Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Počet seniorů s Alzheimerem roste.

Publikováno: 3.01.17
Počet zobrazení: 1272
  Autor: Magdalena Valíková
Ztráta paměti a schopnosti úsudku, dezorientace, nesamostatnost. Problémy, kterým denně čelí senioři s demencí.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, nevyléčitelné onemocnění, které způsobuje úbytek mozkové hmoty. Lidí s touto diagnostikou každým rokem přibývá. 

Demence v datech. Jak je na tom Česko?

Téměř 50 milionů lidí trpí demencí, taková jsou čísla světových statistik za rok 2015. Počet lidí s tímto onemocněním se navíc pravděpodobně každých dvacet let zdvojnásobí – lze tedy očekávat, že v roce 2030 bude na Zemi 75 miliónu lidí s demencí.

V České republice trpí demencí přes 150 tisíc lidí, přičemž polovina nemocných je postižena Alzheimerovou chorobou. Počet nemocných v souvislosti se stárnutím populace stále roste. Podle odborných odhadů by v roce 2020 mělo v ČR žít více než 180 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou, v roce 2050 by se počet Čechů s touto chorobou měl blížit ke 400 tisíc.

Člověk s Alzheimerovou chorobou je bez pomoci ztracený

Alzheimerova choroba je progresivní onemocnění. To znamená, že její příznaky se neustále zhoršují.
S rozvojem nemoci ubývá činností, které je nemocný schopen zvládnout sám. V nejtěžším stádiu Alzheimerovy choroby se běžné denní aktivity stávají nepřekonatelnou překážkou a nemocný je zcela odkázán na péči a pomoc okolí.

Potřeba specializovaných center dále poroste

Péče o pacienty s demencí je poskytována částečně prostřednictvím systému zdravotnictví, částečně prostřednictvím sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem aj.). Domovy pro seniory a jiná specializovaná centra každoročně přijímají stále více lidí s Alzheimerem nebo jinou formou demence. Na situaci reagují navyšováním kapacit a zkvalitňováním pečovatelských
a zdravotních služeb.

Odborné prognózy mluví jasně – počet lidí s demencí se bude nadále zvyšovat. Je proto nutné začít skutečně vnímat demenci a Alzheimerovu chorobu, a s tím spojenou rostoucí potřebu kvalifikované péče.

Pacient by si neměl připadat jako nemocný, který je vyčleněný z běžného života

Lék, který by Alzheimerovu chorobu vyléčil, prozatím neexistuje. K dispozici je nicméně celá řada přípravků, které zmírňují nebo částečně odstraňují příznaky v raných stádiích demence. 

 

Pravidelný režim spojený s aktivním trávením času přispívá k upevňování motorických, psychických
a sociálních schopností nemocného. K léčbě Alzheimerovy choroby je potřeba přistupovat komplexně, důležitá není pouze farmakologická léčba, ale i terapie zaměřená na kognitivní rehabilitaci a aktivizaci pacienta.

Důležité jsou aktivizační programy pro skupiny i jednotlivce

“Při plánování činností je nutné vycházet z individuálních potřeb účastníků tak, aby daná aktivita byla pro každého přínosem. Cílem těchto programů je především maximální podpora a stimulace v oblasti  fyzických, mentálních, společenských a emočních schopností,” vysvětluje ředitelka Dřevčického Parku PharmDr. Hana Porubská.

Benefiční aukce obrazů pokryje nákup rehabilitačních a aktivizačních pomůcek

Na potřebu aktivizace seniorů s Alzheimerovou chorobou poukázala i listopadová benefiční aukce obrazů pořádaná Domovem pro seniory Dřevčický Park. Ve spolupráci s Galerií Lazarská se vydražily obrazy Adolfa Borna a dalších umělců. Výslednou částku se podařilo zdvojnásobit díky Nadaci Divoká husa a senioři tak získali 120.000,- Kč.

 „Vybrané peníze umožní zpříjemnit volný čas našich klientů. Nakoupíme terapeutické panenky
a vybavení výtvarné dílny. Přemýšlíme také o nákupu společenských her pro rozvoj paměťových dovedností a tr
énování slovní zásoby. Pro pohybovou terapii vybereme overbally, pro muzikoterapii záznamy koncertů vážné hudby a cestopisných filmů,“ dodává Hana Porubská.

Autor: Magdalena Valíková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: