších tuků, nejdou na tloušťku. Ale pozor, brambory, které uvaříme, nemáme nechávat v ledničce déle než 24 hodin. Tak, shrnuto a podtrženo s požehnáním zahraničních výzkumů, brambory jsou zdraví prospěšné, ale bez solaninu.
Příprava k vaření
Samozřejmě, že aby se uchovaly v bramborách všechny látky, je třeba je k vaření připravovat tak, že se zalévají vroucí vodou. Stejně jako brambory pečené, tak také vařené si zachovávají vitamíny. Ale musí být vařené ve slupce. Vývar z brambor také obsahuje mnoho cenných komponentů a měl by se přidávat do omáček a také z něho připravovat polévky. Je nutno podotknout, že brambory ztrácejí na svých vzácných látkách strouháním, třeba na placky, ale samozřejmě, že ani placky nebudeme zavrhovat, nebo co ztratí na procesu strouhání, to nabydou zase přílohou, ke které je takto připravujeme. Smažení také moc neposlouží, pokud si přejeme uchovat vitamíny. Brambory téměř neobsahují tuk. jsou nízkokalorické, velmi lehce stravitelné, bohaté na draslík a hořčík. Tedy – ideální potravina hlavně pro seniory. Mají i bílkoviny v nejlepší jakosti. Tak – z toho nám vyplývá, že brambory jsou nejlepší vařené na loupačku a to my všichni víme. Podporují činnost střev. působí proti tvorbě vředů. mají hojivé vlastnosti a díky velkému množství draslíku působí i močopudně. Páry, které se vypařují během vaření působí velmi hojivě na dýchací cesty, a kromě toho všeho, posilují vlásečnice. Působí proti nádorově a zastavují rozvoj plísní a bakterií.
Příprava k léčení
Léčivé vlastnosti brambor znaly již lidové léčitelky i kuchařky. Třeba dr. Kneipp doporučoval kaši z brambor vařených ve slupce, ručně šťouchaných, bez hrudek, uložených do plátěného sáčku jako obklady k utišení bolestí, křečí v trávicím traktu, při otocích, dehydratacích, vyvrtnutí, zánětech, oslabení endokrinních žláz, katarech horních cest dýchacích, katarech trávicího traktu, zánětu pohrudnice, zánětu kloubů, pouzdra vazu, má vliv na snížení teploty, jsou užitečné při houseru. A dokonce při artritidě. Jeden kilogram brambor dodá ogranismu 5 g draslíku, který reguluje přeměnu vápníku, a tak působí protizánětlivě.
Celer
Syrový celer užívaný vnitřně má posilující projímavé účinky, obohacuje organismus o minerální komponenty, léčí hostec, močové kameny, plynatost, žaludeční koliky, mírní kornatění tepen, léčí revmatismus i otylost, upravuje činnost ledvin a podobně.
Salát
Kořen celeru nastrouhaný na zeleninovém struhadle s různou další zeleninou, smíchaný ze lžící smetany a majonézy a s bylinnými přísadami je vynikajícím salátem. Jeho složení lze stále měnit, někdy můžeme přidat bramboru, jablko, papriku a jinou zeleninu a okořenit ho špetkou skořice a zázvoru.
A mé zkušenosti: Inhalace celerové šťávy léčí migrénu a vůbec bolesti hlavy.,
Vařený celer je lehce stravitelný, a aby třeba v bujónu nepozbyl svého aroma, je nutno nakrájenou nať nebo kousky kořene přidat krátce před dovařením. 1 1 litr dobrého bujónu dáme 30 g nati nebo 50 g kořene. Celer k jídlu se nesmí vařit příliš dlouho, aby neztratil své aromatické éterické silice a cenné vitamíny. Nesmíme zapomenout, že celer také snižuje krevní tlak.
Můj recept
Snažila jsem se spojit příjemné s užitečným, a tak jsem uvařila brambory ve slupce a současně v jiném hrnci oloupaný celer, nakrájený na díly. Když brambory byly měkké a celer také, tak jsem brambory oloupala, dala do mísy, rozšťouchala je velmi pečlivě na hladko a přilévala přitom smetanu. Pak jsem do této kaše rozšťouchala celer a ještě přidala smetanu, dala na mírný plamen a míchala jen krátkou dobu. A pak osolila. Byla to výborná kaše s trochou rozpuštěného másla. Nemusela jsem dávat už nic k tomu. I když musím říci, že je to výborné k dušenému masu. Někdo by tam přidal hrst vařených krupek. Když si člověk osvojí myšlenku, že se nemusí cpát vším, co uvidí, ale trochu přemýšlí nad složením potravin, pak dokáže vymyslet večeři, která nejen podpoří jeho organismus, ale také ho nezatíží.
Několik receptů pro inspiraci
Islandské brambory
Suroviny:
1 kg brambor oloupaných, na čtvrtky
sůl a pepř
muškátový oříšek
2,5 šálku strouhanky
1/2 šálku másla nebo rostlinného tuku
Příloha: mléko
Postup přípravy:
Strouhanku smícháme se solí, pepřem a muškátovým oříškem. Brambory nakrájené na čtvrtky namáčíme v rozpuštěném másle a obalujeme v ochucené strouhance. Brambory narovnáme na vymaštěnou pánev nebo pekáček a v předehřáté troubě upečeme asi při 180°C během 45 minut, až jsou zlaté.
Nastavovaná kaše
Suroviny na 5 porcí:
1,3 kg brambor, vařených a oloupaných
300 g trhaných nebo drobnějších krupek
125 g sádlo škvařené
150 ml mléka
100 g cibule
15 g soli a pepř mletý podle chuti
majoránka
10 g česneku
Postup přípravy:
Oloupané brambory uvaříme ve slané vodě doměkka.
Zvlášť uvaříme trhané nebo menší krupky.
Uvařené krupky scedíme, vsypeme do měkkých uvařených brambor.
Přidáme podle chuti sůl a pepř, majoránku a utřený nebo prolisovaný česnek a část vařícího mléka.
Šťouchadlem na škubánky vše rozmícháme na tužší hladkou kaši.
Při míchání doléváme podle potřeby vařící mléko.
Vymíchanou kaši podáváme na teplém talíři upravenou tak, že lžící utvoříme několik stejnoměrných dolíčků a přelijeme sádlem (tukem) s dorůžova osmaženou cibulkou.
Jako přílohu podáváme kyselou okurku nebo různé zeleninové saláty (okurkový, hlávkový, z rajských jablíček, směsný zeleninový, zelný apod.).
Bramborová bába
Suroviny
1 kg brambor vařené ve slupce
3 vejce
100 ml mléka
50 g cukru
špetka soli
jablka
200 g hrubé mouky
Postup přípravy:
Brambory oloupeme nastrouháme do mísy, přidáme cukr a sůl. Vejce rozšleháme s mlékem a přidáme k bramborám a rozmícháme. Nakonec zapracujeme do těsta mouku. Pekáček vytřeme tukem, vysypeme prosetou strouhankou, naplníme těstem a poklademe jablky. Upečeme v rozehřáté troubě.
Staročeské přesbidlo
Suroviny:
1/2 kg brambor
sůl
1 1/2 lžíce sádla
1 středně velká cibule
Na noky:
1/4 kg hrubé mouky
sůl
1 žloutek
mléko podle potřeby
Postup přípravy:
Z mouky, žloutku, mléka a soli umícháme těsto na noky a necháme je odpočinout. Brambory omyjeme, oloupeme, nakrájíme na menší kousky a uvaříme v osolené vodě doměkka. Vodu z nich slijeme do menšího kastrolu a zavaříme do ní noky, které vykrajujeme malou lžičkou. Noky vaříme asi 6 minut, pak je vyjmeme, přidáme k bramborám a protřeseme. „Přesbidlo“ omastíme cibulí osmaženou na sádle dozlatova. Podáváme se salátem jako samostatný pokrm nebo jako přílohu k dušenému hovězímu masu a roštěnkám.
Celerové tyčinky
Suroviny:
250 g polohrubé mouky
250 g rostlinného tuku
250 g tvrdého nastrouhaného sýra
250 g jemné strouhanky
7 lžic nastrouhaného celeru
vejce na pomazání před pečením
Postup přípravy:
Uvedené přísady zpracujeme na těsto, které vyválíme na plát asi půl centimetrů silný. Rádýlkem nakrájíme proužky, naskládáme je na pomaštěný plech, pomažeme vejcem a prudce opečeme v troubě dozlatova.
Autor: Irena Novotná, Foto: Internet