Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak na bolesti zad?

Publikováno: 4.10.16
Počet zobrazení: 1518
Autorka článku: Karolína Křenková
S bolestmi zad se během života setká téměř každý člověk. Ze statistik vyplývá, že nejvíce se začínají ozývat kolem věku 45 let a přetrvávají do stáří.

Podle vědecké studie má skutečně zdravou páteř pouze jeden člověk ze sta. Proč nás záda bolí, má hned několik příčin. Předejít jim ale není nemožné. Vhodnou preventivní i ozdravnou metodou je například plavání, pobyt v geotermální vodě nebo vybrané masáže.

Bolest zad je druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti

Bolavá záda patří k nejrozšířenějším zdravotním obtížím v České republice, kde se s nimi podle údajů Českého statistického úřadu potýká 19 % mužů a 25 % žen v produktivním věku. Nejvíce přitom trápí obyvatele ve věku kolem 45 let, kdy se s nimi setkalo zhruba 90 % z nich. Podle studie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze má totiž skutečně zdravou páteř jen jeden člověk ze sta. Bolesti zad ovšem znají i v dalších vyspělých zemích, pro něž je tato obtíž typická. Právě zdejší obyvatelé si špatnými návyky zadělávají na problém. Podle portálu bezpecnostprace.info se dokonce spekuluje, že bolesti bederní páteře by v roce 2017 mohly přibýt na seznam nemocí způsobených povoláním. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky totiž tvoří po zánětech horních cest dýchacích druhou nejčastější příčinu pracovních neschopenek, a to z 28,4 %. Ty si vyřizují zejména lidé s manuálním povoláním, jako jsou řidiči nákladních vozů, zedníci a stěhováci, patří mezi ně ale také lidé pracující ve zdravotnictví.

Na bolesti zad je účinné plavání a perličková lázeň
Při bolestech zad je osvědčeným pomocníkem plavání. Při něm se protáhnou svaly, zpevní tělo a posílí dýchání. Ideálním plaveckým stylem při bolestech zad je znak. Ten je šetrný k celkovému zádovému svalstvu, kloubům i páteři. Variantou je také kraul, který je ovšem vhodnější při potížích s krční páteří, v případě bederních problémů bychom se mu raději měli vyhnout, protože příliš zatěžuje spodní část zad. „Při bolestech zad je důležitý též správný výběr bazénu. Uvolnit zatuhlé svaly pomáhá lázeň, jejíž součástí jsou regenerační masáže vodními tryskami či vířivka. Podstatná je rovněž teplota vody, která, aby dostatečně prohřála záda, by se měla pohybovat nad 30° C,“ radí Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu Moravia, který disponuje 12 bazény pro sportovní i relaxační účely. Při plavání je důležitá pravidelnost zhruba dvakrát do týdne. Začátečníkům se doporučuje plavat intenzivně 50 až 100 metrů. Celkově by plavání nemělo přesáhnout 30 minut. Zkušenější plavci by měli plavat nanejvýš 40 minut v kuse. Po skončení pobytu v bazénu se nezapomeňte věnovat regeneraci těla, například v sauně či páře.

Školáky bolí záda kvůli těžké aktovce, seniory kvůli onemocněním
Bolest zad však není výsadou pouze dospělých, u nichž bývá na vině zpravidla zvýšená fyzická námaha svalů, životní styl, sedavé zaměstnání, špatný způsob sezení, za kterým často stojí nevhodně zvolená židle či výška stolu, vadné držení těla při stání nebo například nevyhovující matrace postele. Bolavá záda často trápí i děti. Studie zveřejněná v časopise Archives of Disease in Childhood totiž zjistila, že školáci ve věku 12–17 let, kteří na zádech nosí těžkou aktovku, si až o 50 % častěji stěžují na bolavá záda. S bolestmi zad přicházejí také těhotné ženy a senioři. U lidí vyššího věku bývají často spojeny s některými typy nemocí, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba, případně s koronárními či plicními onemocněními. „V zimním provozu u nás funguje venkovní geotermální bazén, který čerpá vodu z vrtu o teplotě 46 stupňů a nachází se v hloubce 1,3 km. Tento bazén pak má teplotu až 35° C a obsahuje vysoký podíl sirovodíku a minerálních látek, které mají blahodárný vliv na řadu cévních, kloubních, revmatických a dalších onemocnění,“ uvádí Petr Pavlacký. Pro děti jsou k dispozici dva bazény, které mají vodu přizpůsobenou citlivé dětské pokožce. Od podzimu se mohou ratolesti též zapojit do programu Dětského nedělního saunování.

Masáž odblokuje bolavé body na zádech

Právě wellness procedury a masáže jsou dalším osvědčeným způsobem, jak zahnat bolesti zad. Uvolňují totiž napjaté svaly, prokrvují je, regenerují a v neposlední řadě působí příznivě i na psychiku. Ne každá masáž má však léčivý přínos. I zde platí, že nevhodně zvolená procedura může mít negativní zdravotní následky, případně přinese jen krátkodobou úlevu. „K odstranění bolesti a zotavení zádového svalstva se využívá Spesina klasická masáž. Populární je dnes rovněž Tellusina masáž lávovými kameny, které vibrací a teplem uvolňují zatuhlé svaly a bolavou páteř. Terapeutické účinky této masáže spočívají v uvolnění blokace důležitých bodů na zádech,“ vysvětlil Petr Pavlacký. Masáže fungují spíše jako prevence, ovšem při vážnějších zdravotních problémech mohou být vhodným doplňkem farmakologické či rehabilitační léčby. „Nyní jsme pro zájemce odstartovali wellness úterý, v rámci něhož je návštěva saunového světa výrazně levnější,“ prozradil tip Petr Pavlacký. Právě Aqualand Moravia nabízí například tradiční finskou saunu, příjemnou aroma lázeň, infrakabinu, biosaunu a další speciální místnosti s různou teplotou.

Autor: Karolína Křenková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: