Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jan Hus – kapitola 13

Publikováno: 10.11.15
Počet zobrazení: 1104
  Autorka článku: Irena Novotná
PŮSOBENÍ M. JANA MISTRA JANA HUSA.
V roce 1408 se stává m. J. Mistr Jan Hus předním českým kazatelem reformace, jak ji rozuměli a chtěli nejen čeští učitelé, ale v tu dobu i kardinálové a král Václav. A tak se ocitnul proti své vůli ve sporu se Zbyňkem zajícem a českou kněžskou hierarchií. Nebylo možno předvídat, kam až ten spor povede. První půtky nastaly s obecným pražským kněžstvem.

Když arcibiskup přestal být Husovým přítelem, vystoupil proti němu. Na podzim roku 1408, když nastaly hádky, zda poslouchat nebo neposlouchat papeže Řehoře XII., podali faráři pražští arcibiskupovi Zbyňkovi stížnost na pohoršlivá kázání v Kapli betlémské, kterými prý Mistr Jan Hus podvracel úctu k duchovenstvu „neb kaceřoval prý naprosto každého, kdo dával sobě platiti přisluhování svátostmi, ztracoval všecky, kteří požívali mnohonásobných beneficií, a nestyděl se říci veřejně, že by si přál, aby duše jeho někdy tam se octla, kde byla i Viklefova.“

V první této žalobě, jak praví Palacký, se Mistru Jan Husovi ještě nevytýkalo, že by se uchýlil od církevní věrouky k nauce Viklefově. 

Mistr Jan Hus na tu obšírnou žalobu odpověděl, jeho odpověď byla dlouhá a též obšírná: nezapíral své řeči, ale vykládal nezávadný smysl s velkou podrobností, a zamítal, že by podvracel úctu ke kněžím. Něco takového mu nikdy nepřišlo na mys!. 

Arcibiskup na to sepsal nález a dal jej přibít na vrata předních pražských kostelů. Vyhlásil všechny ty, kteří dle králova přání odstoupili od Řehoře XII. za neposlušné syny církve, a zvláště Mistru Janu Husovi, „který k odstoupení radil“, zapovídal další vedení a konání kněžských služeb – a tak byla nepřímo vyřízena i žádost pražských farářů o zastavení jeho kázání.  Mistr Jan Hus ještě jednou poslal arcibiskupovi list a vytýkal mu jeho unáhlenost v soudech, že nepřestal být poslušný papežových nařízení a ani arcibiskupových, pokud se zakládala na božím zákonu, ale když Řehoř XII. porušil přísahu před veškerým křesťanstvem, v tom mu nemohl stranit. A proto byl neutrální ve sporům který oba papežové vedli proti sobě navzájem. Prosil arcibiskupa, aby nevěřil jeho nepřátelům, ale prozkoumal pravdu  a nedal se popouzet. Pokud se najde u něho nějaká vina, nebrání se trestu. 

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: