Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Z babiččiny mošničky: Dobrodružná výprava za bylinkami

Publikováno: 29.02.16
Počet zobrazení: 2851

CASSAT19 Milé babičky a milí dědečkové, v dnešní mošničce Vám nabídnu receptury na domácí čaje, které Vám budou chutnat. Vy už ale víte, že musíte vždy zohlednit svůj aktuální zdravotní stav a také uvážit, zda léky, které užíváte, nebudou bylinky znehodnocovat co jejich účinnosti. Raději si zkonzultujte s lékařem, zda smíte bylinky používat. Poslechněte si písničku k našemu tématu – zde.

Tak, a jdeme na věc! Samozřejmě, že je dobré, když si můžete pěstovat bylinky doma, na balkóně či v květináči, protože máte po ruce pohotovostní lékárničku z přírody. Tím nechci podceňovat domácí lékárničku, která by měla být v domácnosti samozřejmostí, hlavně tehdy, pokud žijete na venkově a pracujete na zahradě či opravujete domky, nebo vám hrozí újma z činností v domácnosti. Můžete mít obojí. Ukažte také svým vnoučátkům, jak je dobré se kamarádit s přírodou, pokud je naučíte dovednostem, o kterých si povídáme. Mně se to s mou babičkou moc vyplatilo.

Aloe na drobná poranění

Pěstujete – li pravou aloi, pak máte doma skvělou lékárnu. Mně se alespoň vyplatila. Kolikrát se člověk nečekaně zraní v domácnosti, a když je aloe po ruce, udělá dobrou práci. Takže – pokud si způsobíte drobné poranění, ulomte list aloe, rozpulte ho (ne ovšem kovovým nožem, list by neměl přijít do styku s kovem), dužnatým vnitřkem listu přiložte na ránu a do dvou dnů se rána nebo odřenina zahojí.

Anýzový čaj na uvolnění hlenů

Anýz používáme při trávicích potížích, křečích v žaludku, nadýmání, ale i při potížích dýchacích cest. Můžeme si udělat čaj tak, že 1 lžičku anýzu rozdrtíme v hmoždíři, dáme do šálku a zalijeme vařící vodou. Poté vypijeme. Mohou se užívat 2 – 3 šálky denně.

Bazalka při nevolnosti

Bazalku známe jako koření do italských rajských polévek a omáček, ale je i dobrým pomocníkem při nevolnosti. Pokud ji pěstujete v domácnosti, pak máte vystaráno. Čaj si připravíte jednoduše: Do horké vody přidáte lístky bazalky a necháte 5 minut louhovat. Denně je doporučeno vypít 3 – 3 hrnečky neslazeného čaje.

Sušené plody borůvek

Sušené plody z borůvek můžete sehnat ve specializovaných obchodech s bylinkami, ale také si je můžete nasbírat a nasušit, protože se vždycky hodí.  Třeba na čaj proti průjmu, který si připravíte ze dvou lžiček sušených borůvek, které zalijete ¼ litrem studené vody, Necháte je přes noc luhovat a pak pijete dva šálky denně. Také je vodné pít čaj z borlvkjového listí, který si připravíte ze dvou lžiček borůvkového listí, které přelijete jedním litrem studené vody a pijete 3 x denně 1 šálek.

Sušené bezinkové plody

Ze sušených bezinkových plodů si můžete připravit čaj. Obdobně jako sušené borůvky můžete sušené bezinkové plody koupit ve specializované prodejně. Čaj má dvojí účinek: osvěžuje a také tlumí bolesti při ischiasu.

Bezinkový čaj si připravíme tak, že sušené bezinky v množství 1 – 2 lžičky zalijeme 200 ml vařící vody a po 10 minutách scedíme a vypijeme.

Fenyklový čaj proti nadýmání

Fenyklový čaj působí proti nadýmání, úporné zácpě a křečím v zažívacím ústrojí. Podporuje vykašlávání hlenů v dýchacích cestách, je močopudný. Fenyklový čaj si připravíme tak, že 1 lžíci fenyklového semene podrtíme, přelijeme vařící vodou, necháme 10 minut odstát, přecedíme, osladíme medem a pijeme po jídle.

Fenykl při kataru horních cest dýchacích

Připravíme si 1 lžičku fenyklu, 1 středně velkou cibuli a ¼ litru mléka nebo vody. Suroviny krátce povaříme a užíváme při léčbě kataru horních cest dýchacích, zánětu nosohltanu a jako pomocný prostředek při angíně.

Kozlík lékařský na dobrý spánek

Ten si připravíme z jedné lžičky kozlíkových kapek, ½ l mléka a jedné lžíce medu tak, že sklenici horkého mléka osladíme medem a přidáme kozlíkové kapky. Vše dobře promícháme a před spaním po malých doušcích vypijeme.

Lipový květ jako prevence

Lipový květ se používá k prevenci proti nemocem z nachlazení, čaj z lipového květu je dobrý prostředek na pocení, podporuje chuť k jídlu a uklidňuje.

Čaj z lipového květu je jednoduchý: Potřebujete 1 lžíci sušeného lipového květu a 1/4 litru vody a cukr. Lipový květ přelijte vařící vodou a nechte 10 minut louhovat. Potom přeceďte a oslaďte. Je to výborný čaj v případě nachlazení.

Cibulový čaj s majoránkou

Asi si všichni vzpomeneme, že kdysi je vařily babičky pro nás, nyní je to na náš, abychom jej uvařily zase našim vnoučatům. Potřebujeme 1 velkou cibuli, 1 lžičku majoránky a 1 litr vody. Cibuli nakrájíme na kolečka, přidáme majoránku a převaříme. Potom scedíme a podáváme na odkašlávání a odhlenění několikrát denně.

Meduňkový čaj proti škytavce

K přípravě tohoto čaje potřebujete 1 lžičku meduňky a ½ lžičky drceného anýzu. Meduňku a anýz dejte do 1 l studené vody, převeďte k varu, chvilku povařte a přikryté nechejte 19 minut louhovat, Pak přeceďte a pijte při potížích při každém jídle.

Příště budeme vyrábět mastičky, olejíčky a mazání, přidáme ještě jiné domácí léčivo

Zdroj: Soukromý archiv naší rodiny

Autorka: Dr. Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

30.03.2016 18:40  hana

ahoj,něco z čajů jsem vyzkoušela,něco je pro mě novinka a - určitě vyzkouším! Mám k bylinkám velký respekt,můžou i hodně ublížit,ale tyto recepty jsou bezpečné...díky!

Zanechte komentář: