Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Během léta dodržujte pitný režim
Autor článku: Tomáš Iľko S létem nastává čas na trávení dnů u vody a další outdoorové aktivity, kterým se v zimních dnech obyčejně nemůžeme věnovat. |
Ovšem i teplé počasí nám může způsobit celou řadu zdravotních obtíží, a to jak při pobytu u moře, tak na venkově nebo ve městě, a proto je třeba dbát na své zdraví dvojnásob.
Zaprvé musíme zdůraznit potřebu dostatečného příjmu tekutin, ačkoliv to samozřejmě není jen sezonní záležitost omezená na horké léto. Dostatečný a pravidelný příjem tekutin zabraňuje přehřátí organismu a v létě tak působí jako „chladicí kapalina“. Potřebné množství tekutin ovlivňuje mnoho faktorů, jako např. hmotnost, věk, aktivita apod., ale obecně platí, že při zvýšené fyzické nebo psychické námaze, při vysokých teplotách a při pobytu na slunci je příjem tekutin nutné zvýšit. Zohlednit můžeme i to, kolik vody do těla dostaneme v jídle – za předpokladu, že jíme pestře a máme dostatek čerstvého ovoce, zeleniny apod. Příjem tekutin se dá řídit podle jednoduchého pravidla: 40 ml na kilogram váhy.
Jsou však i tekutiny, které pro pitný režim nejsou zcela vhodné. Jde především o nápoje s vysokým obsahem cukru a umělých sladidel. Nedoporučuje se tedy konzumovat velké množství ochucených limonád a minerálek, džusů, nektarů, kolových nápojů a energetických drinků. Naopak mezi vhodné kandidáty patří voda z kvalitních přírodních pramenů. Nejvhodnější je voda slabě mineralizovaná, neperlivá a s vyváženým obsahem minerálních látek.
Pamatujte, že subjektivní pocit žízně zdaleka neodpovídá skutečné potřebě tekutin, proto by neměl být posledním varovným signálem, který nás dovede k doplnění tekutin. Teplé letní počasí navíc riziko dehydratace zvyšuje, neboť máme zvýšenou činnost potních žláz. V souvislosti s prevencí dehydratace se také doporučuje:
• Omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu
• Nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách
• Nosit pokrývku hlavy
• Nenechávat děti v autě na parkovišti
• Nenechávat děti v kočárku na přímém slunci
• Místnosti větrat ve večerních, nočních a ranních hodinách
Dehydratace se může projevit zhoršením sportovního výkonu, vysušením pokožky, zápachem z úst, únavou, zhoršenou funkcí mozku, podrážděností a nervozitou, bolestí hlavy, zácpou nebo i chutí na sladké.
Obezřetnost je třeba i u samotného sluníčka. Přílišná intenzita slunečního záření a vysoké teploty s sebou přináší nepříjemné zdravotní problémy jako např.:
• Úpal
• Vyčerpání z přehřátí
• Poškození kůže
Objeví-li se příznaky úpalu, tj. bolest hlavy, závratě, nevolnost či horečka, je třeba postiženému okamžitě poskytnout první pomoc ochlazováním těla. Důležité je sledovat zejména malé děti a starší osoby. Podobně se projevuje i vyčerpání z přehřátí, pro jehož prevenci i léčbu je podstatná především dostatečná hydratace. Nutnost ochrany kůže před spálením nejspíš pro nikoho nebude novinkou – důležitou součástí výbavy na léto jsou tak i opalovací krémy. Užitečným pomocníkem při slunění je rovněž beta-karoten, tedy provitamin vitaminu A, který je obsažen např. v mrkvi, rajčatech či paprice.
Autor: Tomáš Iľko, Foto: Internet