Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vůně babiččiny kuchyně – vždy připravena potěšit
Milé babičky a dědečkové, tak jsem se trochu ponořila do receptů v mém archivu a řekla jsem si, že vám určitě udělají radost. Sice jsem chystala překvapení ze 17. století, ale nenašla jsem nic, co by vás zaujalo. Takže se budeme držet tradiční kuchyně z 19. a 20. století, abychom nikoho neodradili od stolu.
Pro děti doporučuji tyto moučníky. Nejsou náročné na přípravu a určitě jim budou chutnat. Možná, že tříbarevný koláč není žádné tajemství, ale pro jistotu ho uvádím, kdybyste nenašly recept mezi svými schovanými.
TŘÍBAREVNÝ KOLÁČ
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
Tmavé těsto:
30 dkg polohrubé mouky, 10 dkg másla (rozpustit), 10 dkg cukru krupice, 5 lžic studené vody, 1 vejce, 3 lžíce kakaa, 1/2 prášku do pečiva.
Druhá vrstva:
50 dkg tvarohu ve vaničce, 13 dkg moučkového cukru, 2 žloutky.
Třetí vrstva:
20 dkg cukru krupice, 25 dkg polohrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva, 1/2 skleničky oleje,
6 lžic studené vody, 3 vejce a 2 zbylé bílky.
POSTUP PŘÍPRAVY
Tmavé těsto: všecky suroviny dáme do mísy, ručně vypracujeme těsto a rukama navlhčenýma studenou vodou urovnáme na vysoký plech 30 x 40 cm, vyložený pečícím papírem. Tvarohy s cukrem a žloutky krátce sešleháme a nalijeme na těsto. Všecky suroviny na třetí vrstvu dáme do mísy a krátce sešleháme. Nalijeme na tvaroh a pečeme na 180°C 30 minut.
BUCHTA HIMALÁJE
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
1 TĚSTO:
1 prášek do pečiva, 2 hrnky hladké mouky, 1 hrnek cukru krupice, 1 hrnek mléka, ½, ( ¾) hrnku oleje, 2 celá vejce, 2 lžíce kakaa, citronová kůra.
2 TĚSTO:
2 tvarohy (250g), 1 vanilkový cukr, 1 vanilkový puding, 1 hrnek cukru moučka, 2 celá vejce, 1 hrnek mléka.
POSTUP PŘÍPRAVY
1 těsto: Vajíčka vyšleháme s cukrem do pěny, postupně přidáváme olej a pak i ostatní ingredience.
2 těsto: opět vyšleháme vajíčka s cukrem, a přidáme ostatní. Puding se sype sypký( nevařit) toto těsto bude řídké.
Na vymaštěný a vysypaný plech dáme půl prvního těsta, na to druhé těsto tvarohové a nahoru zbytek prvního těsta. Upečeme pozvolna a pomalu. Necháme dobře vychladnout.
Různá jídla z české kuchyně
Následující recepty jsou jednoduché, velmi chutné a na jejich přípravě není nic složitého. Pamatuji se, že střapečky dělávala moje babička a děda je měl moc rád i s malým pivem.
Strapačky s uzeným masem a kysaným zelím
Pozor, tyto ingredience jsou pro šest lidí.
Na těsto:
1 kg brambor, 5 vajec, 250 g hrubé mouky a sůl
Na strapačky
2 cibule, 200 g uzeného masa, 400 g kysaného zelí, 100 g sádla a 80 dkg krupicového cukru
Syrové brambory oloupeme, nastrouháme na jemném struhadle a ještě lehce rozmixujeme. Dáme do mísy a k tomu přidáme vejce, sůl, hrubou mouku a vypracujeme vláčné těsto. Nesmí být ani řádné, ale ani moc husté. Přes síto s velkými otvory protlačujeme těsto do vroucí vody a vaříme, dokud noky nevyplavou. Pak je vyndáme a necháme okapat. Na rozehřátém sádle zpěníme na kostičky nakrájenou cibuli a uzené maso, přidáme pokrájené zelí, dochutíme solí, pepřem a lehce cukrem. Přidáme uvaření noky, vše promícháme a podáváme.
Lívance s máslem a skořicí
Nikomu neškodí, když honí mlsná, nebo chce pohostit přátele, umět takové drobné věci, které se dají ještě vylepšit podle vlastní fantazie. A tím narážím na Vaše milé vnučky i vnuky, že by se mohli lívance s máslem a skořicí naučit a promyslet, co by ještě přidali. Já jsem je dělala pro zvlášť mlsné hosty a lehounce jsem je potřela pastou z podušených jablek a obalila v cukru se skořicí. Místo rumu, jak se dozvíte níže, jsem použila koňak.
Ingredience na lívance s máslem a skořicí jsou počítány na 4 osoby
Těsto:
1 l mléka, 500 g polohrubé mouky, 1 kostka droždí
Na smažení
2 lžíce sádla
Na obalování a potírání
50 g másla, 1 lžíce mleté skořice, 100 g krupicového cukru, 100 g moučkového cukru. 2 – 3 lžíce tuzemského rumu. Když jsem dělala lívance naposledy. Neměla jsem rum a sousedka mi odlila do likérky trochu koňaku. Musím říci, že ten koňak byl dobrý nápad.
Jak budeme postupovat:
Do vlažného mléka vmícháme mouku, přidáme cukr, vejce, špetku soli. Rozdrobíme kostku droždí a umícháme hladké řídké těsto, které necháme na teplém místě nakynout.
Z vykynutého těsta tvoříme lžící lívanečky, které vkládáme na rozpálenou pánev lehce vytřenou sádlem. Pečeme zvolna, nejdříve z jedné strany, pak otočíme a dopečeme i z druhé strany dozlatova.
Ještě na pánvi potřeme lívance rozpuštěným máslem a tuzemským rumem a v misce obalíme v cukru se skořicí (polovina cukru moučkového a polovina krupicového).
Chlupaté knedlíky k pečínkám i ke špenátu
Chlupaté knedlíky jsou jednoduché a jsou vhodnou přílohou k čemukoli, co dům dá. Můžete je užít jako přílohu třeba k dobře udělanému špenátu, nebo mangoldu, pečenému masu na špejli, tedy, co vás zrovna napadne,
Ingredience jsou počítány pro 4 osoby
500 g brambor (1/2 vařených, ½ syrových). 300 g hrubé mouky, 3 vejce, sůl.
Vařené brambory oloupeme a nastrouháme na hrubo. Syrové brambory nastrouháme na jemno. Ustrouhané brambory v míse osolíme, přidáme vejce. Posypeme hrubou mouku a umícháme hustší těsto. Polévkovou lžící tvoříme v dlani knedlíky ve tvaru větších noků, které zavaříme do vroucí vody. Vaříme 6 až 7 minut. Když jsou hotové, vyplavou na hladinu. Vyndáme je do mísy s rozpuštěným sádlem.
Autorka: Irena Novotná
Zdroj: Z rodinného archivu