Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Světový den monitoringu diabetu
Autor: Andrea Vosádková Přes 800 000 nemocných osob v ČR, více než 370 miliónů ve světě a počty nemocných každoročně dramaticky stoupají. |
Nenápadné onemocnění, na které ale každý rok v ČR zemře přes 20 tisíc pacientů. Onemocnění, které, podle prognóz odborníků, dřímá neodhalené až u poloviny postižených ve světě a v ČR 250 tisíc osob. Cukrovka.
Cukrovka nebolí, a proto se snadno podcení. Přitom ale prevence a důsledná léčba jsou v případě této nemoci paradoxně klíčové. Pokud totiž diabetes není včas a správně léčen, vede k vážným komplikacím, které mohou končit dokonce až předčasnou smrtí.
Hodnoty glykémie si může samotný pacient měřit v domácích podmínkách s pomocí tzv. glukometru, což je měřicí přístroj, který umožňuje měřit glykémii bez asistence lékaře kdykoli během dne.
Potřeba monitoringu glykémií je individuální, závisí na stavu kompenzace diabetu, ale i na ochotě pacienta spolupracovat a rovněž na počtu proužků, které hradí zdravotní pojištění. Doporučená frekvence měření glykémií při selfmonitoringu by měla vycházet z typu léčby, úrovně kompenzace pacienta, rizik hypoglykémie i dalších přidružených onemocnění, nutnosti přizpůsobování léčby za zvláštních situací (např. před a během těhotenství, atd.) a věku pacienta.
Současná roční spotřeba testovacích proužků ale ukazuje na skutečnost, že se pacienti léčení inzulínem měří v průměru jen 1krát denně, což je mnohem méně, než stanoví platná doporučení.
Přitom pravidelné měření glykémie znamená pro pacienta jediný způsob, jak může získat obraz o hladinách glykémie před i po jídle, jak včas odhalit zvýšenou, nebo naopak sníženou glykémii a jak ověřit správnost svého nastaveného denního režimu. Umožňuje tedy lépe upravovat terapii diabetu na základě skutečných a ne pouze odhadovaných hodnot glykémie.
Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový. Proto se Mezinárodní federace diabetu (IDF, International Diabetic Federation) rozhodla diabetes a důležitost jeho měření připomínat každý rok všem lidem na celém světě a 14. duben vyhlásila za Světový den monitoringu diabetu.
Autor: Andrea Vosádková, Foto: Internet