Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

O válce stoleté 9:Johanka z Arku přichází

Publikováno: 19.05.15
Počet zobrazení: 1418
  Autorka článku: Irena Novotná
Bedford, jenž ovládal sever Francie, se rozhodl dobýt její střed a vy- táhl na Orleans. Město se bránilo hrdinně, o to víc, že Karel Orleánský byl v anglickém zajetí a útok na panství bez pána považovalo feudální právo za obrovský zločin.

Orleánští proto doufali, že boží soud bude na jejich straně a že budou osvobozeni. Kdo však bude osvoboditelem? A právě tehdy se zjevila Johanka z Arku (Jeanne d’Arc).

 

V březnu roku 1429 přišla z Lotrinska do Chinonu dívka, která se chtěla setkat s dauphinem. Byla „statná, měla poněkud snědší pleť a neobvyklou sílu, její vystupování však bylo mírné a hlas ženský“. Selská dcerka, „pasačka“, která vodila na pastvu dobytek svého otce. Všude kolem ní ve vesnici Domrémy se nemluvilo o ničem jiném, než o utrpení francouzského království, do něhož vtrhl cizinec. Navzdory porážce chtěli lidé stále ještě doufat a říkali, že Francii, kterou zničila žena (královna Isabela), zachrání panna. Hlídajíc své stádo, zaslechla velice zbožná Johanka nebeské hlasy a ve „velikém světle“ spatřila svatého archanděla Michaela, svatou Kateřinu a svatou Markétu, kteří ji vyzvali, aby se vypravila za dauphinem a osvobodila Orleans. „Co Bůh přikázal, bylo třeba učinit.“ Docílila toho, že ji nejbližší královský guvernér z Vaucouleurs oděl do mužského brnění a přivedl ke Karlovi do Chinonu. Už sama skutečnost, že venkovská dívka tohoto vojáka přesvědčila, je udivující, ale příběh Johanky z Arku je sledem nejpřekvapivějších zázraků i svrchovaně rozumných politických činů.

 

Cíle, které si lotrinská pasačka stanovila, byly do jednoho užitečné a naléhavé. Chtěla: a) vrátit dauphinovi důvěru ve vlastní urozenost; to se jí podařilo, neboť i on byl náruživě zbožný a věřil na hlasy z nebes; b) osvobodit Orleans, neboť toto symbolické vítězství by francouzskému lidu dodalo důvěru; a c) pomazat dauphina v Remeši, neboť olej z posvátné nádoby by mu v očích všech věřících zajistil legitimitu.

 

Víme, jak byla uvedena na hrad, i to, že okamžitě poznala krále, který se skrýval mezi velmoži, a pozdravila ho oslovením „Urozený dauphine“. Musíme si uvědomit, že byl zbožný, že znal proroctví a že tedy musel být dojat, když jej o jeho urozenosti Johanka ujistila slovy: „Vyřizuji ti od Nejjasnějšího, že ty jsi ten pravý dědic trůnu a králův syn…“ Tímto okamžikem Karel uvěřil v Johančino poslání, „neboť bylo nutné v ně věřit, abych mohl věřit sobě samému“. Johanka nikdy o svých hlasech nezapochybovala, a proto s plnou důvěrou, ač sama tak slabá, vyzvala mocnou anglickou armádu k odchodu z Francie: „Králi anglický i vy, vévodo Bedfordský, který se nazýváte regentem Francie, vydejte Bohem seslané Panně klíče od všech dobrých měst, jež jste Francii zabrali a znásilnili… Králi anglický, neučiníte-li tak, pak vězte, že já jsem vojevůdcem a ať se kdekoli ve Francii střetnu s vašimi lidmi, donutím je odejít po dobrém či po zlém…“

 

Od dauphina dostala malé vojsko, vstoupila do Orleansu a za zpěvu Veni Creator město osvobodila. Nechala si vyšít praporec: cípy korouhve nesly slova JHESUS MARIA a květy lilie. Květy lilie a křesťanství, síly, jež sjednotily Francii, a o něž se Johanka s bezpečným instinktem opřela.

 

Pro Angličany měla tato slova: „Avšak já dobře vím, že s výjimkou těch, kteří zde mrtví zůstanou, budou z Francie všichni vypuzeni.“

 

Namísto nenávisti je vybídla, aby se přidali k Francouzům na křížovou výpravu.

 

A překážela anglickému regentovi

 

Anglický regent však nemohl strpět, aby se svatá dívka vzpírala záměrům Anglie. Bedford ji prohlásil – protože o tom byl přesvědčen – za čarodějnici. Ona se však chovala jako rozumná Francouzka. Protože věděla, že všechna neštěstí království pocházejí z neukojené zášti, požadovala, aby Francouzi Francouzům plně odpustili: „Chcete-li válčit,“ píše vévodovi burgundskému, „jděte na Saracény.“ Stále nerozhodnému a bázlivému Karlovi píše: „Náš dauphine, nedávejte si tak dlouho radit, následujte mne a přijďte do Remeše převzít svou důstojnou korunu… Proč pochybujete?“ Ztráceli však čas „hodováním“. La Trémoïlle, profesionální voják a Johančin nepřítel, Karla proti ní popouzel a bránil všem jejím plánům. Panna však stále tvrdila, „že bude žít jen rok“ a že je třeba spěchat. Její pochod na Remeš začal dobytím Troyes a změnil se v obyčejnou vojenskou procházku. Při korunovaci (17. července) stála po králově boku a v ruce svírala svou korouhev. Svoje poslání splnila za pět měsíců. „Urozený králi,“ pravila, „nyní se naplnila vůle Boží, jenž si přál, abyste přišel do Remeše a důstojně přijal korunu a tak dokázal, že jste pravý král, ten, jemuž toto království patří.“

Toho triumfálního dne byla Johanka zachmuřená a smutná:

„Přála bych si,“ řekla, „aby se Bohu, mému Stvořiteli, zalíbilo, kdybych nyní odložila zbraně a odebrala se za otcem a matkou, abych jim sloužila a pásla jejich ovečky spolu se svou sestrou a svými bratry, kteří by byli šťastni, kdyby mě znovu spatřili…“

V očích Angličanů a Burgunďanů byla Johanka čarodějnicí a kacířkou. Cožpak by mohla, kdyby neměla ďábla v těle, tak rychle zvítězit bez vojenské síly? A nyní chtěla krále přivést do hlavního města.

V září 1429 však byla při jednom útoku zraněna do stehna. Tehdy král, který byl od přírody váhavý a unavený, dal na La Trémoïlleovy rady, že je třeba vyčkat. Johanka se vrátila k armádě, v Compiěgne však byla zajata, neboť brány města se za ní – patrně zradou – uzavřely.

 

Zajali ji Burgunďané hraběte Lucemburského (23. května 1430), a vydali ji Angličanům, kteří ji odevzdali církevnímu tribunálu. I když byla odsouzena předem, přesto proces trval celých pět měsíců. Pierru Cauchonovi, biskupu z Beauvais, jenž vedl výslechy, pomáhali jeden viceinkvizitor, kanovníci a opati z Rouenu a dvanáct advokátů církevního soudu.

Ve funkci přísedících působil jistý počet universitních mistrů z Paříže. Mladou dívku v řetězech usvědčovalo sedmdesát pět soudců.

 

„Angličané,“ říká Coville, „měli na věci obrovský politický zájem. Bude-li souzena církví, stanou se její vítězství svatokrádeží. Věc Angličanů se tak prolínala se záležitostí církve.“ Kněží i laikové, Angličané i Francouzi, všichni se shodli, že Johanku vydají na hranici. Je až příliš jasné, že vyžadoval-li zájem státu odsouzení, bylo odsouzení jisté ještě před zahájením procesu. Nepředpojaté soudce by musely o dobré vůli a vlastenectví Johanky z Arku přesvědčit její obdivuhodné odpovědi, jež z celého výslechu učinily vznešený dokument.

 

To ona mravně sjednotila Francii

Nevzdělaná dívka, ještě téměř dítě, volila tak krásné a ryzí repliky, že i tak zlověstný tribunál se musil ocitnout v rozpacích.

Přesto však byla odsouzena na hranici a 30. května 1431 na náměstí Vieux- Marché v Rouenu zaživa upálena. Bylo jí devatenáct let.

Karel VIL pro její záchranu neučinil nic a s její rehabilitací si počkal patnáct let.

Po Johančině smrti si Karel VII. řečený Dobře obsloužený našel k záchraně Francie další znamenité vojáky: Richemonta, La Hirea, Xaintraillese a orléanského levobočka Dunoise. Nikdo z nich by však nikdy nedokázal jednat, kdyby je nebyla pohnula k činnosti Johanka. To ona mravně sjednotila Francii.

 

A válka skončila

 

Roku 1435 kapituloval burgundský vévoda Filip Dobrý. Občanská válka skončila. Roku 1436 se králi vzdala Paříž; vstoupil slavnostně do hlavního města, ale nezůstal zde. Město, „které v něm vyvolávalo mrzuté vzpomínky“, neměl Karel VII. rád. Království dobývalo jednu provincii za druhou: v roce 1450 Normandii, v roce 1453 Guyenne, jediný Angličan nezůstal ani v Gaskoňsku. Byli „vypuzeni z Francie“. Zbylo jim jen Calais.

 

Johanka z Arku zůstala pro Francouze nejryzejším symbolem vlastenectví.

 

 

Literatura:

Maurois, A. Dějiny Anglie, rok vyd. 1998

ostatní prameny: Přednášky  FF MU Brno, PF MU Brno

Maurois A., Dějiny Francie, rok vyd. 1996

 

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: