Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jan Hus – kapitola 9

Publikováno: 13.10.15
Počet zobrazení: 1137
Autorka článku: Irena Novotná
ZIKMUND A BONIFÁC IX.
Papež Bonifác IX. se v posledních letech postavil do čela nepřátel lucemburského rodu, zvláště Václava a Zikmunda a tím popudil Zikmunda k velkému vzteku

Dne 9. srpna 1403 Zikmund zakázal odvádět platy nebo daně do papežské komory a zakázal přijímat písemnosti od papeže, takže to šlo obvyklou cestou – Zikmund ve svých zemích kázal neposlušnost vůči papeži a papež kázal proti králi. Zikmund se své chování snažil obhájit tím, že psal všem kardinálů těžké žaloby proti papeži.

A co se stalo s Václavem?

Václav zatím pobýval ve Vídni pod stráží rakouských knížat. Bydlel v knížecím zámku, projížděl se na koni po městě a okolí. Za půl roku mu kníže Vilém postoupil zvláštní dům na Kienmarktu a každý den ho navštěvoval jednak z úcty a jednak že ho hlídal. Bylo mu ponecháno dvořanstvo a vše běželo jak na drátku, takže ostraha nad ním povolovala. A jednoho večera pomocí maltézského křižovníka jménem Bohuše, dne 11. Listopadu v přestrojení a nepoznán, před očima vídeňských obyvatelů ujel z města na dunajský břeh, tam ho rybář vzal do člunu a odvezl přes řeku do Stadlau. A zde  na něho čekal Jan z Liechtensteina s 50 střelci, rychle ho dovezl na svůj mikulovský zámek na Moravě, a pak k jeho věrným do Kutné Hory.

Návrat krále.
Král Václav IV. se vrátil z vídeňského zajetí po roce a půl a shledal, že se situace velmi změnila. Lidé ho radostně vítali. Měli už dost rozbrojů, právního chaosu, bezvládí a navíc, král Zikmund vybíral nemilosrdně daně. A právě, zmíněný chaos nebyl jen v Čechách a na Moravě, ale i v okolních zemích. Najednou lidé zjistili, že král Václav byl lepším a milosrdnějším panovníkem. Zdá se, že jeho problémy, potíže a následky jeho chování byly pro něho nejlepší školou, ale i pro všechny, kteří v té době s ním žili v různých vztazích. Král se vrátil a dosedl zpět na trůn.

Úklid před válkou se Zikmundem.

Jeho první kroky byly zaměřeny k tomu, aby urovnal všechny nepořádky, které způsobila vláda jeho bratra v Čechách a získal zpět své bývalé spojence. Velmi správně předpokládal, že ho válka se Zikmundem nemine. Za prvé: z Berlína povolal zpět svého bratrance markraběte Jošta. Už mu mohl důvěřovat, protože Jošt (podobně jako on) byl se Zikmundem „na štíru“. Též se k němu vrátil markrabě Prokop, který dříve vstoupil do panské jednoty. Za druhé: na nejvyšší úřady dosadil zpět schopné a věrné muže, na místo pana Jindřicha z Rožmberka (který se nesměl už více ukázat na králově dvoře), byl ustanoven Jan Krušina z Lichtenburgu, kterému byl přidělen úřad nejvyššího purkrabího pražského a současně zastával postavení zemského hofmistra. Nejvyšším zemským komorníkem se stal pan Aleš Škopek z Dubé na Dražicích, nejvyšším sudím zemským zůstal pan Hynek Berka z Dubé a Hohensteině, dvorským sudím byli jmenováni pan Břeněk Švihovský z Risenberka na skále. Oba dříve náleželi do panské jednoty. Mezi jmenovanými nenajdeme jediného vladyku. Soudobé prameny se zmiňují o tom, že Václav po návratu z druhého zajetí na pány ještě více zanevřel – dá se mluvit přímo o nenávisti.

Zikmund zuří, válka byla nevyhnutelná.

Jakmile krále Zikmunda stihla zpráva, že jeho bratr Václav uprchl z vídeňského vězení, strašlivě se rozzuřil na rakouská knížata. Kdyby mu v tom nebránilo zimní mrazivé počasí, neváhal by proti nim rozpoutat krvavou válku. Ale oni mu dokázali svou nevinu a přislíbili mu významnou pomoc ve válce, kterou Zikmund hodlal podniknout proti králi Václavovi a příbuzným. A tak v roce 1404 vytáhl kníže Albrecht osobně se Zikmundem do pole na Moravu. Na počátku měsíce července bylo obleženo město Znojmo uherským a rakouským vojskem. V čele těchto vojsk stáli neblaze proslulí královi služebníci, pan Hynek z Kunštátu a z Jevišovic, přezdívkou Suchý čert a Jan z Lamberka, přezdívkou Sokol. Jenomže v Zikmundově vojsku se náhle objevila úplavice. Nakažen byl i Zikmund a Albrecht (ten zemřel 14. září 1404), a z toho důvodu bylo upuštěno od obléhání města, podle letopisů, koncem srpna 1404. Vojsko se rozešlo. Král Zikmund se brzy uzdravil. Zatím mezi králem Václavem a jeho bratrem Zikmundem proudila korespondence. Václav žádal, aby mu, jako pánu, vydal svůj vladařský podíl. Během roku 1404 se také smířil s rakouskými knížaty.

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: