Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

V případě tísně mohou pomoci body záchrany

Publikováno: 11.03.16
Počet zobrazení: 2338
Zdroj: Tisková zpráva
Operátoři tísňových linek denně narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde přesně se nacházejí. Důvodem je samozřejmě stres a špatná znalost prostředí.

V městech je situace trochu jednodušší, člověk zjistí označení ulice, číslo popisné a má vyhráno. O hodně složitější je to v terénu, zvláště pak pro turisty, kteří jsou v daném místě třeba úplně poprvé.

V případě tísně mohou pomoci body záchrany

K orientačním bodům, které mohou pomoci, v poslední době přibyly tzv. body záchrany. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje má tato místa vyznačená ve svých mapových podkladech a po sdělení kódu na cedulce jste okamžitě lokalizováni. „Bod záchrany je místo v krajině označené tabulkou s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případech, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují provedení záchranných prací,“ vysvětluje zástupce libereckého krajského operačního střediska plk. Ing. Milan Zobač.

Jak doplnil, body záchrany jsou implementovány do informačního systému IZS a uvádějí informace o kontaktu na poskytnutí pomoci složkami IZS. Tyto údaje jsou tedy využívány na operačním středisku HZS a slouží zejména k přesné lokalizaci volajícího. Body záchrany jsou instalovány v místech s možným výskytem vzniku život ohrožujících situací, kde je obtížné zjistit a popsat přesnou polohu. Umístěny jsou tedy v lesních porostech a horských oblastech.

Traumatologické body najdete například v Krkonošském národním parku nebo na Riegrově stezce na Semilsku. Na Riegrově stezce řeší záchranáři každoročně několik událostí a jelikož jde o hluboké údolí, které má pouze dva vstupy (od části Semil Bítouchov nebo Spálova), je přesná pozice důležitá pro efektivní nasazení sil a prostředků. Vždy platí pravidlo, že způsob nahlášení je rozhodující pro celý průběh řešení události.

Bod záchrany je označen tabulkou, která obsahuje zejména následující údaje:

* unikátní kód – označení bodu záchrany, který se skládá z dvoupísmenné značky okresu a třímístného pořadového čísla,
* důležitá telefonní čísla – národní tísňová čísla hasičů (150), zdravotnické záchranné služby v kraji (155), policie (158) a telefonního centra tísňového volání TCTV (112),
* název bodu záchrany

Zdroj: Tisková zpráva

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

23.03.2016 05:52  Jana Stanzelová

Já vidím problém v tom,že pokud je člověk v kritické situaci,vzpomene si na málo co,nějaké body záchrany docela určitě si nevybaví,nebo s dlouhou prodlevou.

Zanechte komentář: