Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Recepty nejen pro babičky

Publikováno: 5.11.15
Počet zobrazení: 1334
Autor: Irena Novotná
Milé babičky, určitě už máte po létě stráveném na zahrádce a v přírodě více času na vaření a pečení, zkuste se tedy inspirovat našimi recepty.

MOUČNÁ SLADKÁ JÍDLA

Jak uděláme vdolečky

Na mísu dáme půl kg jemné mouky 0, sůl a trochu citrónové kůry. V zimě dáme mouku ohřát na kamna. Do koflíku vlahého mléka dáme 2 kostky cukru, 2 dkg kvasnic, lžíci mouky, rozkverláme a dáme na vlahém místě na kamnech zkynout.

Kvasnice nesmí zmrznout.

Babička mi vždycky v zimě říkala, že když kupuju ve studeném počasí kvasnice, mám si je dát cestou do kapsy, aby nenamrzly, protože potom těsto těžce kyne!

A tak, rozkverlaný žloutek, zkynutý kvásek nalijeme do mouky přidáme koflík s vlahým mlékem vypláchneme, přidáme žloutek rozkverláme, přidáme do mouky lžíci rozpuštěného sádla nebo másla a vše zpracujeme v těsto. Těsto vytloukáme, až se nám vařečky nechytá a necháme na kamnech na vlahém místě kynout. Za 1/2 – 1 hodinu je zkynuté. Rozválíme ho na pomoučněném vále na prst silně, formou na koblihy vykrajujeme vdolečky a necháme 1/2 hodiny na pomoučněném prkně, přikryté čistou utěrkou nebo ubrouskem dokynout. Zkynuté pečeme vdolečky tak že je položíme plech, který pomažeme máslem.

Hrušková povidla na vdolečky

Na hrušková povidla můžeme použít i zmrzlé syrové hrušky, říkala babička. Ty se slupkami rozstrouháme a necháme bez přísad rozvařit, A pak vychladlými povidly potíráme vdolečky. Usušené hrušky se uvaří do měkka, jemně se usekají a na upečené vdolečky se potírají. Vdolečky můžeme posypávat skořicí, cukrem a nastouhanou čokoládou, ale před tím je lehce potřeme máslem.

Pokud nám zbydou suché vdolečky, nakrájíme je na kostečky, dáme na misku přelijeme koflíkem vřelého mléka. Mléko z nich slijeme, polijeme vřícím máslem a posypeme buď tlučenou skořicí nebo strouhaným perníkem s utlučeným cukrem smíchaném.

Piškotový závin

Na jednu osobu počítáme 1 vejce. Tedy pro 4 osoby dáme 4 bílky do studeného kotlíku, přidáme špetičku soli a ušleháme je v pevný sníh, „až se může krájet“. Anebo také, zkusíme obrátit kotlík, a když sníh nevypadne, tak je dobře ušlehaný. Do tohoto dokonale ušlehaného sněhu zlehka zamícháme zbylé žloutky, 4 lžíce cukru, trochu strouhané citrónové kůry, 3 lžíce mouky, A vše zlehka promícháme. Hmotu namažeme na prst silně na plech máslem pomazaný a mukou poprášený. Pečeme v dobře prohřáté troubě asi 1/4 hodiny do zlatova. Je upečený tehdy, když se neboří do něho prst. Pak za tepla nožem odlípneme, obrátíme a na rubu zavařeninou lehce pomažeme, zavineme a necháme na plechu. Zdobíme ho ho krémovou čepicí.

Krémová čepice

Dva bílky ušleháme v pevný sníh, do kterého přidáváme za stálého šlehání 2 lžíce tlučeného cukru po troškách. Šleháme tak dlouho, až je sníh velmi tuhý a pak jím závin na povrchu pomažeme a posypeme vanilkovým cukrem. Takto upravený dáme do vlažné trouby osušit, aby byla čepice nahoře ztvrdlá. V letní době zdobíme závin jahodami, malinami nebo rybízem, které klademe na sněhovou čepici.
Následující recepty patří do historie německé, francouzské a anglické kuchyně, a přesto se udržely v některých národních kuchyních a do dnešní doby tyto koláče, krásně upečené, překvapují a zdobí slavnostní stoly. A jak to bývá u starých receptů, jsou jednoduché, ale musí se na tyto moučníky s kuchařským citem a lehkou rukou. Jsou pro zkušené a trpělivé kuchařky.

Medový koláč
Tento koláč byl velmi oblíbený ve středověkém Německu. Ve východní Evropě se toto pečivo zařadilo mezi slavnostní pokrmy a podávalo se při radostných oslavách.
Recept je šťavnatý a lahodný, s velice bohatou chutí. Pozor: měl by se péci nejméně tři dny před podáváním. Pokud ho všichni hned nesnědí, vydrží velmi dlouho!

Ingredience:
2 vejce
200 g cukru
225 g rostlinného oleje
250 g tekutého tmavého medu
2 lžíce rumu nebo brandy
125 ml teplé silné černé kvalitní kávy
2 lžičky prášku do pečiva
½ lžičky kuchyňské sody
špetka soli
1 lžička mleté skořice
½ lžičky mletého hřebíčku
strouhaná kůra z 1 pomeranče
300 g hladké mouky a trochu mouky na zaprášení sušeného ovoce a ořechů
50 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů nebo plátkovaných mandlí
40 g sultánek

Postup:
Z vajec s cukrem utřete bledý krém. Pak přišlehejte olej, med, brandy nebo rum a kávu.
Prášek do pečiva vmíchejte spolu se sodou, solí, skořicí, hřebíčkem a pomerančovou kůrou do mouky. Postupně přidávejte vejce smíchaná s medem a usilovným hnětením vytvořte hladké těsto.
Sultánky a ořechy nebo plátkové mandle zaprašte moukou, aby neklesly ke dnu koláče, a vmíchejte je do těsta.
Dortovou formu (průměr 24 cm) vyložte pečícím papírem nebo alobalem, potřete olejem a vysypte moukou. Pak do formy vlijte těsto. Můžete je rozdělit i do dvou obdélníkových forem 24 x 13 cm.
V troubě, vyhřáté na 1800 C a pečte 1 ¾ hodiny nebo déle, až těsto ztuhne a na povrchu získá hnědou barvu, Těsto v menších formách pečte asi 1 hodinu.

Piškotový koláč
Tento koláč se podává k čaji nebo jako dezert po večeři a doplňuje se kompotem nebo ovocným salátem.

Ingredience
5 rozdělených vajec
250 g pískového cukru
strouhaná kůra z 1 citrónu
špetka soli
175 g hladké mouky

Postup:
Žloutky a asi polovinu cukru utřete na bledý hustý krém a pak vmíchejte citrónovou kůru. Z bílků se solí vyšlehejte tuhý, zářivě bílý sníh. Přidejte zbylý cukr a ušlehejte velmi pevnou, lesklou směs. Pak ji opatrně překládáním smíchejte se žloutky. Shora posypávejte moukou, a co nejjemněji ji vpravte do vaječné směsi.
Těsto přeneste do hlubší, vymaštěné nelepivé dortové formy asi 23 cm v průměru a pečte v troubě vyhřáté na 1800 C přibližně 1 hodinu, až těsto na povrchu zhnědne.

Jablkový koláč

Tento jablkový koláč je velmi lehký a chutný.
Ingredience:
6 jablek kyselých nebo sladkých
Šťáva z půl citronu
4 rozdělená vejce
150 g cukru
140 g hladké mouky
1. lžíce rozpuštěného másla nebo rostlinný olej
½ lžičky skořice na poprášení

Postup:
Jablka oloupejte, zbavte jader, nakrájejte na plátky a vhoďte do vody, okyselené jednou třetinou citrónové šťávy, protože tak jablka nezhnědnou. Potom sceďte.
Žloutky utřete s cukrem (1 lžíci cukru si schovejte na posypání hotového koláče). Přidejte zbytek citrónové šťávy a potom postupně a velmi usilovně přimíchávejte mouku. Z bílků ušlehejte tuhý sníh a šetrně jej vložte do základu.
Polovinu směsi vylijte do vymaštěné a moukou vysypané dortové formy (23 – 25 cm v průměru)-
Na těsto rozložte polovinu nakrájených jablek a zalijte druhou polovinou těsta. Zbytek jablek rozložte v kruzích nahoru. Potřete rozpuštěným máslem nebo olejem a zaprašte zbytkem cukru smíchaným se skořicí.
Pečte 1 hodinu v troubě vyhřáté na 1800 C. Koláč můžete nakonec vložit na 1 minutu pod rozžhavený gril, aby cukr na povrchu zkaramelizoval.

Piškotový kopec
Utřete dobře: 150 gr másla, 3 žloutky a 3 lžíce cukru. Uvařte 35 gr nejjemnější kávy – mokka tak, aby povstalo 6 lžic silné kávové tresti. Tu vkapejte za stálého míchání do hoření směsi. A takto povstalým krémem potřete 20 piškotů, vyrovnejte je na mísu do kupky a pokryjte je šlehanou smetanou. Než je budete podávat, dejte je na 2 hodiny k ledu.

Sněhový kopec
Ušlehejte tuhý sníh ze 4 bílků a vmíchejte do nich lžíci práškového cukru a 2 lžíce zavařeniny. Zavařeninu a cukr dobře před tím spolu utřete, Pak vlejte směs do ohnivzdorné mísy a pečte v troubě 10 minut.
Dort ze sněhových věnců

Ušlehejte tuhý sníh z 9 bílků a vešlehejte do něho 450 – 549 gr cukru, dle libosti a chuti. Šlehejte sněhem na plotně v kotlíku na šlehání sněhu, postaveném do kastrolu a vařící vodou tak dlouho, až je hustý a tuhý. Poté z něho na oplatku stříkačkou nebo kornoutem vytlačte věnec a upečte jej pomalu v mírně horké troubě. Upečený má být poněkud zažloutlý. Druhý a třetí věnec vždy o něco menší, upečte na plechu bez oplatky. Když jsou tři věnce upečeny, položte je na sebe, takže vytvoříte jeden vysoký věnec s oplatkou jako dnem. Jeho prostředek vyplňte šlehanou smetanou, do které jste vmíchali lískové oříšky, zbavené slupky, poněkud upražené, semleté a poté utlučené s trochou vanilkového cukru.

Mouřenín
Utřete 110 gr másla se 110 gr cukru a vetřete dále pomalu 6 žloutků, jeden po druhém, dále 110 gr čokolády a po lžících, za stálého tření, 110 gr strouhaných mandlí. Pak do směsi vmíchejte 2 hrsti strouhané housky a naposled do ní vmíchejte tuhý sníh ze 6 bílků. Směs dejte do pudingové formy a vařte ji v páře hodinu.

Pěna k mouřenínu v košilce
Utřete důkladně 2 lžíce zavařeniny a 3 lžíce cukru, Poté přidejte trochu bílkové sněhu a důkladně vše třete. Pak přidejte další sníh (celkem z 5 bílků) a postavte směs na led. Místo touto pěnou můžete puding polít trochou čokoládové omáčky a kolem něho vytvořit věnec ze šlehačky. Zbytek omáčky pak podávat zvlášť.
Do tradiční slovanské kuchyně, která dávala přednost obilovinám, vnikla kuchyně bavorská se svými knedlíky, zelím, produktům z vepřového masa, která později splynula, podle mého názoru, do pojmu „Tradiční česká kuchyně“. Bavoři si potrpí na dobrou kuchyni a myslím, že mnohý člověk si velmi pochutná i na moučných jídlech.

Tvarohová štola
Zkusme si připravit tvarohovou štolu. Není to opravdu nic náročného, jen je třeba dodržovat postupy a práci se pečlivě věnovat.
Ingredience:
500 g hladké mouky
250 g rostlinného tuku (másla)
250 g tvarohu
150 g moučkového cukru
150 g rozinek
125 g nasekaných vlašských ořechů
100 g kandované citrónové kůry
1 ks sáčku vanilkového cukru
2 ks vajec
1 ks sáčku prášku do pečiva
1 lžíce rumu
moučkový cukr na posypání
máslo na potírání
pečicí papír
špetka soli

Postup přípravy
Rozinky omyjeme a necháme okapat, mezi tím na jemno nakrájíme kandovanou citrónovou kůru.

A dále postupujeme:
V míse utřeme vejce s moučkovým a vanilkovým cukrem.
Přidáme mouku s práškem do pečiva, tvaroh, špetku soli, rum a na kousky nakrájený tuk.
Vypracujeme hladké těsto, do kterého nakonec přimícháme rozinky, ořechy a kandovanou citrónovou kůru.
Těsto přikryjeme čistou utěrkou a necháme v pokojové teplotě přibližně půl hodiny odležet.
Těsto vyválíme na pomoučeném vále do obdélníku silného cca 3 cm, o rozměrech asi 30×40 cm, delší stranu těsta přehneme do dvou třetin, její protější stranu přehneme na polovinu a ještě přeložíme přes druhou stranu tak, aby ji kryla jen částečně.
Štólu přeneseme opatrně na plech vyložený pečicím papírem a v předem předehřáté troubě na 200 °C, pečeme asi 1 hodinu.

Během pečení těsto potíráme rozpuštěným máslem a jemně sypeme moučkovým cukrem.
Toto opakujeme 4x.
Po upečení štólu necháme vychladnout, znovu ji pocukrujeme, nakrájíme a můžeme servírovat. Tato štóla se nemusí nechávat odležet!

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: