Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jaro a oči
Autorka článku: Adéla Vosádková Jaro je tady. Víte že, UV záření může nastartovat šedý zákal? |
Češi jsou národem zahrádkářů, chatařů a kutilů a prodlužující se dny a sílící sluníčko vylákají na venkovní sídla desetitisíce lidí. „Právě na zahradách mohou dostat oči pořádně zabrat,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize. Není totiž žádnou výjimkou, když zahrádkáře při práci zasáhne do oka větvička, odštípnutá tříska, nebo mu do něj vlétne hmyz. Jak ale správně postupovat, pokud k podobné nehodě dojde? Nejdůležitější je tekoucí voda, čisté prostředí a hlavně žádné násilí.
Trn z oka nevytahujte násilím
„Pokud se pokoušíte vyndat z oka cizí předmět, ať už sobě nebo druhé osobě, je nezbytně nutné si v první řadě důkladně omýt ruce, ideálně teplou vodou a mýdlem, a pak až oko ošetřovat. V žádném případě si ale oko nesmíme začít mnout nebo třít,“ radí MUDr. Lucie Valešová. „Tělísko odstraňujte z oka sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem kapesníku, který před tím navlhčíte v čisté vodě. Nikdy ovšem ne tvrdým nebo nesterilním předmětem. Na závěr oko vykapejte borovou vodou nebo očními kapkami. Ale pozor, pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se nesnažte odstranit jej násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vyhledejte pomoc lékaře.“
Pohmožděniny vás mohou oslepit
To platí bezvýhradně i u hlubších poranění, ke kterým může dojít zejména v dílnách u pracovních stolů. Zaseknutá ocelová špona, zapíchnutý odštěpek při broušení či řezání kovu, či drobné střípky skla a následná neuvážená manipulace s nimi mohou váš zrak nenávratně poškodit. V takových případech je lepší se o nic nepokoušet, oko jen zakrýt sterilním obvazem a pospíchat do oční ambulance. „Stejně tak se nevyplácí podcenit pohmoždění oka, či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice,“ varuje MUDr. Valešová. „Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět. Což znamená, že imunitní systém člověka napadá druhé, nepoškozené oko, a může dojít k vážným komplikacím, až ke slepotě.“
Při poleptání rychle pod vodu. Alespoň na čtvrt hodiny
Velmi závažné následky může mít také zasažení oka chemickými látkami. Zahrádkářská hnojiva a postřiky, barvy, louhy, ale také vápno nebo malta. To vše může nadělat v oku pořádnou paseku během několika málo vteřin. Proto jakmile dojde k zasažení oka jakoukoli chemikálií, utíkejte co nejrychleji k vodovodnímu kohoutku. „Zasažené oko vyplachujte proudem studené vody alespoň 15 minut směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu nepodceňujte! Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní,“ varuje MUDr. Valešová a doporučuje: „I po důkladném vypláchnutí stejně raději vyhledejte lékařské ošetření.“
Co nás ochrání? Pochopitelně brýle…
Jak předejít těmto nepříjemným poraněním oka je nasnadě. Při práci nejen na zahradě používejte kvalitní brýle a ochranné štíty. „Ale zapomínat bychom neměli ani na pracovní rukavice. Velké procento poranění oka spočívá v tom, že si potřísněnýma rukama bezmyšlenkovitě oči promneme,“ říká MUDr. Valešová.
Při alergii sprchujte oči i sebe
Jenže na to, aby se jaro negativně podepsalo na našem zraku, nemusíme být ani kutil, ani zahrádkář. Stačí si vyrazit do rozkvétající přírody za sportem, nebo jen tak na procházku a lehký pylový deštík nám udělá během pár vteřin ze života peklo. „Oční alergie, neboli alergická konjuktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje MUDr. Valešová příznaky zánětu spojivek. Podle ní už nám v tomto případě samotné ochranné brýle nepomohou. „Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, raději co nejméně vycházet ven. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli bychom šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.“
UV záření může nastartovat šedý zákal
Jarní sluníčko pohladí po těle i po duši, ale náš zrak bychom k němu rozhodně upírat neměli. Ultrafialové paprsky při dopadu na oko poškozují zejména vnější vrstvu rohovky. Negativní dopady se ale často projeví až po delší době, například po šesti až dvanácti hodinách. A jak to vypadá? Úporné bolest očí, slzení a světloplachost. „Postiženému pak musíme kapat do oka analgetika, pomáhá přikládat studené obklady a ideální je pobývat v tmavé místnosti,“ radí MUDr. Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize.
Ale UV záření může kromě rohovky poškodit také čočku a zapříčinit tak vznik šedého zákalu neboli katarakty. „V takovém případě nezbývá pacientovi než podstoupit operaci. Dnes je díky moderní metodě femtokatarakta možné odstranit šedý zákal během několika minut, ambulantně a zcela bezbolestně laserem. Do oka se následně vpraví umělá nitrooční čočka a už druhý den vidí pacient zcela normálně. Ale nejlepší prevencí je nosit kvalitní sluneční brýle s absorpčními skly, které zajišťují před UV zářením stoprocentní ochranu, nezapomínat na kšiltovky a oční štítky,“ uzavírá primářka Skorkovská.
Autor: Adéla Vosádková; Foto: Internet