Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Babička je samé překvapení: Sváteční jídla
Následující předpisy pocházejí z tradičních evropských kuchyní první poloviny 20. století a jsou vynikající svou chutí i vůní. Čekají nás slavnostní dny a rodiny s přáteli se setkávají, aby si popřáli krásné svátky. A tak, není od věci připravit dobré a originální pohoštění, na které se nezapomíná.
Majonéza
Vynikající majonéza je základem svátečních pokrmů a uznejte sami, že doma připravená je lepší, než z obchodů. Není to tak těžké si udělat dobrou majonézu. Prolisujte 2 na tvrdo vařená vejce a 2 syrové žloutky. Třete je důkladně se špetičkou soli. Za pečlivého tření vetřete do žloutků po kapkách asi 2 ½ dcl olivového oleje a ještě tři syrové žloutky. Pozvolné a stejnoměrné šlehání oleje do žloutků obstará mixér. Nakonec po kapkách, tímtéž přístrojem vmíchejte do majonézy, která stále nabývá na objemu a houstne, 4 lžíce rozpuštěného ledu, šťávu z půlky citronu a několik lžic vinného octa.
Smetanová hořčičná omáčka na předkrmy
Tuto omáčku také známe pod názvem „smetanová remuláda“. Dejte nejlépe do kameninové mísy 3 polévkové lžíce hořčice, trochu jemné soli, štipeček pepře a několik kapek citronové šťávy. Vše dokladně třete a ta tření, pozvolna, jako když děláte majonézu, přidejte po troškách 2 dcl čerstvé, husté smetany. Této omáček se používá k přípravě hors- d´aeuvrů. Hors – d´aeuvre jsou dobrá jídla, které se podávají na miskách nebo na lasturách, „jaksi mimo pořad, praví francouzské hors, ale ve skutečnosti před pořadem hlavních jídel: Mezi nejobvyklejší hors – d´ aeuvry zařazujeme: tuňáka v oleji, ředkvičky, různé saláty, na kolečka nakrájený salám nebo uzenku, svitky másla apod.
Boršč s pirohy
Rozkrájejte na nudličky 1 mrkev, 2 póry, 1 cibuli a 1 malou celerovou nať. Smíchejte zeleninu, trochu ji poduste na másle a zalijte ji polovicí hovězího odvaru a polovici šťávy z naložené červené řepy. Přidejte snítku majoránky a 300 gr syrového hovězího masa, rozkrájeného na kostky a 2 rozkrájené drůbeží drůbky. Když je maso měkké, proceďte polévku a předejte do ní 25 gr drobně rozsekané červené řepy. Poté vařte polévku ještě 15 – 20. Minut na mírném ohni a znovu ji proceďte. Podívejte k ní drobné pirožky, plněné masovou nádivkou.
Pirohy
Dejte do růžova osmažit na másle jemně nakájenou cibulku a petrželku, na nich dejte dusit libové skopové nebo kuřecí maso, trochu majoránky, zázvoru, papriky, pepře a soli, vše za dušení podlévejte polévkou. Když je maso měkké rozsekejte ho a dejte je ještě znova do omáčky, které se vytvořil, podusit. Pak rozválejte bramborové těsto na placku, do jedné poloviny naklaďte hromádky připravené nádivky, dost daleko vzájemně od sebe. Pokryjte je druhou půlkou těsta, držadle vařečky těsta k sobě mezi hromádkami přitlačte a vroubkovaným kolečkem vytvořte pirožky. Dejte je do sádla smažit.
Bramborové těsto na pirohy
Ustrouhejte vařené brambory a vmíchejte do nich kousek másla, trochu soli, vejce a trochu květu.
Smažené věnečky nebo koláčky k masu
Do ½ l mléka, do něhož jste přidali asi jako ořech velký kus másla, zavařte tolik mouky, aby povstalo husté těsto, tužší, než obyčejné kynuté těsto. Nechte jej úplně vychladnout. Poté do něho přidejte 1 žloutek a 1 celé vejce, je-li příliš husté, přidejte ještě jeden žloutek. Dobře jej vypracujte. Nadělejte z něho věnečky nebo lžičkou vytvořte z něho koláčky a v másle ne v sádle je usmažte. Tyto věnečky nebo koláčky se podávají obvykle ke zvěřině a k svíčkové pečeni na smetaně. Může se s nimi obložit i jiné maso.
Špenátová omeleta
Smíchejte 3 lžíce prolisovaného špenátu, 3 žloutky. 3 lžíce kysané smetany, 1 ½ lžíce strouhané parmazánu a ze 3 bílků tuhý sníh. Upečte z této směsi omeletu na máslem pomazaném papíru, potřete ji libovolnou masovou směsí a sviňte ji. Pak ji položte na ohnivzdornou, plochou, máslem vymazanou mísu, pokropte ji máslem, posypte parmazánem a dejte ji na tři minuty lehce péct do trouby.
Zajíc na černo
Do kastrolu dejte rozpustit 50 – 60 gr másla. Položte na něj 500 gr vepřového bůčku, rozkrájeného na nepříliš velké kostky. Když se zbarví do zlatova, vyndejte je a do másla přidejte vrchovatou lžíci, mouky. Míchejte touto jíškou, až se zbarví do kaštanova.
Po té do ní vlijte ½ lahve červeného vína a sklenici vody. Je-li víno slabé, dejte ¾ lahve vína a žádnou vodu. Poté vložte do této omáčky kousky zaječího předku, kostky bůčku, játra a krev. Játra a krev však před tím důkladně rozmačkejte a vylisujte. Dále přidejte prostředně velkou mrkev, nakájenou na kolečka a 10-12 drobných cibulek. Přidejte sůl, pepř, kytičku z petrželky, tymiánu a bobkového listu a nepatrně květu. Občas míchejte a nechte dusit na nepříliš prudkém ohni dvě hodiny. Pak kytičku vyndejte, kousky zajíce položte doprostřed mísy a obložte je kostkami bůčku a cibulkami. Vše omáčkou polejte. Do zajíce načerno, připraveného na tento francouzských způsob, se hodí dobré žampiony. Ty připravte tak, že oloupejte a očistěte 20 žampionů a vhoďte je buď celé, nebo rozkrájené do černého zajíce 1(4 hodiny pře dodušením a podáváním.
Moučník – mandlové soufflé
Přeberte 250 gr mandlí: mezi ně přidejte několik hořkých a ubrouskem všechny očistěte a rozsekejte je na drobno. Vmíchejte v porcelánové míse 300 gr roztlučeného cukru s vanilkou do 10 žloutků. Třete je, až se zpění a poté do nich pomalu vmíchejte rozsekané mandle, současně pak tuhý sníh z 8 bílků a 2 sklenic šlehačky. Dobře promíchané těstíčko vlijte do 2 ohnivzdorných máslem vymazaných mis. Postavte je na plech, pokryjte papírem, plech vsuňte do mírně horké trouby a soufflé pečte, aniž by se příliš zbarvilo. Nakonec jej posypte vanilkovým cukrem, aby se pokrylo cukrovým ledem a ihned jej podávejte.
Autor: Irena Novotná