Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...5 věcí, co jste o raw food nevěděli
Autor: Kateřina Peroutková Raw food neboli syrová strava či vitariánství je způsob stravování, při kterém se potraviny konzumují v jejich přirozené podobě. |
Přestože je již spousta informací o tomto stravování všeobecně známa, málokdo ví ta nejzajímavější fakta. Věděli jste například, že tento styl výživy podporuje sexuální chtíč a plodnost? Nebo že je raw strava šetrná k životnímu prostředí? V tomto článku vám přinášíme několik zajímavostí, které jste o živé stravě dosud nevěděli.
Mnoho lidí již v současnosti ví, že základem raw food jsou především rostlinné zdroje, jako je zelenina, ovoce, semínka, ořechy, řasy, obiloviny a luštěniny, které se konzumují čerstvé, naklíčené či tepelně upravené do 42 °C tak, aby se zachovaly všechny cenné látky. Méně z nich již dokáže popsat ta nejzajímavější fakta, které raw stravování provází.
Raw strava podporuje sexuální libido
Díky vitamínu E, který je známý také jako vitamín sexu, lze zvýšit libido u žen i mužů. Obsahuje totiž antioxidanty podporující imunitu a životnost buněk a jeho nedostatek se může projevit sníženou funkcí vaječníků a varlat. Výborným zdrojem „éčka“ jsou například maliny, ořechy nebo též obyčejná mrkev. „Pro zvýšení citlivosti při sexu odborníci doporučují hojnou konzumaci potravin obsahujících niacin, tedy vitamín B3, který zajišťuje zdravý průtok krve cévami. Tyto potraviny přitom tvoří základ vitariánského jídelníčku,“ popisuje Jan Petr ze společnosti Vitalvibe, která se zaměřuje na BIO a raw stravu. Niacin je obsažen například v avokádu, často používaném do raw pomazánek, špenátových listech, které jsou ideální ingrediencí do smoothies, nebo třeba v melounu cantaloupe, který lze jíst rovnou nebo použít do salátu či koktejlu.
Vitariánství je ekologické
Syrová strava neprospívá jen našemu tělu a zdraví, ale rovněž naší planetě. Díky tomu, že vitariáni nekonzumují žádné živočišné výrobky, velmi omezují dopad svého působení na životní prostředí. Například velkochov dobytka je totiž dle odborníků jednou z nejzávažnějších příčin skleníkového efektu. Krávy a další dobytek produkují významné množství skleníkových plynů, především metanu, jehož koncentrace ve vzduchu se od roku 1780 zvýšila o 143 %. Jedna kráva dokáže vyprodukovat až sto kilogramů metanu za rok. U lidí se tento údaj liší podle množství přijímané vlákniny. Průměrně však jedinec vyprodukuje okolo 10 miligramů metanu za den.
Ke konzumaci jsou vhodné i květy rostlin
Nedílnou součástí raw stravy jsou takzvané smoothies, tedy rozmixované ovoce zkombinované se zeleninou, různými semínky či ořechy. Pro pestrost stravy a doplnění důležitých živin vitariáni do smoothie dále přidávají třeba kadeřávek, listy pampelišky nebo i další volně rostoucí plodiny. Například pampeliška obsahuje látky, které potlačují invazivní schopnosti některých druhů rakovin, a má blahodárný vliv na játra a žlučník. Chutně může vypadat salát vytvořený z čerstvé zeleniny a dozdobený různobarevnými květy jedlých rostlin.
Mák jako zdroj mléka
Vitariáni ve své stravě nahrazují kravské mléko různými rostlinnými variantami. „Sójová nebo různá ořechová mléka jsou známá. Vynikající raw mléko lze ale také získat například z máku, který má navíc výjimečný obsah vápníku,“ vysvětluje Jan Petr ze společnosti Vitalvibe zabývající se BIO a raw stravováním. Mák totiž obsahuje až dvanáctkrát více vápníku než kravské mléko. 100 g namletého máku obsahuje přibližně 1 360 miligramů vápníku, což odpovídá denní doporučené dávce. Hned po máku se mohou vysokým obsahem vápníku pyšnit mořské řasy. U nich se však rozmezí obsahu vápníku pohybuje mezi 800 až 1 400 mg.
Raw dezerty svádí k neomezené konzumaci
Mnoho lidí se se syrovou stravou setká poprvé v některé z progresivních kaváren, jež nabízejí různé druhy zákusků. Takzvané raw dezerty se těší velké oblibě, protože jsou nejen velmi dobré, plné exotických chutí, ale též zdravější než klasické cukrářské výrobky. Používají se totiž přírodní sladidla jako palmový nektar, kokosový cukr nebo lucuma. Jednoduché cukry obsažené v raw dezertech jsou lehce vstřebatelné a způsobují rychlý narůst hladiny glukózy v krvi. I u těchto delikates by si ale lidé měli hlídat množství, které sní. Tyto zákusky totiž svádějí k neomezené konzumaci, protože se na první pohled může zdát, že neobsahují žádné sacharidy.
Foto a zdroj: Kateřina Peroutková