Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

(V)očima diváka – ten náš Vladimír.

Publikováno: 14.10.16
Počet zobrazení: 1761

Autor článku: Pavel Vrba

Má dnešní vzpomínka je věnovaná jednomu z herců, u kterého při vyslovení jeho jména je slušností předsadit slovo „Pan herec“ a od jehož narození uplynulo neuvěřitelných 87 let.

Pro mě osobně je to Pan herec, který svým vrozeným nadáním dokázal zahrát nejen komediální role, ale rovněž role vážné, až tragické – Vladimír Menšík.

Rodák z moravských Ivančic se narodil 9. října 1929. Už od dětství miloval poutě a veselice a byl vším tím světem kolotočů, cirkusů a šumařů ohromený. A snad právě díky tomu ho očarovalo herectví. Jak už to v podobných případech bývá, se svou touhou stát se herce narazil v rodině na určitou nevoli u otce a tak byl donucen vystudovat průmyslovou školu a po studiu nějakou dobu pracoval v Brněnských strojírnách. Po té začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Herectví bylo pro Menšíka však silným lákadlem a tak se pokoušel dostat na brněnskou JAMU (Janáčkova akademie múzických umění). Studium na této umělecké škole se mu povedlo až na druhý pokus a po absolutoriu v roce 1953 nastoupil do Vesnického divadla, kde jej v roce 1955 objevil E. F.Burian, který jej také angažoval. Ale divadelní prkna byla pro Menšíka příliš malá a tak se toužil dostat do filmu. Nejprve se před kamerou objevil jako komparsista, ale brzy na sebe u filmových diváků výrazně upozornil ve filmu “ Dědeček automobil „, v roli italského mechanika.

Díky své práci u filmu se dostal do konfliktu s E. F. Burianem, který film neměl v lásce. Z divadla odešel a v roce 1958 podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov.

Kdykoliv někde slyším jméno Vladimír Menšík, vybavím si nejen jeho nezapomenutelnou tvář, ale rovněž nespočet rolí, ale i jeho umění vypravěčské a bavičské, které znásoboval v roli konferenciéra. Vždyť kdo by si nevzpomněl na všechny ty silvestrovské estrády, či uvádění pořadu Bakaláři.

Ve své knize „ Stromeček mého veselého života“ mimo jiné napsal.

„Humor je vážná věc. Jakákoliv tvořivá práce se neobejde bez vnitřní pohody tvůrce. Radost a utrpení je možné v umění zúročit jenom tehdy, když je do hloubky zažité. Jsou sice v životě člověka události a situace nad jeho síly, ale častěji nás trápí a rozdrobují rozličné malichernosti, kterým připisujeme větší význam, než ve skutečnosti mají. Schopnost uchovat si vnitřní pohodu spočívá v tom, najít věcem pravé místo v žebříčku hodnot a věnovat se podstatnému. Populární může být na čas i diletant, zatímco dobrý herec někdy zůstává na okraji diváckého i odborného zájmu. Lidovost je v pravdivosti a ani humor není humorem bez lidskosti a laskavosti.“

Když pročítám Menšíkovu filmografii, nalézám v ní přes 150 rolí. Postav komických, tragikomických či dokonce dramatických. A přiznám se, že je strašně těžké označit jakoukoliv z nich za velkou či malou.

Pro mě osobně mezi nezapomenutelné filmové role patří film „105% alibi“) v roli číšníka (1959), „ Dařbuján a Pandrhola “ v roli opilce (1959), „ Až přijde kocour “ v roli školníka (1963), „ Alibi na vodě“ v roli novináře (1965), „ Dívka na koštěti“, jako vysloužilý upír (1971), „Tři oříšky pro Popelku“, jako Vincek (1973), „ Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“ jako vodník Karel (1974) a mnoho dalších. Nezapomenutelné jsou pro mě jeho role v trilogii „ Bouřlivé víno “ (1976), „ Zralé víno“ (1981) a „ Mladé víno“ (1986) ve kterých si zahrál vedoucího zemědělského družstva Michala Janáka.

Z rolí, které patří k dramatickým patří „ Ikarův pád “ (1977) a „ Tažní ptáci “ (1983) ve kterých dokonale ztvárnil postavu Káry a jeho životní boj s alkoholem. Tato role, jako by zosobňovala vlastní Menšíkův život.

Lidsky dojemná scéna z filmu „Tažní ptáci“ – zde

Vladimír dlouhá léta trpěl těžkým astmatem. Byl silný kuřák a také často pil alkohol, ale s pitím a kouřením přestal, kvůli zdravotním problémům.

Diváci ho naposledy spatřili před kamerou 27. května 1988 v pořadu ABECEDA. O dva dny později zemřel v Brně.

Pohřben je na pražských Olšanských hřbitovech.

Vladimír Menšík byl dvakrát ženatý. S první manželkou Věrou měl dvě děti – syna Petra (* 1955) a dceru Vladimíru (* 1957). S druhou manželkou Olgou měl také dvě děti – syna Jana (* 1962) a dceru Martinu (* 1965), která se jako jediná z jeho dětí stala herečkou.

Od té doby zůstalo místo baviče, konferenciéra a herce Menšíkovského formátu prázdné. Alespoň pro mě osobně. Navíc, tento typ herecké osobnosti, se mi vybaví v okamžiku tvrzení o tom, že každý je nahraditelná. Určitě tomu tak i je, alespoň co se pohledem kvantity týče. Ale měřeno kvalitou a umem, je Menšíkovo místo navždy prázdné. – zde

Při napsání této vzpomínky čerpáno zde a zde

Zdroj: http://pavelvrba.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=558666

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: