Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Starší lidi ohrožují pneumokoková onemocnění. Hlavně ty, kdo trpí chronickou nemocí
Zdroj: FOCUS AGENCY Jedním z velkých rizik pro starší lidi je bakterie zvaná pneumokok. |
Přenáší se kapénkami (tedy třeba při kýchnutí) z člověka na člověka, nejčastěji v chladných měsících roku. Na každém z nás je, jak se připraví. Nebezpečí, které nám od této bakterie hrozí, totiž můžeme významně snížit.
Pneumokok je bakterie, která u dospělých často způsobuje záněty dýchacích cest. Je nejčastějším (i když zdaleka ne jediným) původcem zápalu plic. Ten v České republice každoročně připraví o život přes dva tisíce lidí, převážně seniorů. A kromě zápalu plic vyvolává i jiné choroby, z těch nejvážnějších například zánět mozkových blan.
Bakterie pneumokoka útočí tehdy, když je organismus oslabený. Často člověk pneumokokovou infekci dostane po hospitalizaci s úplně jiným zdravotním problémem. Riziko onemocnění je vysoké zejména u lidí nad 65 let a také u malých dětí. A zvlášť jsou ohroženi chronicky nemocní – diabetici, kardiaci, lidé s nemocnými ledvinami či problémy s dýchací soustavou. Třeba diabetici, kterých je v České republice přes 800 tisíc, mají riziko pneumokokové nákazy zhruba šestkrát zvýšené. Ještě hůře jsou na tom lidé s onemocněním plic, u nich je sedmkrát vyšší. A velice špatně (snad trochu překvapivě) jsou na tom pacienti s chronickým kardiovaskulárním onemocněním, ti jsou ohroženi desetkrát více než zdravý člověk.
Proti pneumokoku se můžeme chránit očkováním. Běžně se u nás očkují malé děti. U starších lidí, kteří ochranu potřebují také, je situace bohužel horší. Od podzimu roku 2015 pojišťovny nově přispívají všem lidem nad 65 let věku, pro dosažení odborníky doporučované ochrany je však potřeba si něco doplatit. „V současnosti máme pro dospělé k dispozici dvě vakcíny. Lidem starším 65 let doporučujeme dát se postupně očkovat oběma, neboť se vzájemně doplňují,“ radí profesor MUDr. Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti. O vakcíny může člověk požádat svého praktického lékaře.
Dalším způsobem prevence je posilování imunitního systému. Vhodné je sportovat či se alespoň co nejvíce hýbat. Dodržovat zásady pestré a vyvážené stravy. Nekouřit, a také dbát na hygienu. Pomůže už jen to pečlivě si umývat ruce, či vyvarovat se nachlazení a kontaktu s aktuálně ne-mocnými. I běžná viróza může tělo oslabit natolik, že otevře cestu závažnější pneumokokové infekci. To vše je užitečné, ale ne úplně dostatečné. Lékaři proto doporučují očkování proti pneumokokům i těm seniorům, kteří jsou v relativně dobré kondici. Těm, kdo na tom se zdravím a fyzičkou dobře nejsou, lze doporučit dvojnásob.
Pneumokokové nemoci lze rozdělit na neinvazivní (slizniční) a invazivní – ty, při nichž se bakterie dostává například do krve či mozkomíšního moku. Právě tyto invazivní formy končí často smrtí či vážnými následky. Každý z nás může pro své zdraví něco udělat a riziko pro sebe samotného snížit.
Foto a zdroj: FOCUS-AGENCY