Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babička má pohodu: Trávíme čas příjemnými prožitky

Publikováno: 27.06.16
Počet zobrazení: 1661

andreotti3 zmenšenoI když se každý den mění počasí, my neměníme své představy o klidném prožívání našich dnů. I při určitých starostech hledáme klidná místa a víme, jak na to, aby každý čas v našem životě byl naplněn blaženým pocitem.
Třeba ten čas naplníme čtením, hraním na hudební nástroj, vařením či ručními pracemi, přípravou zásob na zimu, úklidem či procházkami, promýšlením různých témat či psaním povídek – jakkoliv. Jen tak pro radost a vlastní uspokojení pěstujeme koníčky a radujeme se, když se nám povede něco pěkného.

Někteří lidé si myslí, že když neprožívají starosti, že vlastně nežijí. Jistě, že myslíme na své děti, které vidíme jednou za čas, na svá milovaná vnoučátka, na dědečky, prostě na blízké lidi. V těch myšlenkách je plno lásky, kterou ani slovy nejde vyjádřit. Ale i my v jakémkoli věku máme právo na svůj čas, představy a fantazie, a tak ho naplňme, jak nejlépe umíme a co největším efektem. Na začátek si dáme krásnou píseň od pěvecké skupiny Il DIVO – píseň.

LETNÍ KOSMETIKA, DOBRÝ SPÁNEK, POHODOVÁ RÁNA

Bylinky jsou vhodné na přípravu příjemných čajů, ale také je můžeme požívat na opláchnutí pleti. Ovšem, pozor, pokud užíváte pravidelně léky, bylinky mohou být z vaší stravy vyloučeny, raději se poraďte, zda ho vzhledem k užívání vašich léků můžete používat. Například oblíbený lipový květ snižuje krevní tlak! Při používání heřmánku berme na vědomí, že se v poslední době stává jedním z alergenů, a proto heřmánkový čaj není vhodný (stejně jako ostatní bylinkové čaje) k dlouhodobému používání.

Dvojí čaj

Následující recept má dvojí použití; jednak jako čaj k pití a jednak jako kosmetický prostředek. Čaj si připravíme z jednoho dílu lipového květu a 1 dílu květu heřmánku.  Na jeden litr dobrého čaje použijeme obvykle 3 – lžíce směsi. A nyní k přípravě: nejprve směs namočíme v trošce studené vody, potom ji přelijeme horkou vodou, nádobu přikryjeme a po 15 minutách čaj scedíme. Čaj sladíme včelím medem. Můžeme ho použít k opláchnutí obličeje.

Čaj na dobré spaní

Každý den se nezadaří, že hned po ulehnutí usneme;  nemůžeme vypudit dotěrné myšlenky, které nám krouží hlavou, i když si říkáme, že problémy se nejlépe řeší ve dne a ne zrovna před spaním. Dobrý spánek je nejlepší kosmetika a my ho můžeme podpořit dobrým čajem. Všechny tři ingredience, které patří do takového čaje, rozhodně patří do obojího záměru – navodit si příjemný spánek a pročistit pleť.

Čaj si připravíme po jednom dílu z dobromyslu (známé oregano) a meduňky, ½ dílu bazalky a ½ dílu květu bezu černého. Pozor, květ černého bezu vyvolává pocení! Čaj pijeme 30 minut před spaním.  Není od věci zklidnit mysl před spaním klidnou hudbou. Co vy na to?

Čaj na zlepšení pokožky

Tento recept je vynikající; v naší lékárně s léčivými bylinkami se mu říká omlazující čaj.  Byly doby, kdy se dal koupit v lékárně s léčivými bylinkami. Receptura vyžaduje trochu úsilí při shánění květu trnky.

Z 30 g kopřivy, 20 g květu černého bezu, 30 g květu trnky, 30 g listů břízy a 30 g kořene pampelišky uděláme směs. Jednu lžíci ze směsi spaříme ¼ l vroucí vody a necháme 20 minut odstát. Užíváme 3 denně před jídlem.

MEDY, DŽEMY A JINÉ POCHOUTKY

A nyní jsem si pro vás připravila různé recepty na džemy, medy, prostě dobrůtky, které můžeme nabídnout i našim vnoučátkům, pokud s námi budou trávit své letní dny. Ale jistě není od věci si je vyrobit pro naše chvíle odpočinku, ke snídani či odpolední svačince, pokud nás bude pokoušet mlsná. Pokud máte rády jablka, kterými nikdy nic nepokazíme, pak následují výborné recepty.

Jablkový džem

Z 3 l nakrájených jablek, 500 g cukru, 1 přípravku Petolu a kyseliny citronové si vyrobíme jednoduchý a chutný džem tak, že jablka posypeme cukrem a necháme 24 hodin stát, Poté vaříme na mírném ohni za občasného míchání, do svařeného džemu přidáme Petol a špetku kyseliny citrónové a povaříme ještě 8 minut. Do sklenic plníme horké a 15 minut sterilujeme. Džem z letních jablek je také výborný. Letní jablka nastrouháme, přidáme trochu pískového cukru, pár kapek citrónové šťávy, špetku mleté skořice a dobře promícháme. Potom necháme 45 minut restovat v teflonové remosce. Vychladlý džem dáme do sklenic a sterilujeme. Jablkový džem se výborně hodí do palačinek.

Dětská ovocná přesnídávka

A protože naše mysl se často zaobírá našimi vnoučátky, jistě není od věci jim připravit překvapení; z jednoho kila  jablek, několika meruněk. Broskví nebo jahod, 500 g cukru a 1 lžíce citrónové šťávy připravíme výbornou přesnídávku.

Z oloupaných jablek vykrojíme jádřince a jablka pokrájíme na kousky. Meruňky nebo broskve vypeckujeme a umeleme nebo jemně pokrájíme, jahody omyjeme a pokrájíme na plátky. Ovocem dáme do kastrolu, podlijeme troškou vody a povaříme. Asi po 15 minutách varu přidáme cukr, dobře promícháme a vaříme ještě 10 minut. Přiměřeně hustou přesnídávku dochutíme citronovou šťávou, promícháme a vařící nalijeme do malých skleniček. Hned zavíčkujeme. Pokud chceme mít přesnídávku velice jemnou, před varem ovoce promixujeme. Pokud ho mixujeme až po uvaření, musíme skleničky sterilovat asi 10 minut varem.

Ještě jednou – přesnídávka pro děti

Z 1, 5 kg jablek, ½ l vody, 500 g cukru, šťávy z jednoho citrónu a kousku skořice můžeme připravit velmi chutnou přesnídávku. Jablka okrájíme a vše povaříme, Chladné rozmixujeme a zavařujeme 20 minut při 80o C.

JEŘABINY A ŠÍPKY

Černé jeřabiny

Pokud máte možnost sehnat černé jeřabiny, pak máte velkou zásobárnu vitamínů v podobě vynikajícího džemu.

Z 2,5 kg černých jeřabin, 2,5 kg cukru, ½ l vody, 2,5 kg vykrájených jablek, skořice, pomerančové či citrónové kůry si připravíte džem tak, že cukr svaříte s vodou, do vařícího roztoku přidáte vykrájená jablka a vaříte 10 minut, pak přidáte omyté jeřabiny, skořice, kůru z pomeranče nebo citronu a znovu 10 minut vaříte. Vzniklou hmotou za horka plníme sklenice.

Šípkový džem

Ten se vždycky hodí, je výborný na slepování sušenek nebo na chleba. Zralé měkké šípky bez jader rozmixujete a propasírujete přes síto, zvážíme a vmícháme cukr v poměru 1:1. Podle potřeby zakapeme vodou a povaříme, až se cukr rozpustí. Vroucí plníme do menších skleniček. Džem přispívá k zvýšení imunity. Asi se vyplatí, když někoho pošlete k šípku a ještě mu dáte do ruky košík, aby vám šípky natrhal a tím se uklidnil, že ano?  - Čas šípků

MEDY Z RŮZNÝCH BYLIN

Nedávno jsem navštívila svou přítelkyni a tam mi nabídla med z bezových květů. Je vynikající na domácí rohlíčky k čaji a kromě toho je výborným léčivem při nachlazení. Ono by nebylo divu, přitom stále se střídajícím počasí a teplot, aby se nachlazení nedostavilo, že?

Med z bezového květu

Med z bezových květů si připravíme z 25 bezových květů, 1 citrónu, 1 l vody a 1 kg cukru. Oloupaný citrín nakrájíme na kolečka a s květy bezi jej povaříme 20 minut ve vodě. Necháme 24 hodin louhovat, potom přecedíme přes plátýnko a vymačkáme. Do šťávy přidáme cukr a svaříme do zhoustnutí.

Med z černého bezu s lipovým květem

Ze 45 květů černého bezu, 1,5 l vody, hrsti lipového květu. 1 kg cukru a šťávy ze tří citrónů můžeme připravit opravdové překvapení. Květy černého bezu vaříme ve vodě s lipovým květem jednu hodinu a necháme stát do druhého dne. Poté scedíme, přidáme cukr a za stálého míchání vaříme 2 hodiny. Ke konci varu přidáme šťávu z citrónů.

VČELÍ KOSMETIKA – SNADNO, RYCHLE A ÚČINNĚ

A když jsme už načali kapitolu o medu, vrátíme se zpět ke kosmetice.

Maska na rozpraskané rty

I v létě, ale především v zimě se nám může stát, že máme rozpraskané rty. To je nebezpečné, protože mohou být v tomto stavu bránou k různým infekcím. Zkusme si připravit medovou masku na rozpraskané rty. Namasírujme si rty jemným a měkkým kartáčkem, potom na ně nanesme silnou vrstvu medu a nechme 5 minut působit.

Všepoužitelná propolisová mast

Propolisovou mast si můžeme připravit snadno doma. Stačí 10 – 20 g čistého propolisu, 100 g vazelíny, kterou si koupíme v lékárně a můžeme začít s přípravou: Vazelínu zahřejeme na 50 – 60 0 C, přidáme čistý propolis a zahříváme znovu na 70 0 C, až se propolis rozpustí. Mícháme až do vychladnutí. Mast můžeme použít na popáleniny, regeneraci pokožky podrážděné slunce, popraskané paty, ruce, rty, opary, štípnutí hmyzem, masáže při bolestech kloubů, páteře a svalů.

PÉČE O RUCE A NOHY

O ruce a nohy musíme pečovat i z důvodů, že do různých oděrek se může dostat infekce, nohám hrozí plísňové onemocnění, však to znáte. Takže několik jednoduchých receptů pro dobrý pocit z těla.

Mast pro jemné ruce

Smíchejte stejné díly olivového oleje a jablečného octa. Touto směsí natíráme rozpraskané a hrubé ruce.

Kůra pro suchou kůži

Z jedné lžíce tvarohu, 1 vejce, 1 lžíce moučkového cukru, 2-3 lžic bílého jogurtu a šťávy z jednoho citrónu vytvoříme směs, kterou dobře promícháme a pak v silné vrstvě naneseme na ruce, ale i na paty, necháme působit 15 minut. Pak opláchneme. Pokožka se vyčistí, vypne a zklidní.

Doufám, že jsem Vás potěšila svými některými nápady na trávení času a mějte se dobře, babičky.

Zdroj: Recepty ze soukromého archivu.   Napsala : Dr. Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: