Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Obrátit se na odborníky není selhání

Publikováno: 29.04.16
Počet zobrazení: 1150
Autor článku: Marek Jehlička
Pečovatelské centrum Praha 7 pomáhá již řadu let nejen nemocným seniorům, ale snaží se ulehčit život i jejich blízkým. Centrum nyní spouští neobvyklou kampaň.

Centrum nyní spouští neobvyklou kampaň. Jejím cílem je vysvětlit pečujícím, že obrátit se na odbornou pomoc není osobním selháním, ale jediným rozumným krokem, který může zachránit vztahy v rodině i kvalitu života pečujících. Akce se koná pod záštitou starosty městské části Praha 7 Jana Čižinského.

“Lidé trpící demencí dělají často velmi bizarní věci. Ztrácejí se; z nákupu přijdou s deseti chleby; neznají hodnotu peněz; objednávají zboží z reklam, protože jim pán z obrazovky řekl, že si ho mají objednat. Trpí tím nejen oni sami, ale také jejich okolí. Péče o takové lidi je velmi náročná a vyčerpávající. Často je nad síly příbuzných,” vysvětluje ředitelka Pečovatelského centra v Praze 7 Marie Hronová.

Pečovatelské centru Praha 7 provozuje v Praze unikátní službu – takzvaný Denní stacionář, který se nachází v Tusarově ulici v budově Domova pro seniory. Provoz je od pondělí do pátku zpravidla od 7 do 17 hodin. Služba je šita na míru přímo individuálním potřebám seniorů. Klienti zde naleznou zajímavý program, setkají se s dalšími seniory, a to vše pod odborným dohledem personálu. Příbuzní mají čas si oddychnout a vypjaté vztahy v rodině se tak začnou rychle zlepšovat.

Podle Marie Hronové se však příbuzní někdy zdráhají na pečovatelské centrum do poslední chvíle obrátit. „Často se na nás obrátí až v situaci, kdy jsou vyčerpaní, unavení a nevědí kudy kam. Když se ptáme, proč nepřišli dříve, ukazuje se, že jim v tom bránil pocit morální povinnosti postarat se o své blízké. Obrátit se na náš stacionář někteří vnímají jako osobní selhání.“

Pečovatelské centrum se proto rozhodlo vytvořit kampaň, jejíž cílem je tento zažitý mýtus vyvrátit. Vybralo dva příklady typického chování z reálného života, se kterými se ve své praxi jeho pracovníci skutečně setkali. Jedním je ztracená babička, která v zimě jen v lehkém oblečení krmí labutě na břehu Vltavy. Druhým je dědeček s nákupní taškou plnou bochníků chleba. Záměrem kampaně je ukázat, že mají odborníci z Pečovatelského centra s takovým druhem chování zkušenosti a že dobře rozumí pocitům, které zažívají příbuzní.

Kromě letáků, plakátů a reklam ve veřejné dopravě se během dubna setkáte i s instalacemi ve veřejném prostoru. Na území Prahy 7 bude rozmístěno několik chodítek a tašek natřených výraznou reflexní barvou.

„Uvědomujeme si, že počty lidí s demencí v naší společnosti stále rostou. Dle dostupných údajů aktuálně trpí touto poruchou okolo jednoho a půl procenta občanů. V roce 2014 to bylo 153 tisíc nemocných. To je jedním z důvodů, proč naše radnice provoz stacionáře finančně podporuje. Pro rodinné příslušníky je totiž péče o lidi trpící demencí velmi zátěžová situace. Také proto jsme se aktivně zapojili do kampaně Pečovatelského centra,“ říká Silvie Kratochvílová, radní MČ Praha 7.

Autor: Marek Jehlička, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: