Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

20 spokojených let v důchodovém věku 8

Publikováno: 22.01.15
Počet zobrazení: 1533
  Autor článku: Zdeněk Vohradník
PAMĚTI JE POTŘEBA POMÁHAT
V předchozím článku jsem psal o věcech, které nám negativně ovlivňuje věk. Od zhoršování zraku, přes různé nemoci až po omezování pohybu. Do dnešního textu jsem si ponechal problém, který sužuje většinu seniorů. A tím je paměť, resp. zapomínání.
 

Určité poruchy paměti má skoro každý a se stářím jich přibývá. Já jsem si začal léčit paměť u neurologa před 2 lety. Se zapomínáním jsem však měl problémy, podobně jako většina vrstevníků, již dříve. Čelím tomu různými pomůckami

Mnemotechnické pomůcky

  • Např. jsem si spočítal, že když jedu někam autem, musím mít s sebou sedm věcí. SEDM je ta pomůcka. Když jdu ven bez auta je to snadnější – pak heslo zní PĚT.
  • Hodně věcí se i v důchodu točí kolem nakupování. Měl jsem problém si zapamatovat názvy a pořadí místních supermarketů. Vymyslel jsem si proto mnemotechnickou pomůcku BÍLÁ PANÍ LIDIE = Billa, Penny, Lidl, tak jsou za sebou od kraje města.
  • S manželkou bereme každý několik léků v různém množství a v různé denní době. Každou chvíli jsme na něco zapomněli nebo popletli. Vyřešily to plastové krabičky – dávkovače léků. Výborně se hodí také na cestách. Doporučuji.

Pomáhat může i počítač

V něčem nám může pomoci i počítač. V Google mj. hodně využívám žlutou hvězdičku vpravo nahoře: oblíbené položky. Mám tam uloženo přes 30 často používaných webových stránek. Nemusím si pamatovat jejich přesný název ani je vypisovat, stačí jen klepnout.

Řadu let také využívám v MS Outlook složku úkoly. Ta je také mj. určená pro zapomětlivé. Zapomínal jsem např. na postřik lískových keřů na zahradě. Outlook mě podle zadání počátkem května každý rok na to upozorní včetně názvu přípravku, který si mám koupit. Mohou se tam zadat termíny svátků, narozenin a řadu dalších věcí.

Sudoku

Odborníci nám také radí soustavně trénovat paměť. Mozek je sval, který je potřeba udržovat v pohybu. Z různých možností, které k tomu přispívají, jsem si nejprve vybral luštění sudoku. Je to relativně nová hra. Vymyslel ji Američan H. Garns v roce 1979. Velké obliby se však dočkala až v Japonsku, odkud se později vrátila zpět pod názvem „sudoku“. Já jsem jí propadl asi v 70 ti letech. Dodnes je luštím téměř každý den. Sudoku se najdou téměř ve všech novinách a časopisech a je možné si je stáhnout i z internetu.

Křížovky

Pro cvičení paměti je výborná i klasická křížovka. Uvědomil jsem si to, když jsem se kvůli zhoršující paměti dostal k neurologovi a na testování paměti. Kromě léku byla řeč i mozku. Při tom jsem si uvědomil, jak rozhýbu mozkové závity, když si mám vzpomenout např. co to je polodrahokam „na čtyři!“. Křížovky jsem začal po letech luštit před několika měsíci a cítím uspokojení z každé vyluštěné tajenky.

Kanasta

Sudoku a křížovky jsou záliby individuální. Pro menší společnost jsou vhodné karty. My již mnoho let hrajeme s příbuznými a známými kanastu. Cvičí to mozek a užije se při tom legrace. Někdy to vyvolá i spory mezi manželskými páry. Když nejsou „lidi“ hrajeme kanastu i ve dvou.

Autor: Zdeněk Vohradník.

Foto: S vnučkou po promoci – J. Vohradníková

Příští článek se jmenuje: NA NÁS POŘÁD ZÁLEŽÍ

Vaše komentáře

Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

28.01.2015 16:08  Z.Vohradník

Při luštění sudoku se také používají vpisky číslic nahoře, když se tam hodí dvě čísla. Lehké sudoku si ztěžuji tím, že vpisky nepoužívám. Znám jednu dámu, která vpisky nepoužívá ani u nejtěžších příkladů. To obdivuji.

26.01.2015 12:53  Olga

Ano,Sudoku je výborné. Každý den jedno vyplním. Na "těžké" jsem si zatím netroufla. Začínám od 1 až po číslo 9 - systematicky - vodorovně, svisle. Je to také o trpělivosti. Když vydržíte, přijdete si na způsob sám. Také mám radost, když to dokáži. Děkujeme pane Vohradníku. Zdraví Olga.

22.01.2015 22:45  Z. Vohradník

Děkuji za pochvalu a za přání. Sudoku se obvykle zveřejňují jako lehké, středně těžké a těžké. Je potřeba začít těmi nejlehčími a zkoušet různé způsoby řešení. Já obvykle začínám nejvíc zaplněnými řádky nebo malými čtverci. Tím se doplňují další. Odměnou je příjemný pocit, že jsem to dokázal. Dejte mi vědět jestli Vám to pomohlo. Zdraví Z. Vohradník

22.01.2015 16:27  Jaroslav

Se zájmem (i obdivem) čtu vaše vyjádření.Přeji Vám , aby zdraví sloužilo. V něčem si počínám, či se snažím počínat podobně. Sudoku nějak nemohu přijít na chuť. Měl by jste radu ?

Zanechte komentář: