Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babička myslí na podzim

Publikováno: 29.08.17
Počet zobrazení: 1215

andreotti3 zmenšeno Už brzy zavoní našimi kraji, pastvinami, loukami a lesy i parky podzimní vzduch a ochladí se. Dny se začnou krátit a bude méně času na to, co jsme stihli v době, kdy bylo ještě světlo. Asi bude záhodno vyházet zbytky letních zásob, myslím tím zbytky mouky, ovesných vloček, těstovin, ořechů, strouhanky a koření, umýt kuchyňské linky a všechno zbytečné, co už nebudeme používat vyhodit a připravit kuchyň na podzimní a zimní vaření, protože to bude ve jménu brambor, z kterých se dají dělat divy, a moučných jídel, polévek a také pečení.

Prošla jsem si pár receptů z moravské kuchařky od paní Ondrášové a nyní je zapíšu na naše stránky Třetího věku, abyste si je mohli přečíst a posoudit zajímavé i nezajímavé instrukce. Každý z nás má určitě jiné chutě a jiná přání. Ale já mám ráda jídla jednoduchá a nápaditá, která nejsou příliš složitá na vaření a u nichž může kuchařka předpokládat, že budou chutnat všem stolovníkům (i dědečkovi).

Takže, zkusíme recept na:

1) Tvarohové brambory

Vyber brambory stejné velikosti, dobře je ve vodě očisti a usuš v utěrce. Na kastrol dej větší kus másla a až se máslo rozpálí, vhoď brambory do másla, osol je a často s nimi opatrně zatřes a lopatkou je v kastrole pozvedni, aby se pod poklicí nepřipálily a všude stejně se do měkka pod policí udusily. Hotové posyp strouhaným tvarohem, všude jimi tvaroh promíchej a podávej ku každé pečení.

Babička takové brambory dělala a k tomu přidávala plátek sekané, či pečeného králíka, ale určitě je dobrá i vepřová pečínka. Každému podle jeho chutě.

2) Smažené brambory k masu

Jak paní Ondrášová, tak i paní Rettigová mají smysl pro detaily a když dělám jídlo podle jejich receptur, snažím se postupovat přesně, protože jde o originální recepty a ne o žádné variace, jak si vzpomenu. O to jsou ta jídla lepší a člověk má jistotu, že strojí kvalitu.

Smažené brambory k masu, o kterých budeme nyní číst, jsou pro tvořivé kuchařky. Z velkých oloupaných brambor vykrajuj tvořítkem kuličky, ve vodě je oper a osuš v čisté utěrce. Pak je vhoď do kastrolu, v němž je rozpálené sádlo a nechej do růžova a měkka smažit, přičemž s nimi pozorně zamíchej. Vysmažené vyber dírkovanou sběračkou, osol a dávej ihned k masu. Můžeš též smažit brambory na tlustší plátky, které nakrájíš a nesmíš je solit, teprve až jsou vysmažené.

3) Plněné brambory

Myslím, že našim dětem a vnoučátkům nejvíc zachutnají plněné brambory. Uvař brambory prostřední velikosti, ale ne příliš na měkko. Oloupané rozkroj na půlky a kulatým tvořítkem každou půlku opatrně vydlabej. A teď musí zapracovat fantazie: jakou nádivku do nich dáme?

Utřeme kousek másla a do něho můžeme na velmi jemno nasekat dobrou šunku nebo zbylou pečeni, do toho strouhanku, sůl a kysanou smetanu, aby nádivka byla lehká. Brambory z vrchu nadívej, urovnej do vymaštěného kastrolu, pak podlij kyselou smetanou a v horké troubě nechte do růžova upéci. Asi by byly dobré k hovězí pečeni, i když Ondrášová radí svíčkovou.

4) Bramborové závitky

Teď se mi chce napsat – pozor, babička šokuje! Bramborové závitky jsem několik dělala a vždycky jsem s nimi uspěla. Hlavně děti mají rády závitky a dědečkové taky, když jim k nim na talíř přiložíte pěkný kousek masa.

Bramborové závitky se dělají takto: Dobře umíchejte 7 dkg másla se 2 žloutky a 1 celým vejcem, přidejte 28 dkg vařených přelisovaných brambor, špetku soli a trochu mouky. Těsto rozválejte na moukou posypaném ubrousku a namažte připravenou nádivkou. Té nádivce paní Ondrášová říká haché, a my jsme už o haché mluvili v některém starším díle o vaření. Nuže, haché se připravuje takto: semel zbytky pečeně nebo uzené maso, umíchej malinký kousek másla, přidej mleté maso, 2 vajíčko a osol. Místo haché můžeš posypat těsto sekaným uzeným masem.

Pak těsto zaviň, krájej z něho kousky, ty máčej v rozšlehaném vejci, obaluj v žemli a vysmaž. Tyto závitky můžeš použít jako předkrm, nebo můžeš jimi obložit pečeni.

5) Šišky nadívané masem

Toto jídlo mají rády děti. Rozmíchej v 1/3 l mléka 2 vejce, přidej kousek roztaveného másla, trochu soli a zadělej moukou tuhé těsto a do něho zamíchej 2 na kostky pokrájené, usmažené žemle. Posekej 56 dkg pečeného vepřového neb uzeného masa, přidej půl strouhané žemle, trochu smažené cibule, pepře, nového koření, zázvoru a dobře promíchej. Z těsta vezmi kousek, naplň připraveným masem, tvoř z něho váleček a dej je vařit do slané vody. Uvařené šišky posyp praženou žemlí a polij horkým máslem.

6) Bramborová polévka s houbami

Ingredience: 2 l vody nebo hovězího vývaru, 1 větší miska nakrájených hub, 5 brambor, 3 lžíce trhaných krupek, kořenová zelenina, 3 růžičky květáku, ½ lžičky kmínu, podle chuti majoránka, 1 vejce, sekaná petrželka: Jíška: 3 lžíce sádla, 2 lžíce hladké mouky, 1 cibule, stroužek česneku.

Krupky namočte na čtvrt hodiny do studené vody. Pak je vařte spolu s houbami nakrájenými na větší kousky a s kořením. Do bramboračky se hodí většina hub. Asi za 20 minut přidejte k houbám zeleninu, nakrájenou na plátky a oloupané brambory nakrájené na větší kousky. Zároveň s nimi zavařte do polévky jíšku. Na sádle zpěňte cibuli s lisovaným česnekem, přidejte mouku a míchejte, až jíška zrůžoví. Nesmí být ani tmavá, ale ani světlá. Asi 20 minut ji v polévce povařte a nakonec přidejte vejce rozmíchané vidličkou. Až se se vejce srazí, je bramboračka hotová.

Myslím, že takové jídlo zvládnou uvařit i dědečkové a přidají mu na ostrosti a zajímavosti. Mám ráda staré, zapomenuté recepty, protože uvařené jídlo z nich nám připomínají závan vůně z dětství, když lidé ještě taková jídla vařili.

Autorka: Irena Novotná

Zdroj: Kuchařka z roku 1929 od paní Ondrášové

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: