Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Pečeme chleba doma a v pohodlí

Publikováno: 27.09.17
Počet zobrazení: 1558

andreotti3 zmenšeno Pečení chleba je radostné, i když trochu zdlouhavé, ale je jasné, milí dědečkové, že to chce silnou mužskou ruku. Osobně jsem to zkoušela a jedno pečení mi přineslo zkušenost, že pokud není těsto správně a pečlivě zpracované, chleba za nic nestojí.

Určitě vnoučátka přivítají takovou domácí dobrotu, protože většinou mají děti chleba rády. Nakonec můžete takovou radost udělat společně s babičkou, když mladí ohlásí návštěvu. Takže, nabízím Vám recepty, které jsem si opsala kdysi z babiččiných zápisků a také z internetu. Babička pekla chleba v domácí pekárně, ale my budeme péci chleba v troubě.

Domácí chleba

INGREDIENCE:

1 kg hladké mouky, 3 lžíce octa, 3 L soli, 3 L kmínu, 50 g kvasnic, 6 dcl vody

Postup:

Do mísy prosijeme mouku, přidáme sůl, kmín a vše důkladně promícháme. V trošce vlažné vody odebrané z 6 dcl rozmícháme kvasnice. Do zbytku vody dáme ocet, vlijeme do mouky, zamícháme a přidáme kvasnice. Zpracujeme rukou, dáme do hrnce, zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 20 minut. Pak jemně promícháme a necháme kynout ještě 45 minut. Plech vyložíme alobalem a posypeme hladkou moukou. Utvoříme šišky, které dáme na plech ještě 15 minut kynout. Potřeme bílkem a obrácenou vařečkou uděláme na povrchu bochníku 6 dírek 2 cm hlubokých. Do předehřáté trouby vložíme na 15 minut a pečeme na maximu. Pak stáhneme na minimum a pečeme asi 45 minut. Upečený chléb potřeme studenou vodou.

Kvas

INGREDIENCE

250 g žitné mouky,1/4 litru vlažné vody, 2 lžíce šťávy z kysaného zelí (možno nahradit lžící rumu nebo jednou nastrouhanou cibulí), 1/4 litru teplé vody 300 g žitné mouky

Postup:

Promícháme a mísu uložíme do velkého mikrotenového sáčku, přikryjeme ještě utěrkou a necháme v teple (třeba na radiátoru nebo u kamen), tak aby teplota dosahovala skoro ke 30C, uležet asi tři dny.

Potom přidáme 1/4 litru teplé vody a 300 g žitné mouky. Opět v mikrotenu necháme ještě? v pokojové teplotě půl dne. Při pečení chleba odebereme potřebné množství kvasu a zbytek můžeme nechat v chladničce ještě pár dni v uzavřené nádobě.

SELSKÝ CHLÉB

INGREDIENCE

500 g žitné mouky,  200 g pšeničné mouky, 100 g žitného šrotu, 300 g kvasu, 40 g droždí,

3/8 litru vlažné vody, 2 L soli

Postup:

Smícháme mouky, šrot, kvas a droždí. Přidáme vodu a sůl a uděláme těsto. Povrch pomoučníme a necháme kynout 3 hodiny. Hladkou moukou posypeme pečící plech a vál. Na vále utvoříme bochník a přesuneme na plech. Na povrchu uděláme rýhy, opět pomoučníme a necháme ještě hodinu kynout pod utěrkou. Pečeme při 200 OC po dobu jedné hodiny.

Domácí pletýnky, rohlíky, žemle

INGREDIENCE

500 g polohrubé mouky, 20 g droždí, 1 L cukru, necelý 1/4 l mléka, 2 žloutky, 60 g sádla, sůl, vejce na potření, sůl a mák nebo sůl a kmín na posypání, ztužený tuk na plech

Postup:

Mouku prosijeme do mísy, utvoříme důlek, vložíme rozdrcené droždí, posypeme cukrem, zalijeme malým množstvím vlažného mléka a lžičkou promícháme s trochou mouky. Necháme na teplém místě vzejít. Přidáme žloutky, rozehřátý a prochladlý tuk a vlažným mlékem zaděláme tužší těsto. Necháme vykynout. Vykynuté těsto si rozdělíme asi na 30 stejných dílek a každý dílek na 3 stejně velké kousky. Z každého kousku vyválíme pramínek a vždy ze tří spleteme houstičku. Klademe na pomaštěný plech, necháme vykynout, potom je pomažeme rozšlehaným vejcem a posypeme solí a mákem nebo solí a kmínem. Pečeme dozlatova.

Na rohlíky těsto rozválíme a krájíme stejnoměrné trojúhelníky o váze asi 30 g, které svineme směrem ke špičce do tvaru rohlíku. Rohlíky mohou být rovné nebo i tradičně zakulacené. Mažeme je a sypeme stejně? jako housky. Na žemle vykrajujeme z vykynutého těsta lžící kousky, ze kterých na pomoučeném vále tvoříme kulaté nebo podlouhlé žemličky. Můžeme je nechat hladké, jenom je pomažeme vejcem nebo bílkem, nebo je sypeme solí a mákem. Před pečením žemličky středem částečně nařízneme.

ROZINKOVÝ CHLÉB

INGREDIENCE

100 g rozinek, 2 polívkové  L rumu, 500 g polohrubé mouky, 30 g droždí, 50 g cukru, 1/4 l vlažného mléka, 100 g změklého másla, 2 vejce, 1 čajovou lžičku soli, nastrouhaná kůra z jednoho citronu, máslo na vymazání formy a na potření chleba

Postup:

Formu vymažeme máslem. Vyprané a odkapané rozinky zalijeme rumem a necháme uležet. Mouku prosejeme do mísy, rozdrobíme do ní droždí, s trochou cukru, mléka a mouky uděláme kvásek. Přikryjeme a necháme 15 minut kynout. Do vzešlého kvásku přidáme zbytek cukr a mléka, máslo, sůl, citrónovou kúru a vmísíme těsto. Mísíme tak dlouho, až se těsto přestane chytat mísy a začnou se na něm tvořit bubliny. Vypracované těsto necháme 30 až 40 minut kynout. Přidáme rozinky a těsto vložíme do formy a necháme ještě 15 minut kynout. Troubu vyhřejeme na 200 °C. Chléb pečeme 50 až 60 minut.

Autorka: Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: