Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Právní okénko pro důchodce: Novela zákona o hmotné nouzi
Autor: Dr. Irena Novotná
Zákon č. 111/2006 Sb. Zákon o pomoci v hmotné nouzi je novelizován zákonem č. 188/2016 Sb. a bude účinný od 1. 1. 2017 – až do 31.1. 2017. Od 1. 2. 2017 vstoupí v účinnost zákon č. 367/2016 Sb., který novelizuje zákon č. 111/2006 Sb.
Osoby v hmotné nouzi a systém pomoci v hmotné nouzi
Osoba, nacházející se v hmotné nouzi, nemá ona, nebo celá její rodina dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Systém pomoci v hmotné nouzi je moderní formou pomoci osobám s nedostatečnými příjmy motivující tyto osoby k aktivní snaze zajistit si prostředky k uspokojení životních potřeb a současně i brání sociálnímu vyloučení osob, vycházející z principu, že „každá osoba“, která pracuje, se musí mít lépe než ta, která nepracuje; tyto příjmy si tato osoba nemůže zvýšit z objektivních důvodů a vyřešit tak svou situaci vlastním přičiněním
Cíl novelizace
Cílem novelizace je upravit institut veřejné služby v souladu s nálezem Ústavního soudu ČR sp. zn. Pl. ÚS 1/12 ze dne 27. 11. 2012 v tom smyslu, aby tento institut byl využíván dobrovolně osobami, které se nacházejí v hmotné nouzi a osobami vedenými v evidenci uchazečů o zaměstnání podle srovnatelných pravidel, která byla nastavena před účinností Sociální reformy, která nabyla platnosti dnem od 1. 1. 2012; do této účinnosti zákon umožňoval, aby byl institut veřejné služby zaveden na tři roky, aniž by byla zpochybněna jeho ústavnost. Ústavní soud svým výše uvedeným nálezem zrušil povinnost vykonávat veřejnou službu podle § 30 odst. 1 písm. d) zákona o zaměstnanosti. Ale institut veřejné služby zrušen nebyl a byl ponechán ve stejném znění § 18a a § 61 v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi ve znění pozdějších předpisů. Rovněž byl ponechán výkon veřejné služby na základě § 41 odst. 3 písm. e) Zákona o zaměstnanosti v rozsahu překračujícím alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu jako náhradní dobu zaměstnání. Veřejná služba byla pro cílové osoby dobrovolná, bylo jim zachováno hmotné zabezpečení a výkon veřejné služby byl navyšován určitým způsobem.
V současnosti jde o posílení motivace osob v hmotné nouzi a opět vnést do systému hodnocení aktivní snahy osoby nalézt si zaměstnání a mezi tuto snahu zařadit i výkon veřejné služby v rozsahu alespoň 20 nebo 30 hodin za měsíc. Princip hodnocení této aktivity zůstane zachovaný; bude se navyšovat částka živobytí mezi životním a existenčním minimem o určitý procentní rozdíl. S ohledem na aktuální celkovou situaci na trhu práce a s přihlédnutím k obtížnému zaměstnávání osob pobírající dávky důchodového pojištění je případné zavést v systému pomoci v hmotné nouzi opatření, které je již zavedeno u dávek v nezaměstnanosti a nemocenského pojištění a započítávat dávky důchodového pojištění jen zčásti.
Článek má informativní charakter. Přednost mají zákony, předpisy dotčených orgánů státní správy, působící v sociální oblasti (MPSV, obce, ÚP ČR aj.)
Zdroj: v článku uvedené zákony, Důvodová zpráva na www.psp.cz