Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Léčba kortikoidy

Publikováno: 16.04.15
Počet zobrazení: 1099
  Autor: Jana Kačmárová
Při delším či celkovém užívání však mohou oslabovat imunitu a přispívat k rozvoji cukrovky, vředů nebo třeba psychických problémů. Jaká jsou hlavní pozitiva a zároveň rizika užívání kortikoidů, jaké mohou mít lidé následky či zda a čím se dají tyto látky nahradit, o tom všem hovoří ve svém komentáři dermatolog MUDr. Tomáš Kampe.

Éra před a po objevení kortizolu

 

Termínem kortikoidy či kortikosteroidy se v užším slova smyslu označují chemické látky s prstencovou strukturou. Kortikoidy užívané v medicíně jsou syntetické molekuly, které mají silný protizánětlivý účinek. O jejich jedinečnosti svědčí i fakt, že z historického hlediska v medicíně hovoříme o éře před objevením kortikoidů, přičemž kortizol byl objeven roku 1948, a éře po jejich objevení. Tento objev učinil v roce 1950 ze tří vědců – Tadeuse Reichsteina, Philipa Henche a Edwarda Kendalla – dokonce laureáty Nobelovy ceny. Do léčby kožních onemocnění byly kortikoidy ve formě krémů, mastí a roztoků zařazeny v roce 1952. Dnes se s léčbou kortikosteroidy setkáváme nejčastěji v revmatologii, dermatologii, gastroenterologii a v plicním lékařství.

 

Kortikoidy jsou nenahraditelné, mohou ale zapříčinit třeba cukrovku

 

Pozitivní působení kortikoidů vychází z jejich účinků – dovedou velmi dobře tlumit zánět, mají antialergický účinek a potlačují reakci imunity. Vzhledem ke jejich farmakologickému účinku, rychlosti a razantnosti nástupu účinku nejsou kortikosteroidy zcela nahraditelné. Velmi dobře pomáhají třeba s atopickými ekzémy, s lupenkou i u řady alergií a roztroušené sklerózy. Prospívají lidem s autoimunitními nemocemi, kam se řadí třeba Crohnova choroba či zánětlivá onemocnění střev, a u mnoha dalších zdravotních potíží. Přesto je třeba proces léčby velmi dobře hlídat a dodržovat pokyny, jelikož dlouhodobější léčba kortikoidy je v jistém ohledu riziková.

 

Samozřejmě vždy záleží na typu užívaného léku, jeho dávkování, délce léčby či způsobu. Nicméně k negativním účinkům užívání kortikosteroidů se obecně řadí porucha látkové výměny cukrů, což může vést až k cukrovce, útlumu činnosti nadledvinek, žaludečním vředům, neuropsychiatrickým komplikacím či třeba k růstu krevního tlaku.

 

Co se týká užívání v těhotenství, tak ačkoliv systémové kortikoidy nezpůsobují vývojové vady plodu, pokud by se užívaly ve velkých dávkách, mohou zpomalit jeho růst. Jiné typy kortikoidů nejsou v těhotenství doporučovány vůbec. U dětských pacientů je pak třeba volbu kortikoidů rovněž zvážit a případně se vyhnout aplikaci nejsilnějších hormonů na celý kožní povrch. Lokálně aplikovaná léčiva mohou navíc při dlouhodobém užívání způsobovat atrofii, tedy ztenčení pokožky. V prvních týdnech léčby se dají potíže ještě zvrátit, později již nikoliv. Stanovit časovou hranici, kdy se změny na pokožce stávají trvalými však není možné.

 

Užívejte kortikoidy jen v akutních případech

 

Lidské tělo je velmi individuální, co může pomoci jednomu, může druhému naopak uškodit a není možné nikdy nic zaručit stoprocentně. Přesto bych lidem s kožními potížemi s ohledem na nežádoucí účinky kortikoidů doporučil užívat co nejmenší možnou dávku, která je však efektivní a potřebná ke zlepšení zdravotního stavu, tedy v nejakutnějším stadiu kožních onemocnění. Po odstranění akutních potíží je pak vhodné farmakologickou léčbu postupně vynechávat a pomalu přecházet na udržovací léčbu, například směrem k produktům s obsahem Aloe vera gelu. V případech chronických nezávažných onemocnění je pak naopak vhodné těmito produkty začít a farmakologickou léčbu kortikoidy aplikovat až v případě jejich selhání.

Autor: Jana Kačmárová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: