Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Francouzské baroko – François Couperin

Publikováno: 18.10.16
Počet zobrazení: 2978

alsloot7-malžý1 Autorka článku: Irena Novotná

Dovolte mi, milé babičky a milí dědečkové, abych Vás pozvala na zajímavý koncert jednoho významného francouzského skladatele Couperina, současníka německého skladatele Johana Sebastina Bacha. Abychom se časově zorientovali, jsme nyní v barokní době. Francouzské baroko je v dějinách hudby reprezentováno mnohými slavnými skladateli, o nich si budeme postupně povídat a obdivovat jejich hudbu. Doufám, že jsem přinesla do Vašich domovů pohodu a radost.

François Couperin  (1668 – 1733) už ve své době byl přezdíván Couperin le Grand. Důvod byl takový, že ho bylo třeba odlišit od jiných stejnojmenných hudebníků v rodině před ním a i po něm a tak byla snaha zdůraznit jeho význam v rámci rodiny.

Život a dílo

Narodil se jako jediné dítě v hudebnické rodině a jeho otec byl varhaníkem v chrámu St. Gervais v Paříži. Bohužel, i když ho sám na hudebnickou dráhu připravil, zemřel v pouhých čtyřčeti letech a malého hudebníka vychovávala dále jeho matka. Jeho pokroky v hudbě byly velké a význačné natolik, že církevní rada v kostele St. Gervais souhlasila, aby jeho matka mohla bydlet v době chrámového varhaníky a on pak mohl nastoupit v osmnácti letech na místo svého otce. V roce 1689 se oženil s Marií – Anne Ansaultovou, který patřila k vlivné rodině a to znamenalo jeho další vzestup v hudební kariéře. V roce 1690 získal povolení zveřejňovat své skladby. V roce 1693 dostal místo varhaníka a byl jmenován dvorním varhaníkem. Jeho jmenování přišlo z rukou francouzského krále Ludvíka XIV. Své místo v chrámu si udržel po celých třicet let.

Mezi jeho povinnostmi patřily i hodiny výuky královských dětí a byl mu udělen titul „Maître de clavecin des enfants de France“. Jeho kariéra dále stoupala. Po třech letech u královského dvora mu byl udělen šlechtický titul a erb a podepisoval se „le Chevalier Couperin“. V roce 1716 uveřejnil pojednání o své hře na cembalo. V roce 1717, dva roky po králově smrti (1715)  byl jmenován „Ordinaire de la chambre pour le clavecin“.

Kolem roku 1730 onemocněl a jeho zdraví se stále zhoršovalo. A tak se vzdal místa u dvora. kde ho zastoupila jeho dcera Marguerite-Antoinette. O tři roky později ve svém domě zemřel.

Couperinovo dílo

I když považujeme Couperina za barokního mistra, jeho skladby už směřovaly spíš do stylu rokoka. Jeho hudba se vyznačuje prostou krásou a melodickými liniemi, které jsou ozdobeny složitými ornamenty a je naprostým protějškem francouzského malíře Watteaua, jeho mladšího současníka, který s láskou zobrazoval pastorální scény do líbivých kratochvílí.

Poslechněme si několik skladeb tohoto významného hudebního skladatele, který byl vzpomenut i v díle Ravelově ve skladbě  Le tombeau de Couperin, která byla napsaná k uctění velké památky jeho předchůdce a připomeňme si pár krásných obrazů malíře Watteaua.

Les Barricades Mystérieuses – Harpsichord  - zde

watteau15

Pieces de Violes – zde

wateau1a

Les Concerts Royaux – zde

wtteau32

Noveaux Concerts – zde

WTTEAU68

Hudba/zdroj: www.youtube.cz

Obrazy:  Antonine Watteau – z mého archivu

Zdroj k článku:  Vlastní archiv

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: