Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

I mužům tikají biologické hodiny.

Publikováno: 5.04.18
Počet zobrazení: 859
Autor článku: Markéta Kohoutková
Problémy s neplodností řeší stále více mužů. Není však pravda, že by se výrazně zhoršila kvalita spermií u dnešních mužů oproti minulému století. Páry však řeší početí potomka ve stále vyšším věku.

Právě věk hraje významnou roli v případě plodnosti nejen u žen, ale i u mužů. Proč jsou výklady zhoršujících se spermiogramů mylné a co ovlivňuje kvalitu spermií ve vyšším věku, vysvětlí ve svém komentáři renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Vyšší věk a neúspěšné snahy o početí dítěte se dnes řeší především u žen. Takzvané biologické hodiny ale tikají i mužům. Kvalita spermatu totiž s přibývajícími roky výrazně klesá. Nelze však jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy k tomu u mužů dochází. Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnost navíc ovlivňuje i stres nebo prodělané nemoci.

Průzkumy mužské neplodnosti jsou neprůkazné

V poslední době je populární mluvit o tom, že plodnost mužů se dramaticky zhoršuje. Extrémní předpovědi uvádějí, že se v budoucnu budeme množit jenom prostřednictvím umělého oplodnění. Informace o výrazně vyšší míře neplodnosti u mužů však nejsou docela pravdivé. Věk mužů, kteří řeší neplodnost, se totiž oproti minulosti zvyšuje.

V polovině minulého století se lidé běžně množili v nižším věku, děti měli již kolem 20. roku věku. Případné problémy s neplodností tedy rovněž řešili v dřívějším věku, než je tomu nyní. Dnes běžně řešíme neplodnost u mužů od 35 let výše, někdy dokonce i kolem 50 let. Vědci tak mají k dispozici odlišné soubory spermiogramů z minulosti a z dnešní doby, tedy od mužů jiných věkových kategorií. Tyto dvě skupiny nejde srovnávat, protože kvalita spermatu ve vyšším věku klesá. V případech, kdy vědci provedli srovnání spermiogramů u dnešních mužů kolem 20 let, zjistili, že hodnoty jsou srovnatelné s těmi z poloviny minulého století a došlo pouze k zanedbatelnému zhoršení. Informace o kvalitě spermatu u mužů starších 35 let žijících před více než půl stoletím nemáme pro srovnání k dispozici v dostatečném množství.

Problémy s plodností přináší stres i obezita

Přestože nelze prokázat, že míra mužské neplodnosti v průběhu století výrazně stoupá, je jasné, že věk kvalitu spermií ovlivňuje. S vyšším věkem totiž dochází k vyšší míře oxidačního poškození DNA spermií. Proto, i když bude počet spermií v ejakulátu u muže ve věku 20 let a 40 let stejný, bude šance oplodnit vajíčko s přibývajícími roky nižší.

Poruchy plodnosti ve vyšším věku řeší spíše muži, kteří jsou více pracovně vytížení, nemají dostatek spánku a často jsou zatěžováni stresem. Významnou úlohu hraje také strava, která by měla být bohatá na stopové prvky a vitaminy, a měla by mít adekvátní poměr živin. Vhodnou pomocí je i užívání doplňků stravy, které obsahují látky prospěšné pro tvorbu spermií, jako je například Fertilan. Spermatogenezi může rovněž negativně ovlivnit nadváha a obezita. Pokud se muž chce lépe připravit na početí potomka i ve vyšším věku, určitě je rozumné zhubnout, nekouřit a mít nejen dostatek odpočinku, ale i dostatek pohybové aktivity.

Autor: Markéta Kohoutková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: