Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Babičky vaří vnoučatům: Zavářky do polévek a drůbeží pokrmy
Přemýšlela, jak svému vnoučkovi obohatit jídelníček a vyhledala jsem v tradičních receptech i z mezinárodní kuchyně zajímavé zavářky do polévek.
Doufám, že Vás, milé babičky, budu tím inspirovat. Děti mají polévky docela rády a zajímavá zavářka polévku i chuťově velmi obohatí. Odkazuji se na předešlé články o polévkách a zavářkách – zde, zde, zde, zde, zde, . Dále jsem Vám přidala pár receptů na zadělávaná a smažená kuřata a myslím, že je to docela vítaný pokrm.
Jarní zavářka
Brzy tu bude jaro, i když počasí tomu neodpovídá, ale můžeme se těšit na čerstvou zeleninu ze zahrádek. Jarní zavářka se skládá z drobných mrkviček, z hlaviček chřestu, z kytiček květáku a z rozkrájených lístků hlávkového salátu. Všechnu tuto zeleninu mimo mrkev jen uvařte ve slané vodě a do polévky vmíchejte. Přidává se též sekaná zelená petrželka, ale v nepatrném množství, aby její chuť nepřevládala. Co se týče karotek, tak je rozkrájíme na kousky, dáme je do studené vody a tu dovedeme do varu a poté s trochou cukru je v troše polévky vydusíte. Myslím, že je to vynikající zavářka a děti ji uvítají.
Dušená a plněná kapusta do polévky
Místo zavářky do polévky můžete dát dušenou nebo plněnou kapustu. Při jejím dušení je postup následující:
Kapustu nejprve vyperte a pak osušte. Rozkrojte ji po délce na čtvrtky. Dějte ji d studené vody a přiveďte vodu k varu. Poté nechte odkapat vodu a čtvrtky kapusty dejte do kastrolu, jejích dno jste vyložili slaninou. Nechte ji pak dusit.
Plněná kapusta
Uvařte kapustu do poloměkka a vyberte z ní nejjemnější a nejpoddajnější listy. Doprostřed položte hromádky obyčejné nádivky – míšeninky. Skládá se s jemně mletého masa, které se smíchá se slaninou a housky namočené v mléce a poté dobře vymačkané. Poté listy složte do tvaru drobných kapustových hlávek a v troše polévkového odvaru je uduste. Plnění a dušené kapusty se nedávají do polévkové mísy, ale přidávají se k polévce zvlášť. Jsou vynikající. Záleží na tom, jak míšeninku vhodně ochutíte k vybrané polévce.
Houbový svitek
1/6 l sušených hříbků opláchněte ve studené vodě a potí je ve slané vodě do měkka uvařte. Uvařené je vyndejte a na drobno rozsekejte. Mezitím utřete kousek másla, 2 vejce, 2 strouhané a mlékem polité rohlíky, trochu květu, trochu citrónové kůry, soli a vše dobře s houbami promíchejte. Je-li těsto příliš řídké, přidejte trochu strouhané housky. Poté je rozetřete na promaštěný plech vysypaný strouhankou a dorůžova je upečte.
Máslové knedlíčky
Do porcelánové misky dejte 75 gr másla, napolo rozpuštěného a třete do pěny. Pak přidejte: 1 celé vejce. 1 žloutek a 80 gr bílé strouhanky. Po zavaření jednoho knedlíčku na zkoušku buď těsto zřeďte, nebo přidejte trochu strouhanky a knedlíčky pak zavařte do polévky.
Žemlové knedlíčky
Pět ks žemlí (housek) zbavte kůrky a nakrájejte na kostky. Pak je polijte vlažným mlékem, v které jste rozpustili asi 50 gr másla, přidejte dva žloutky, 2 celá vejce a sůl, všechno smíchejte a nechte hodinu stát. Poté z tohoto těsta vytvořte libovolně velké knedlíčky.
Houskové knedlíčky k zadělávanému masu nebo do polévky
Zadělejte těsto z 30 gr másla, jednoho vejce, 50 gr strouhané housky, přidejte trochu citrónové kůry a trochu soli. Z tohoto těsta nadělejte knedlíčky a zavařte je v nepatrně slané vodě. Když jsou uvařené dejte je do hotové omáčky nebo do polévky.
Nočky do polévky z krupice
Do porcelánové misky dejte 75 g másla a do něho za stálého tření přidejte 2 – 3 žloutky. Když se směs zpěnila, vmíchejte do ní 75 g jemné krupičky. Osolte a přidejte nepatrně květ, má-li kdo muškátový květ rád. Lžičkou namáčenou do vody nebo do omastku dělejte pak nočky a zavařte je do slané vařící vody nebo přímo do polévky.
Noky do polévky
Utřete důkladně kus másla a do něho pak pomalu vetřete 2 žloutky a 1 celé vejce. Poté za stálého tření pomalu přidejte lžičku krupice a mouky, aby těsto, jež povstane, bylo spíše tužší než řídké. Sice v originálním receptu je požadavek, abyste třeli těsto hodinu, ale myslím, že v domácích robotech to bude mnohem kratší doba. Poté ušlehejte z 2 bílků tuhý sníh, do těsta jej lehce vmíchejte, ale nemíchejte jím již dlouho, vytvořte z něho noky a hned je zavářejte.
Knedlíčky ze sušených hub
Asi 40 g sušených hub uvařte a drobně rozsekejte. Odvar z nich později přidáte do polévky, kterou zapražíte žlutou máslovou jíškou). Utřete 70 g másla, 2 žloutky, 1 celé vejce, sekané houby, něco pepře, nepatrně květu (podle chuti, trochu petrželky a citronové kůry. 4 lžíce smetany a tolik strouhané housky. Aby se z hmoty daly dělat pěkné knedlíčky. Zavařte je do polévky.
Zadělávky
Zadělávané kuře
Na pánvi rozpusťte 125 g másla a položte na něho kuře, rozkrájené na úhledné kousky. Poprašte jej solí a pepřem a na dosti prudkém ohni je uduste dozlatova. Když jsou pěkně zbarveny na jedné straně, obraťte je a duste dále. Jestliže se, kousky kuřete zbarvují příliš rychle, zmírněte oheň. A když jsou po obou stranách pěkně růžové, což by mělo být za 25 minut, vyndejte je- Do kastrolu pak přidejte vrchovatou lžíci mouky a máslem a moukou nad ohněm míchejte asi 3 – 4 minuty. Pak do této jíšky vlijte sklenici vody nebo polévky. Nechte omáčku vařit 8 – 10 minut,, pode dejte do ni znovu kuře ohřát a podávejte jej třeba s výše uvedenými noky.
Zadělávané kuře se žampiony
Postupujte jako v předešlém receptu, ale současně se sklenicí vody nebo polévky vhoďte do omáčky žampiony, důkladně očištěné a vyprané, jež jste před tím minutu či dvě ve slané vodě povařili.
Zadělávaná kuřata s rýží a s květákem
Uduste na másle a na troše rozsekané petrželky 2 kuřata, upravená jako k pečení. Z 50 gr másla a ze dvou lžic mouky udělejte bílou jíšku a rozřeďte ji vodou nebo polévkou (bešamel). Do této řídké omáčky pak dejte vařit na kytičky rozebraný květák a 125 gr oprané rýže. Do měkka uvařený květák cedníčkem vyndejte a dejte stranou.
Do omáčky s rýží dejte na čtvrtky nakrájená kuřata a nechte je trochu povařit. Poté je vyndejte na mísu. V troše polévky rozkvedlejte 2 žloutky, vlijte je do rýže, obložte ji a květákem kuřata a procezenou omáčkou je polijte.
Smažená kuřata
Smažené kuře na francouzský způsob
Rozkrájejte kuře na kousky a položte jej do mísy, osolte, opepřete a zalejte 4 lžícemi octa. Občas obracejte kousky a nechte je v octě 3 hodiny. Pak jej vyndejte a osušte.
Do hlubokého talíře rozbijte 2 celá vejce, přidejte do nich sůl a pepř, lžíci oleje a lžíci vody. Vším pak dobře šlehejte, jako když se dělá omeleta. Pak v této směsi omočte dílky kuřete a obalte je v mouce, poté znova omočte a obalte je v jemně strouhané housce. Poté je smažte, nechte z nich odkapat omastek a podávejte je, ozdobené petrželkou.
Krůtí prsíčka s bramborovou kaší
Drůbeží prsa protáhněte slaninou a položte je do nízkého kastrolu, jehož dno je vyloženo plátky slaniny a rozkrájenou zeleninou: zalejte je do tří čtvrtin masovým odvarem a pokryjte je ještě slaninou. Uveďte do prudkého varu, aby se vody do třetiny svařila: poté postavte kastrol na okraj mírně horké trouby a prsíčka dopečte, často je podlévejte šťávou.
Když mají pěknou barvu, vyndejte je, dejte je odkapat a nařežte je na plátky tak, aby vypadaly jako kotletky. Vytvořte z nich na míse věnec kolem kaše. Kolem dokola pak dejte krokety nebo šunkové knedlíčky.
Zdroj: Z rodinného archivu a Mezinárodní kuchařky z roku 1938 zpracovala: Dr. Irena Novotná