Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Doplatek na bydlení nebo obchod s chudobou?

Publikováno: 30.09.15
Počet zobrazení: 1303
Autorka článku: Štěpánka Filipová
Lidé, kteří se ocitnou v obtížné životní situaci, mají při splnění zákonem stanovených podmínek nárok na doplatek na bydlení. Jde o sociální dávku ze systému pomoci v hmotné nouzi, kterou vyplácejí úřady práce.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní navrhuje, aby se doplatek na bydlení, pokud je vyplácený na ubytovny, snížil. Pomohlo by to omezit obchod s chudobou. Proti přesouvání peněz ze státní pokladny prostřednictvím sociálně slabého člověka směrem k „podnikatelům“ s chudobou, kteří se obohacují na úkor veřejnosti, už nějakou dobu vystupuje také Svaz měst a obcí ČR. Podporuje tak návrh MPSV, podle kterého se má tato sociální dávka, je-li vyplácena lidem na ubytovnách, snížit na 70 %.

„Není přece správné, že si někteří vychytralí lidé kupují objekty ve špatném stavu a lákají do nich sociálně slabé z celé republiky s tím, že náklady zaplatí stát“, říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Účelem doplatku na bydlení ale nesmí být zisk provozovatelů ubytoven. Tato sociální dávka má pomáhat potřebným.“

Svaz měst a obcí ČR rovněž považuje za důležité, aby se dávky vyplácely lidem, kteří mají k dané obci vztah. Jinak se obchod s chudobou bude dál šířit či přesouvat po republice. Města a obce také potřebují znát své obyvatele, aby mohly svým občanům v obtížné životní situaci, zejména těm, kteří se v ní ocitli nezaviněně – rodinám s dětmi a seniorům – efektivně pomáhat. Mnoho samospráv tak v současné době rozjíždí projekty sociálního bydlení.

Podle Úřadu práce ČR bylo letos v srpnu vyplaceno celkem 60 296 doplatků na bydlení. Z toho šlo celkem 12 819, tedy 21 %, těchto sociálních dávek lidem na ubytovny. Nejvíc doplatků se vyplatilo v Moravskoslezském kraji, celkem 3 253, následoval Ústecký kraj se 1 490 doplatky a Středočeský kraj, kde se vyplatilo 1 314 těchto dávek.

Z dosavadního dění je zřejmé, že pokud úřady práce vyžadovaly souhlasy obcí v kontextu s přiznáním doplatku na bydlení, stanovisko obce zpravidla vedlo k tomu, že lidé svou situaci začali sami řešit a nepodporovali tak zisk provozovatelů ubytoven.

K povinnosti Úřadu práce ČR mít souhlas obce v kontextu doplatkem na bydlení bohužel v současné době existují dvě různá stanoviska Ministerstva vnitra ČR. Jedno – zjednodušeně řečeno – říká, že souhlas obce je závazný, druhé, že nikoliv. Podle názoru Svazu o správnosti postupu může rozhodnout pouze soud.

Obce souhlas s doplatkem na bydlení v mnoha případech nedaly. Mimo jiné proto, že nebylo zaručeno, že dávka půjde skutečně potřebným. Důvodem byl i fakt, že obec o občanovi neměla dostatek informací a nemohla tak vyloučit, že se jedná pouze o účelové přestěhování v kontextu s doplatkem na bydlení, který by se měl vyplácet na ubytovnu.

Autor: Štěpánka Filipová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

30.09.2015 07:22  Karel

Když čtu tyto řádky, napadá mě, jak to dneska vlastně funguje. Stát vyplácí miliony nepotřebným, na ty se potom pořádají sbírky-ovšem jen v případě, že dají svoji bídnou životní situaci v plen světu, nejlépe nějakému bulvárnímu tisku. O všech těchto penězích přece musel někde někdo rozhodnout. Jak může pobírat příspěvek na bydlení rodina se dvěma auty, luxusně zařízeným bytem, každoročně odjíždějící na dovolené? A to nemluvím o přídavcích na děti-nejsou manželé-a doplatku do údajného životního minima. Kdo takové vyplácení rozhoduje? Úředník od stolu, na základě toho, co mu tam kdo řekne? Pokud bere někdo peníze od státu na cokoli, měl by mít stát právo a POVINNOST si ověřit stav věci. Pak by možná ty peníze nechyběly jinde.

Zanechte komentář: