Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babiččina univerzita vaření: O významných bio-elementech

Publikováno: 12.01.16
Počet zobrazení: 1236

cezane1

Jak jsem slíbila v minulém díle „Babiččina univerzita vaření“  - viz zde, budeme se bavit o bioelementech – bio – prvcích – v organismu. Zatímco v dřívějších způsobech přípravy domácích jídel byly tyto prvky, jako je například hořčík, vápník, jód atd. zastoupeny složením potravin, v současné době se lidé více soustřeďují na chuť, vzhled jídla a rychlé přípravy.

Význam bio-elementů

Tyto bio – prvky však dohlížejí na fungování organismu a jejich nedostatek nebo absence může vážně poškozovat funkce organismu a člověk může mít časem zdravotní problémy. Samozřejmě, že se nemusíme přísně vyhýbat potravinám, které obsahují významné bio-prvky pouze minimálně, ale nebudeme se uchylovat k přísnému sebeomezování podle určitých módních trendů. Od té doby, co byly vejce důvodně „omilostněny“ jako potřebná potravina, jsem dost skeptická k některým dietním doporučením v médiích. Vejce dříve nebyla doporučována proto, že prý obsahovala látky, které zvyšovaly hladinu cholesterolu, ale lidé se připravovali o jiné významné látky, které vejce obsahují – viz zde

Zdravý člověk může jíst s mírou všechno. Pokud někdo nemá doporučené některé druhy zeleniny, ovoce či jiné potraviny vzhledem k lékům a zdravotnímu stavu, by je měl omezovat až do uzdravení. Tato omezování jsou doporučována například při léčbě žilní trombózy při užívání warfarinu – viz zde.

Ale svou neblahou roli na hodnotě potravin taky hrají umělá hnojiva, znečistěný vzduch, chemické prostředky na konzervování potravin, takže je třeba se mít na pozoru, jaké prostředky používáme při zavařování a sledovat informace. Osobně sázím na informace ze zdroje d´ Test, kde se sleduje kvalita potravin – viz například zde.

Porada s lékařem a vlastní zkušenost

Bio – elementy, které rozlišujeme na základní a tzv. mikroelementy, nebo též žádoucí a stopové prvky, které se vyskytují v organismu v množství do jednoho piktogramu. Musíme dbát na to, aby bio – elementy byly vyvážené, protože jejich nadbytek je stejně škodlivý jako nedostatek. Odkazy na informace jednotlivých bioelementů na Internetu jsou pouze informativní. Je zcela v rukou lékaře, aby odbornými testy zjistil nedostatek těchto látek v těle a určil vhodný přípravek, který má člověk užívat pro doplnění deficitu, ale také množství na jeden den, nebo vydal doporučení, jaké potraviny zařadit do jídelníčku k posílení těchto látek v organismu. Moje vlastní zkušenost je ta, že člověk by si neměl nic takového určovat sám, neboť si může s nevědomosti o aktuálních hodnotách minerálních látek v organismu způsobit nerovnováhu v organismu a poškodit si zdraví – viz zde. Některé léky, jak se často dočítáme na příbalových letácích, mohou způsobit při dlouhodobém užívání deficit vápníku a tento problém je též vhodné prodiskutovat s lékařem, který po svém zvážení předepíše pro vás vhodný přípravek.

O hořčíku a jiných potřebných bio – prvcích

Fyzická a psychická únava je prvním alarmujícím signálem, že máme nedostatek hořčíku. Něco jsme zanedbali ve své výživě. Dříve, než sáhneme po tabletách obsahujících hořčík, je třeba zjistit, v kterých potravinách se nachází a doplnit si jídelníček. O potravinách, které obsahují hořčík, ale i jiné potřebné bio – prvky pojednává tento článek – viz zde. Zinek se například nachází v otrubách a pšeničných klíčcích, ovesných vločkách, slunečnicových a dýňových semínkách, houbách, česneku, sledích a makrelách. Železo přijímáme v potravinách spolu s vitamínem C a obsahují ho luštěniny, vnitřnosti, ovesné vločky. Vápník se nachází v mléčných výrobcích. A tak – stručně řečeno – pestrá strava, bohatá na obiloviny, zeleninu, ovoce, ryby, mléčné výrobky, luštěniny, masa, vhodných tuků, jako je máslo a sádlo, které nyní je doporučováno přednostně před rostlinnými oleji, je vždy doporučována.

Jak tedy vařit, abychom měli dostatek vitamínů a bio-prvků?

Myslím, že je na čase vytáhnout z knihoven kuchařské knihy, třeba i ty po babičce a podle rozumu, ale i vlastních znalostí se zahloubat nad recepty a přehodnotit dosavadní způsoby našeho stravování. Přitom nezapomeneme zohlednit finanční prostředky, abychom vařily hospodárně a jídlo neúmyslně nešidily o potřebné výživné hodnoty.

Začněme přemýšlet o polévkách

V souladu s touto ideou bych sázela asi na polévky, které zatím nezaznamenávají velké boom v běžném domácím stravování, ale kombinace ingrediencí mohou ideálně vyhovovat požadavkům na vyvážené jídlo. Podle toho, jak je polévka vydatná, volila bych druhý chod, který by mohl být pestřejší a méně vydatný. Je to velký úkol, který jsem si předsevzala, což, babičky a dědečkové?

Příště: O zelenině a zeleninových polévkách z tradiční české kuchyně

Autor: Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: