Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vyvarujte se chřipky
Autor článku: Tomáš Iľko Letošní podzim počátkem září vypadal spíše na pokračující léto, ovšem to za sebou udělalo tlustou čáru a podle počasí se zdá, jako bychom snad rovnou přeskočili do zimy. Aklimatizace je skoro nemožná, a tak se stáváme velice náchylnými k onemocněním, jako je např. chřipka či nachlazení. |
Proč zvýšit pozornost právě na podzim, když nás tyto nemoci můžou postihnout kdykoliv během roku? Zimní období je totiž velkou zkouškou pro naši obranyschopnost a životní styl. Letní měsíce byly plné přejídání nebo válení na sluníčku, takže naše imunita je značně oslabená, a než se stihneme vrátit do neprázdninového režimu, nemoc už je tu.
Chřipka nás může postihnout opravdu velice náhle. Projevuje se bolestí svalů a kloubů, zimnicí, rýmou, bolestí v krku nebo kašlem a také teplotou. Vzhledem k tomu, že se chřipka léčí především a pouze klidem na lůžku, popřípadě léky tlumícími příznaky, je opravdu nutné ji vyležet. A hlavně nepodcenit, protože její přenos je velice snadný, a často tak dochází k sezonním epidemiím. Abyste takovému šíření zabránili, pokuste se v tomto období vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí, tedy kinům, divadlům, supermarketům apod.
Byla již řeč o obranyschopnosti a životním stylu – to je přesně klíč k prevenci a k zdravě prožitému chladnému období. Základními pravidly jsou pestrá strava, dostatek vitaminů v podobě ovoce a zeleniny, pohyb a vhodné oblékání. Obecně se přijímaná dávka vitaminů v zimním období snižuje, protože ovoce a zelenina nejsou tak lehce dostupné, ale v dnešní době si lze vypomoci různými doplňky stravy, kterých máme na výběr opravdu mnoho a díky nimž se s chřipkou hravě vypořádáme.
Vhodné je zvýšit příjem především vitaminů typu A, B, C. Účinné jsou také antioxidanty, jód, zinek nebo měď. Ze zmiňovaných doplňků stravy můžete vyzkoušet ty na bázi betaglukanů, což jsou čistě přírodní látky, které podporují imunitu. Betaglukany nalezneme např. v přípravkách z hlívy ústřičné, v ječmeni, ovsu nebo kvasinkách. Pokud si nejste jisti výběrem, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem. Předejdete tím jak výběru nekvalitních doplňků, tak nákupu asijských produktů, které nesplňují evropské normy a mohou být i životu nebezpečné.
Autor: Tomáš Iľko, Foto: Internet