Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Desatero prevence vzniku diabetu

Publikováno: 6.01.17
Počet zobrazení: 1007
  Autor: Andrea Vosádková
V České republice bylo v loňském roce evidováno 928 tisíc lidí trpících diabetem a tato čísla neustále rostou. Podle odhadů odborníků by v roce 2035 mohl cukrovkou trpět dokonce každý desátý obyvatel Česka!

Většina pacientů (asi 92 %) má diabetes 2. typu, který souvisí s nezdravým životním stylem. A právě počet těchto diabetiků v posledních letech přímo raketově stoupá. Přitom 8 z 10 případů diabetu 2. typu by se dalo předejít změnou životního stylu – vyšší fyzickou aktivitou a změnou životosprávy. Jak málo vlastně stačí k prevenci tohoto onemocnění přiblíží v přiloženém desateru lékařka Diabetologického centra Interní kliniky 1.LF UK a ÚVN Praha, As. MUDr. Jarmila Jirkovská.

 

1)      Zamýšleli jste se nad otázkou, jak trávíte běžné dny a čemu věnujete čas? Plánujte úkoly ve vlastním životě tak, aby Vás vždy alespoň trochu bavily. Najděte si cíl, proč chcete provést třeba i malou změnu životního stylu a směřujte k němu s rozmyslem. Pak můžete mít radost z dosažení dlouhodobějšího úspěchu.

 

2)      Zajímejte se o vlastní zdraví, buďte aktivní, ptejte se svých zdravotníků na informace, které potřebujete vysvětlit.

 

3)      Myslete na to, co jíte. Volte potraviny, které Vám chutnají, ale zároveň si jimi nepoškozujete vlastní zdraví. Nekupujte domů zbytečná lákadla. Pokud jíte běžně zdravě, pak lze sníst občas i něco „méně zdravého“.

 

4)      Přemýšlejte, jaký druh pohybu by Vás bavil. Tomu pak zkuste věnovat trochu času (k prevenci cukrovky stačí i 30 minut chůze denně). Choďte, cvičte, hýbejte se. Protože pokud to neuděláte Vy, nikdo jiný to za Vás neudělá. Pozitivní vliv pohybu prospěje i Vaší náladě.

 

5)      Nepodceňujte preventivní prohlídky u praktického lékaře. V krevních odběrech Vám kontroluje i hladinu cukru.

 

6)      Zajímejte se o hodnotu Vaší glykémie (= cukr v krvi), zejména pokud patříte mezi osoby rizikové pro vznik cukrovky (obezita, zvýšený cholesterol, zvýšený krevní tlak, diabetes u rodičů, u žen v těhotenství apod.). Glykémii si můžete kontrolovat i samostatně doma na glukometru. Pokud naměříte kdykoliv během dne náhodnou hodnotu ≥ 7,0 mmol/l, je vhodné oznámit to praktickému lékaři.

 

7)      Dostatek spánku nenahradíte ničím jiným.

 

8)      Nekuřte nebo se snažte alespoň kouření omezit. I postupné krůčky směřují k úspěchu a každá nevykouřená cigareta hraje ve prospěch Vašeho zdraví.

 

9)      Naslouchejte doporučením lékaře / zdravotní sestry. Jsou na Vaší straně ve snaze zabránit vzniku nemoci nebo již existující nemoc vhodně léčit.

 

10)   Žijte s úsměvem a nechte se co nejméně vést stresem. Nikdy nevíte, co bude zítra, takže ke změně využijte už dnešek.

 

Více informací o problematice diabetu – jak mu předejít i jak s ním žít, když už přijde, najdete na komunitním webu edukativní zdravotně-preventivní platfotmy www.hlidejsizdravi.cz.

 

Autor: Andrea osádková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: