Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Babička exceluje: Zavářky do polévek z tradiční kuchyně a kapr
Autor:Marie Navrátilová Pro dnešní tradiční receptář jsem vybrala několik zavářek, které jsou vhodné do zimních polévek, ale i do svátečních polévek, třeba na vánoční stůl. Polévku obohatí nejen výživnou hodnotou, ale také chuťově. Kdo by neměl rád nočky, knedlíčky a jiné zavářky. A také Vám dnes nabídnu několik tradičních receptů z ryb. Podotýkám, že zdrojem receptů je kuchařská kniha z roku 1938. |
Rýžová zavářka do polévky
Asi 150 gr rýže propláchněte ve studené vodě. Takto připravenou rýži uvařte v mléce do husta s trochou octa, se špetkou soli a se špetkou cukru. Když je rýže měkká, prolisujte ji žíněným sítkem. Tuto kaši pak zřeďte několika lžicemi syrové smetany, pěti žloutky a asi ½ dcl mandlového mléka. Pak toto těsto znova prolisujte a v drobných, máslem vymazaných formičkách upečte. Vychladlé vyklopte a rozkrájejte. Lze použít do čistých nebo zadělávaných polévek.
Jak vyrobit mandlové mléko? Zde je odkaz.
Těstový hrášek do polévky
Rozkverlejte 1 velké vejce a 1 žloutek a přidejte do nich trochu mouky a něco soli. Těstíčko má být hustší než to, co používáte na kapání. Když těsto vypracujete, pak obraťte struhadlo a lijte přes něho těsto do horkého másla na pánvi. Při tom i struhadlem i pánví pohybujte, aby se hrášky vzájemně neslepovaly a netvořily chuchvalce. Nenalévejte na sítko mnoho těsta najednou, aby povstaly hrášky co možná pravidelné a stejné velikosti. Do zlatova smažené hrášky vyndejte a smažte další. Všechny pak vhoďte do polévky teprve, když je již v míse a nese se na stůl. Napadá mne, že by byly skvělé i v tradiční rybí polévce, co říkáte?
Houbový svitek
Vámi zvolené množství sušených hříbků opláchněte ve studené vodě a poté je ve slané vodě do měkka uvařte. Uvařené vyndejte a na drobno rozsekejte. Mezitím utřete kousek másla, 2 vejce, 2 strouhané a mlékem polité rohlíky, trochu muškátového květu, trochu citrónové kůry, soli a vše dobře s houbami promíchejte. Je-li těsto příliš řídké, přidejte trochu strouhané housky. Poté rozetřete na pomaštěný plech, vysypaný houskou a do růžova upečte. Upečený se rozkrájí a přidá se do polévky. Zvolila bych zeleninovou polévku.
Houskové knedlíčky do polévky
Zadělejte v těsto 30 gr másla, 1 vejce, 50 gr strouhané housky, trochu citrónové kůry a trochu soli. Z tohoto těsta nadělejte knedlíčky a zavařte je do nepatrně slané vody a teprve takto uvařené je dejte do polévky. Upozorňuji, milé babičky, že originální recept počítá s tím, že je můžete použít i zadělávanému masu.
Krupicové knedlíčky (nočky) do polévky
Do porcelánové misky dejte 75 gr másla a do něho za stálého tření postupem přidejte 2 – 3 žloutky: když se směs zpěnila, vmíchejte do jí 75 gr jemné krupičky. Osolte a přidejte nepatrně muškátového květu, pokud je to vaše oblíbené koření. Lžičkou namáčenou do vody nebo másla vykrajujte nočky a zavařte je do slané vařící vody nebo přímo do polévky.
Pečený kapr s kyselou smetanovou omáčkou
Kapra zbavte šupin, vykuchejte ho, vymyjte a potřete solí. Postavte jej na dno pekáče hřbetem vzhůru. Pekáč by měl výt vyložený drátěným roštem. Aby zůstal otevřený, napíchejte do něho několik špejlí. Pod něj dejte tu a tam kousky másla, na kolečka rozkrájenou cibuli, několik zrnek pepře a trochu tymiánu. Podlijte ho směsí vody a vinného octa. Poté jen pečte za občasného podlévání kyselou smetanou zvolna v troubě a upečte. Pak jej vyndejte opatrně na mísu, obložte brambůrky a procezenou omáčkou jej polijte.
Ryba na segedínský způsob
Očistěte kapra nebo lína, vykuchejte jej, nakrájejte na malé kousky a nasolte. Nakrájejte cibuli na plátky a dejte ji v převařeném másle do zlatova lehce osmažit. Poté přidejte do cibule vrchovatou lžičku papriky a nechte ji také podusit. Pak položte na cibuli s paprikou kusy ryby, zalijte je trochou vody, přikryjte poklici a nechte ji dusit, občas zamíchejte, ale pozorně, aby se ryba nerozpadla. Poté ji dejte na mísu a šťávou, v které jste ji dusili, ji polijte.
Autor: Marie Navrátilová, Foto: Internet