Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...50 let života u jedné firmy – část 18
Autor článku: Zdeněk Vohradník Firmou o které píši, byl výrobce elektrických spotřebičů v Hlinsku. Měl postupně tři názvy: ESA, Elektro-Praga a ETA. Pracoval jsem zde v letech 1953 – 2003. V této sérii článků chci popsat, jak to vše, z mého pohledu, probíhalo. |
První podnikový počítač – Rok 1977
Podnikového počítače, po kterém tehdy každá větší firma toužila, jsme se dočkali v roce 1977. Byl to sálový počítač EC 1021. Tehdy se jim říkalo počítače 3. generace. Byly české provenience, poskládané zejména z obvodů a mechanických částí vyráběných v tehdejší RVHP. Pro svůj provoz potřeboval klimatizovaný sál kolem 150 m/2 a řadu dalších věcí. Dnes je to úsměvné, ale v té době byli všichni příznivci počítačů v ETĚ nadšeni z toho, že ho budeme moci využívat. Musím však podotknout, že nás nebyla většina.
První počítač ve VHJ
Přípravy a instalace prvního počítače 3. generace ve firmě jsem se zúčastnil osobně, protože v roce 1974 jsem byl jmenován vedoucím OTŘ (odbor organizace a techniky řízení), kam spadal i rozvoj výpočetní techniky. Jedna z otázek, kterou jsem podnikovému řediteli při jmenování položil, zněla, zda se mám snažit o urychlení instalace tohoto počítače. Odpověděl kladně a tím mi dal možnost ovlivňovat všechny faktory, které to umožňovaly. Podařilo se nám dosáhnout toho, že jsme byli první firmou se sálovým počítačem ze všech18-ti podniků VHJ Prago-union.
Počítače advokáta nepotřebují?
Počítače se však v sedmdesátých a osmdesátých letech netěšily všeobecné oblibě. Na jejich podporu jsem tehdy napsal do médií několik článků. V Hospodářských novinách v roce 1982 dali jednomu mému textu název „Počítače advokáta nepotřebují.“ Jednoho čtenáře to tak rozčílilo, že mně napsal několikastránkový dopis s titulkem „Počítače advokáta potřebují a toho nejlepšího na světě – se sedmi vykřičníky. Ještě ho mám doma schovaný.
Práce na tři směny
Pozitivní vývoj však pokračoval dál. V roce 1982 byl počítač EC 1021 již využíván na 3 směny. V roce 1985 došlo k jeho obnově na kvalitativně vyšší úrovni počítačem EC 1026, který byl podstatně výkonnější a umožňoval sdílení výpočtů a instalaci prvních terminálů v uživatelských útvarech.
Další inovace centrálního výpočetního systému proběhla v r. 1993, kdy byly některé komponenty EC 1026 nahrazeny repasovanými díly od firmy HITACHI. To umožnilo přímé propojení a přenos dat mezi serverem sítě PC NOVELL a sálovým počítačem. Další modernizace umožnila vytvořit síťový komplex, na který bylo připojeno 180 uživatelských pracovišť PC.
Speciální počítače postupně pronikly i do konstrukčních kanceláří a na další pracoviště. Samostatnou kapitolou pak bylo zavádění osobních počítačů.
Autor: Zdeněk Vohradník.
Foto: MF Dnes k článku “Vždy budu rád dělat Etě reklamu“