Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

50 let života u jedné firmy – část 6

Publikováno: 12.05.16
Počet zobrazení: 1464
  Autor článku: Zdeněk Vohradník
Firmou o které píši, byl výrobce elektrických spotřebičů v Hlinsku. Měl postupně tři názvy: ESA, Elektro-Praga a ETA. Pracoval jsem zde v letech 1953 – 2003. V této sérii článků chci popsat, jak to vše, z mého pohledu, probíhalo.
 

VLASTNÍ VÝVOJ VÝROBKŮ – ROK 1952

Jedním z předpokladů úspěšného fungování výrobního podniku je rychlé uplatňování vědeckotechnických poznatků při vývoji nových výrobků. Toho si byl od samého počátku vědom i zakladatel firmy Esa pan Prošvic, který měl vlastní vývojové středisko v Praze a využíval ho až do roku 1948.

První pokusy

Po znárodnění poskytovala hlinecké firmě tyto služby společnost Kovotechna Praha. Když k 1. 1. 1950 vznikl samostatný národní podnik Elektro-Praga Hlinsko, používal tyto služby ve vývojové dílně a laboratoři v závodě Světlá nad Sázavou. To však byla jen provizoria. Nový podnik nemohl existovat bez vlastních vývojových kapacit. Zřejmě první samostatnou akcí vlastního vývojového střediska byla rekonstrukce převzatého hrncového vysavače V 200, z příkonu 150 W na 275 W. Krátce na to byl, ještě ve spolupráci s Kovotechnou, dokončen vývoj vysavače typ 401 Standard.

Vlastní vývoj s originální konstrukci ETA

Vlastní vývoj nových výrobků se stále více osamostatňoval. V dřevěné budově uprostřed dvora přibývalo pracovníků, takže tyto prostory přestaly brzy vyhovovat. V roce 1968 se technický úsek přestěhoval do nové budovy. Většina další produkce a. s. ETA byla již výsledkem vlastního vývoje a má originální konstrukci ETA. Pouze v některých případech spolupracovala firma se zahraničními partnery a přizpůsobovala se jejich zadání.

V devadesátých letech byl vývoj a výzkum spotřebičů centralizován v technickém úseku v Hlinsku. Celkem 120 pracovníků zajišťovalo komplexní vývoj tepelných a rotačních spotřebičů. V roce 1997 dosáhla celková výše inovačních investic 122 miliónů korun tj. 4,5 % z celkového obratu firmy.

Autor: Zdeněk Vohradník.

Foto: MF Dnes k článku “Vždy budu rád dělat Etě reklamu“

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: