Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babiččina mošnička: Masti, mazání, obklady a olejíčky

Publikováno: 15.03.16
Počet zobrazení: 4196

CASSAT19V minulé mošničce jsme probírali čaje, nyní, milé babičky a dědečkové se poohlédneme za dalšími léčivy, které si můžeme vyrobit podomácku.
Není to tak složité, ale musíme být opatrní, protože někteří lidé hůře snáší bylinné extrakty, jiní jsou zase alergičtí na alpu či alkohol, nebo jiné ingredience, které se do takových léčiv přidávají. Ti zkušenější už vědí, co je pro ně vhodné, jistě si už nějakou tu domácí mast vyzkoušeli a vědí, že experimentování je riskantní.  Kdo není zvyklý aplikovat domácí masti, pak je lepší zajít do specializovaného obchodu a poradit se zkušenými lidmi. Ti, kdo trpí na alergie, už vědí, že by se měli poradit se svým lékařem-specialistou, než přikročí k výrobě domácích léčiv. A tak – pár námětů k různým domácím přípravkům na léčení. Třeba vás budu inspirovat při zamyšlení nad vhodností domácí léčby a seznámení se blíže s bylinkami a různými přísadami.

Masti

Zhotovení masti ze sádla

Do rozpuštěného sádla zamícháme jemně rozdrcené byliny. Směs necháme stát do druhého dne, pak znovu zahřejeme, procedíme přes plátno a vymačkáme. Jestliže chceme dosáhnout tužší masti, přidáme trochu rozpuštěného včelího vosku. V menších roztíratelných nádobkách uchováváme v chladu. Nedělejte si velké zásoby, spíše si udělejte takové množství, které brzy spotřebujete, protože mast může po čase plesnivět.

Měsíčková mast

Měsíčková mast je velmi populární a jistě ji lidé rádi používají. Připravíme si ji tak, že sádlo (500 gr nesoleného škvařeného sádla) rozehřejeme jako při smažení, přidáme 2 vrchovaté dvouhrstě  květů měsíčku, můžeme přidat i list, zamícháme a odstavíme do druhého dne. Potom směs rozehřejeme a přecedíme přes plátno a dáme do skleniček. Mastí si potíráme ruce i nohy. Je užitečná proti plísním a křečových žilách.

Kostivalová mast

Čtyři až šest čerstvých kořenů kostivalu, které pečlivě omyjeme, jemně nasekáme a krátce upražíme na sádle. Přes noc necháme stát. Druhý den ohřejeme a přes pláténko scedíme a zbytek vylisujeme-  Naplníme tím malé čisté nádobky a dáme do ledničky. Používáme při léčení ran. Na bolest kloubů si připravíme kostivalovou mast tak, že rozetřeme kořen se sádlem nebo borovou mastí a přidáme trochu rozehřátého včelího vosku.

Mastička na rány

K této mastičce použijeme listy lopuchu a sádlo. Z čerstvých a dobře omytých listů lopuchu vymačkáme šťávu a smícháme ji se sádlem do hustoty masti. Dáváme na rány, které před tím vymyjeme odvarem z přesličky.

Řepíková mast

K přípravě této masti použijeme 100 gr pokrájených řepákových lístků, květ i stonků a 250 gr domácího vepřového sádla. Postup je takový, že řepík nasypeme do rozpuštěného sádla, promícháme, necháme vzkypět a odstavíme. Necháme stát do druhého dne, potom směs trochu zahřejeme a přefiltrujeme přes plátýnko do připravené nádoby. Používáme na bolavá místa.

Mazání

Zelené mazání na klouby

Do lahvičky zelené francovky vložíme 14 hřebíčků. Necháme asi 4 dny stát a potom mažeme bolavé klouby, nejlépe před spaním.

Mazání na revma

Vezmeme 30 g rozmarýnu, 30 g listu violky, 30 g listu tymiánu a ½ l alpy. Tuto směs dáme do lahve, necháme si týden stát a potom scedíme. Potíráme bolestivá místa.

Kaštanový líh

Asi 40 g oloupaných a rozkrájených kaštanů zalijeme 300 ml lihem a necháme týden louhovat na slunci. Potom přefiltrujeme a používáme k potírání při dně a bolestech nervového původu.

Oleje

Třezalkový olej

K výrobě třezalkového oleje potřebujeme 2 hrsti květů třezalky a 1 l olivového oleje

Květy rozsekáme nadrobno nebo rozmixujeme a smícháme s olivovým olejem. Směsí naplníme světlou láhev s širokým hrdlem a hrdlo převážeme plátnem. Směs postavíme na 3 – 4 týdny na sluce a každé tři dny protřepeme. Slunečná světlo di nakonec oleji červeně purpurovou barvu. Přecedíme a naplníme do tmavé láhve. Tento olej je vhodný při artróze i revmatických potížích.

Mateřídouškový olej

K výrobě mateřídouškového oleje potřebujeme 200 gr natě mateřídoušky a ½ l olivového oleje. Mateřídoušku naložíme do oleje a necháme 14 dní louhovat. Pak slijeme a požíváme k masážím na prokrvení pokožky, proti bolestem v zádech a při revmatismu.

Obklady

Křenová placka

K výrobě křenové placky potřebujeme křen a mouku. Křen nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a zaděláme s troškou vody. Placku dáme do plátýnka a přikládáme opatrně, aby se nespálila kůže, na bolestivé klouby.

Kostivalová placka

Kořen kostivalu nastrouháme na struhadle a přiložíme na bolavé místo. Překryjeme kouskem igelitu a převážeme šálou. Nejlepší je přikládat večer a nechat přes noc působit. Tento zábal působí dobře na bolavé klouby, na namožené svaly a otoky.

Obklady z čerstvých listů podbělu

Očištěné listy natlučeme a přikládáme ve dvou vrstvách. Obalíme flanelem a obinadlem. Používáme na oteklé klouby, zanícené žily a špatně se hojící vředy.

Zábal na artrózu

Mladé listy bezinek přiložíme na postižená místa. Na listy přiložíme igelit a zafixujeme suchým ručníkem. Necháme působit přes noc.

Přísady do koupele

Potřebujeme 100 – 200 g sušených bylin. Bylinky vložíme do plátěného pytlíčku, zavěsíme ho přímo do proudu vody. Nebo bylinky necháme 20 minut louhovat v 1 – 2 l vody těsně pod bod varu a po přecezení ihned nalijeme do koupele.

Příště: Domácí léčivé likéry

Zdroj: Z rodinného archivu sepsala Dr. Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

28.12.2017 11:03  lubor

dorý den ,prosím o radu .Mám problém ,je mi 64 let a zůžil se mi u předkožky otvor je to velmi bolestivé při osobní hygieně ,popraská mi kůže a někdy teče i krev,ze začátku jsem si myslel že jsem někde ofouknul větrem .Stydím se jít k lékaři,poraďte mi,moc děkuji

Zanechte komentář: