Dnes je 13.11.2024, Svátek má Tibor, zítra Sáva

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Sdílení života s maldými je důležité

Publikováno: 30.08.16
Počet zobrazení: 1470
  Autorka článku: Lenka Molnárová
Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) a agentury STEM/MARK si naprostá většina seniorů myslí, že sdílení zkušeností s mladší generací je důležité.
 

Ovšem jen necelá třetina má za to, že tato mezigenerační výměna probíhá. Nejen kvůli tomuto nedostatku vznikla koncem února Nadace Antonika Simony Krainové, jejímž generálním partnerem je právě RSTS. Veřejnost nyní může navrhovat projekty na pomoc seniorům a nadace v září poskytne první finance na jejich realizaci.

V České republice žije okolo 2 milionů seniorů a jejich počet se podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) do roku 2050 dvojnásobně zvýší. ČSÚ v posledních 10 letech navíc pozoruje, že seniorů už je více než osob mladších 14 let. Kontakt s mladší generací by přitom senioři vítali – že je velmi důležité předávat jí znalosti, si myslí 90 % seniorů. Pouze 32 % však uvedlo, že taková výměna napříč generacemi probíhá. „Výzkum nám pomohl zjistit, co seniory trápí a s čím bychom jim mohli pomoci. Podle nás je důležité zprostředkovat jim kontakt nejen mezi sebou, ale i se zástupci mladších generací,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Průzkum dále ukázal, že senioři nemají mnoho zkušeností s využíváním moderních technologií – nerozumí jim téměř polovina dotázaných. Mladí naopak s technologiemi pracují denně a přesně to může být jedním z důvodů odcizení mladší a starší generace. „Jestliže trávíte většinu dne na internetu, může být pro vás problém najít společnou řeč s někým, kdo internet nevyužívá vůbec. A to je škoda, protože prarodiče mají bezesporu co předávat dál,“ doplňuje Lenka Molnárová.

Nadace Antonika nyní vyzývá veřejnost k tomu, aby zasílala náměty na projekty, které by pomáhaly lidem v důchodovém věku. „Pokud má kdokoliv nápad, jak udělat život seniorů radostnějším, ať nám ho určitě pošle. Každý navrhovaný projekt se však musí vejít do 100 tisíc korun, nezáleží přitom na tom, kdo jej podal – zda jednotlivec, organizace či instituce. Na vybrané náměty pak v září tohoto roku poskytneme první finance,“ říká Simona Bagarová, manažerka nadace. Nápady sepsané na jednu stranu textu je možné posílat na e-mail info@antonika.cz, nebo poštou na adresu Nadace Antonika, Ovocný trh 17, 110 00 Praha 1, a to do 31. 8. 2016.

Bližší informace jsou k dispozici na webové stránce www.antonika.cz. Každý se může zapojit
a pomoci seniorům k plnohodnotnému prožití stáří.

Autor: Lenka Molnárová Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: