Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

43 % zaměstnanců se bojí ztráty práce kvůli věku

Publikováno: 9.03.18
Počet zobrazení: 1067
  Autor článku: Kristýna Chrtková
Více než 40 % zaměstnanců v technickém odvětví se obává ztráty práce kvůli vyššímu věku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu portálu Indeed.com. Podle něj se až 36 % pracovníků setkalo s diskriminací kvůli věku. Přesto ostatní zaměstnanci považují své starší kolegy za vysoce kvalifikované, 83 % lidí si cení jejich zkušeností.

Nejnovější průzkum mezi technickými pracovníky na portálu Indeed.com odhalil, že téměř polovina zaměstnanců (43 %) se obává ztráty své práce z důvodu vyššího věku. Více než třetina pracovníků (36 %) se pak alespoň jednou setkala s tím, že je jejich kolegové a manažeři nebrali vážně kvůli věku. I přesto většina pracovníků (78 %) považuje své starší kolegy, ve věku nad 40 let, za vysoce kvalifikované, více než 83 % uvádí, že tito pracovníci mají cenné zkušenosti, které mohou předávat.

Podle odborníků jsou postoje zaměstnavatelů k zaměstnávání starších osob ve věku nad 50 let rozdílné, v České republice firmy dosud nechtějí či neumějí s lidmi v předdůchodovém věku pracovat. To dokládají i statistiky na tuzemském pracovním trhu, dle kterých je míra zaměstnanosti starších pracovníků v Česku poměrně nízká, ve skupině 55 – 64 let činí 46,5 %.

„V českých podnicích obecně panuje přesvědčení, že starší osoby brzdí rozvoj, představují zátěž a jsou neproduktivní. Zaměstnavatelé uvádějí, že se obávají jejich malé pružnosti a přizpůsobivosti i nedostatečné znalosti jazyků,“ vysvětlila personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz specializující se na nábor technicky zaměřených pracovníků. Starší zaměstnanci však mohou podle ní firmám nabídnout vlastnosti, jako je rozvážnost, zkušenost, soustředěnost, oddanost věci, odpovědnost či dochvilnost. Výzkumy navíc prokázaly, že starší lidé lépe postupují při řešení komplikovaných problémů v důsledku hlubší úrovně chápání, kterou získali v průběhu jejich kariéry.

Personalisté se shodují, že je důležité motivovat samotné zaměstnavatele, aby více zohledňovali různý věk zaměstnanců přímo v rámci své personální politiky. Měli by se tedy zabývat absolventy bez praxe, ale také staršími pracovníky s bohatou praxí. „Obě skupiny pracovníků totiž mohou být firmám užiteční. Zatímco u mladých lidí mohou zaměstnavatelé ocenit jejich inovativnost, energii, zapálení a svěží nápady, u starších zaměstnanců by měly být oceněny zejména zkušenosti a stabilita,“ upřesnila Gabriela Kodenková s tím, že zaměstnávání starších lidí je nezbytné s ohledem na to, že evropská společnost dynamicky stárne.

K tomu, aby Česká republika v budoucnosti dosáhla hospodářského růstu a stabilizace důchodového systému, bude muset starší zaměstnance začlenit na trh práce a nabídnout jim vhodná pracovní místa. Podle aktuálních prognóz se lidé staršího věku, 50 až 64 let, stanou ve srovnání s mladými lidmi a osobami středního věku nejpočetnější věkovou skupinou v české populaci.

Autor: Kristýna Chrtková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

01.05.2018 15:14  Patrik Kraus

Osobně to nechápu. Budu-li mluvit za sebe, pak zastávám ve své firmě juniorní pozici a fakt dlouhodobě těžím z toho, že mám kolem sebe lidi, kteří jsou o několik generací vepředu. Hrozně se od nich každý den učím a vůbec bych neřekl, že jsou pro okolí přítěží. Naopak. My jim dáváme energii, oni nás naopak usměrňují a předávají tipy z praxe. Moc pěkně o tom psal tento článek o střetu generací na pracovišti. Pod něj bych se podepsal.

Zanechte komentář: