Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Doplňky, které by neměly chybět na cestách

Publikováno: 9.06.15
Počet zobrazení: 1719
  Autor článku: Tomáš Iľko
Při plánování letní dovolené nejčastěji řešíme zdravotní pojištění, dostatek finančních prostředků, průvodce, vhodné oblečení a podobné důležité záležitosti.

Na cesty bychom ale měli připravit také náš organismus a minimalizovat případné zdravotní problémy. Ať už vyrážíme na dovolenou do tuzemska či zahraničí, rozhodně bychom neměli zapomenout tzv. cestovní lékárničku, která nás může zachránit při různých nepříjemných situacích.

 

Ať vyrážíme do Egypta, Chorvatska nebo jen na Máchovo jezero, je změna klimatu velkou zátěží pro naše tělo. Stres spojený s odjezdem, změna časového pásma, jiné prostředí, jiná strava… Aby se tělo s novými podmínkami vyrovnalo co nejlépe, potřebuje naši pomoc. Do nezbytné výbavy na cesty patří cestovní lékárnička. Každý z nás ji musí přizpůsobit tomu, co pravidelně užívá, a krom toho bychom měli přibalit také přípravky a doplňky stravy, které našemu tělu mnohdy pomohou rychle se vypořádat s daným problémem.

 

Mnozí z nás trpí před dovolenou tzv. cestovní horečkou. Pokud nechcete užívat různé zklidňující léky, existují přírodní doplňky stravy s obsahem extraktu ze zeleného čaje s vysokým obsahem l-teaninu, které pomáhají odbourat stres a člověka celkově zklidnit.

 

Těžkým podmínkám je na dovolené vystaveno také naše zažívání. Infekční cestovatelský průjem se nejčastěji objeví v prvním týdnu dovolené a během tří až pěti dní odezní. Může se ale dostavit i později nebo dokonce až po návratu domů. Cestovatelského průjmu se nelze zcela vyvarovat, můžete ale zmírnit jeho průběh a částečně proti němu působit preventivně. Nejlepší ochranou je posílení střevní imunity pomocí probiotik. „Probiotika jsou v malém množství obsažena v jogurtech s živou kulturou. Balíček jogurtů přibalený do kufru ale není tou nejlepší volbou. Vyšší potřebu probiotik je nejlepší pokrýt vhodnými doplňky stravy. Pro maximální ochranu je nejlepší jejich dlouhodobá a pravidelná konzumace,“ říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý.

 

Nezapomínejte ani na prostředky, které ochrání vaši kůži před sluncem. Na citlivou pokožku obličeje zvolte krémy s vyššími faktory. U moře se nebojte ani vysokých ochranných faktorů, zvlášť pro vaše děti. Před plánovaným opalováním je dobré několik týdnů dopředu užívat doplňky s obsahem betakarotenu, které naší kůži pomohou se na sluníčko připravit. Na spáleniny použijte přípravky s obsahem pantenolu nebo aloe vera, které pomohou podrážděné kůži rychleji se zregenerovat.

 

Kromě doplňků stravy bychom neměli zapomenout do naší cestovní lékárničky přibalit:

 

Na úrazy, odřeniny a bolesti svalů

  • Obvazy
  • Náplasti
  • Dezinfekce
  • Chladivé gely a masti
  • Volně prodejné léky na bolest

 

Proti rýmě a nachlazení

  • Nosní sprej nebo kapky do nosu
  • Antibakteriální pastilky
  • Volně prodejné léky na více příznaků chřipky (existuje jich několik desítek, při výběru se poraďte s lékárníkem)
  • Vitamin C

 

Proti alergii

  • Léky, které běžně užíváte (velmi častá je i alergická reakce na sluníčko)
  • Speciální masti po bodnutí hmyzem

Autor: Tomáš Iľko, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: