Dnes je 26.11.2024, Svátek má Artur, zítra Xenie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Počet žen v technických oborech stagnuje

Publikováno: 29.11.16
Počet zobrazení: 1320
  Autor článku: Tomáš Skolek
Žen pracujících v technických oborech je málo a jejich počet se nezvyšuje.

Například podle Českého statistického úřadu pracovalo v roce 2014 jako technické či odborné pracovnice 332 tisíc žen, o čtyři roky dříve to bylo dokonce 564 tisíc. Odborníci problém vidí především ve špatně nastaveném systému vzdělávání a stále přetrvávajících předsudcích.

Zatímco dnes je podle letošního výzkumu společnosti Accenture, uveřejněném deníkem USA Today, ženských pracovnic například v informatice necelá čtvrtina, za 9 let se číslo může snížit o 2 %. Před 21 lety přitom počet ženských IT odbornic čítal dokonce 37 %. Podobná situace je i v České republice. Podle portálu Zkus IT bylo v roce 2012 necelých 10 % programátorek žen. V roce 1995 to přitom bylo přes 34 %. Experti vidí za touto situací především vzdělávací systém. Technické obory nedokážou dívky zaujmout, studijní programy jsou přizpůsobené hlavně mužům. To dokládají i statistiky ČSÚ, podle kterých studuje technické obory na ČVUT celkem 5 337 dívek v porovnání s téměř 15. tisíci chlapci, na VUT dohromady 3 986 dívek ve srovnání s 14 530 chlapci. Kromě toho ženy od techniky odrazují stále přetrvávající předsudky.

„Ukazuje se, že na školách je hluboce zakořeněno stereotypní zobrazování některých profesí jako čistě ženských či mužských a tento problém je ještě znásoben tím, že výchovní a kariérní poradci nemají dostatečné informace o situaci na trhu práce ani o tom, jak moderní technické obory vlastně vypadají,“ říká Marcel Gondorčín, metodik projektu Technika a ICT – Cherchez la femme. Ke značně nevyváženým počtům techniků mezi muži a ženami navíc přispívá i stereotypní výchova. Podle výzkumu britského Institutu technologie a inženýrství například ve Velké Británii pouze 1 % rodičů chce, aby jejich dcera byla technicky vzdělaná. Ve všech evropských společnostech tak stále přetrvávají mýty, že ženy se koncentrují v administrativě, službách, vzdělávání, zdravotnictví a sociální práci. Muži naopak v technických oborech jako stavebnictví, těžba či ICT.

Tomu odpovídají i pozice žen, které pracují v technických oborech. V českých technických firmách jsou ženy nejvíce zastoupeny na administrativních pozicích. „V rámci administrativních a řídících pracovníků tvoří ženy 42 %. Ženy nejčastěji vykonávají pozice účetních, asistentek či personalistek,“ sdělila Lada Serreli, personální ředitelka společnosti ZKL, která je jedním z největších exportérů v oblasti strojírenství v tuzemsku. Podobné rozložení žen ve firemní struktuře potvrzuje Jiří Jemelka, předseda představenstva společnosti Frigomont, která se zaměřuje na dodávky technologických celků. „Drtivá většina žen pracuje na pozicích jako přípravář, rozpočtář, asistentka výroby, právní asistentka. Pouze jediná žena se nachází v top managementu,“ uvedl Jiří Jemelka.

Autor: Tomáš Skolek, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: