Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Letní sportování s diabetem
Autor: Šárka Štočková Cvičení a fyzická aktivita jsou prospěšné pro každého, pacienty s diabetem nevyjímaje. V létě se navíc dá provozovat řada sportů na čerstvém vzduchu. Pojďme si tyto aktivity trochu přiblížit a také si říct, jak by se měl fyzicky aktivní diabetik chovat, aby si neublížil. |
Prediabetes – skrytá startovní čára cukrovky
Štíhlá postava, a tedy i udržování pravidelné fyzické aktivity jsou základními léčebnými pilíři v boji s diabetem 2. typu. Kromě pohybu by diabetik měl dbát na vyvážený jídelníček, a to i v ročních obdobích, jakým je právě léto, které svádí k „drobným” stravovacím hříchům, a málokdo odolá zmrzlině, pivu na zahrádce nebo klobásce z grilu. „Při léčbě diabetu 2. typu je potřeba vyřadit zbytečný přísun kalorií, ať už ve sladkých nápojích, tučných mléčných výrobcích, tučných uzeninách nebo sladkostech. Ty organismu dodávají koncentrovanou energii vhodnou při vysoké sportovní zátěži, nikoli při běžné denní aktivitě člověka se sedavým zaměstnáním,” upozorňuje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka kliniky DIAVize v Praze.
15 minut denně v pohybu
Odborníci se shodují na tom, že diabetik by měl věnovat pohybu celkově alespoň dvě a půl hodiny týdně. Pohybové aktivity je vhodné zařadit minimálně 3x do týdne, s přestávkou ne delší než 48 hodin. Ideální je věnovat se cvičení nejméně 15 minut každý den. Aerobní fyzická námaha totiž zlepšuje citlivost organismu na inzulin, která v našem těle po určitou dobu přetrvává i po ukončení cvičení.
Začněte procházkami
Patříte-li mezi ty, kteří dosud vedli spíše klidný a sedavý život, je lepší pustit se do sportu pozvolna a tělo na zátěž nejprve připravit. Jak? Začněte s kratšími, ale svižnými procházkami. Doporučeno je ujít alespoň 6 000 kroků denně (cca 3 km). Postupně se bude zvyšovat vaše trénovanost a jakmile cítíte, že vám chůze nepůsobí žádné problémy, přidávejte jak na kilometrech, tak i na tempu. Později můžete zařadit i běhání, pokud to váš zdravotní stav dovoluje (při vysokém stupni obezity je vhodné pro velkou zátěž kloubů volit méně zátěžové pohybové aktivity než běh, případně sportovat pod dohledem odborného trenéra nebo fyzioterapeuta). Pravidelností tréninků alespoň obden a postupným přidáváním zátěže se můžete dostat do kondice během pár týdnů.
V prvních dvou měsících je důležitá hlavně pravidelnost cvičení. Často je to boj s pocity, kdy se člověku nechce a ztrácí motivaci. Mějte ale na paměti, že váš organismus dosud nebyl zvyklý na pohyb, a tak se musí celý vnitřně přenastavit. Pokud však vydržíte, po třech měsících se nejen budete cítit fyzicky zdatnější, ale také s největší pravděpodobností uvidíte příznivé výsledky i na svém těle. Stejné je to s jídelníčkem. „S obezitou ani nadváhou nebojujte nárazově. Při nenadálé hladovce se organismus zbavuje vody a svalové hmoty, ale při návratu k běžnému stravování se voda v těle opět rychle zadrží a kilogramy se vracejí. Klíčem je naopak pravidelnost a především silná vůle,” říká prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog působící v IKEM a odborný garant programu Cambridge Weight Plan.
Pokud jste zvyklí pravidelně intenzivněji cvičit nebo dokonce provozujete nějaký sport na vrcholové úrovni a byl vám diagnostikován diabetes, poraďte se o svých aktivitách a jejich intenzitě se svým ošetřujícím lékařem.
Rady pro pohyb bez komplikací
1. Selfmonitoring – pravidelně si kontrolujte hodnoty cukru v krvi (glykémie). Zvláště pokud jste léčeni inzulinem, je vhodné měřit glykémii před cvičením, v jeho průběhu i po něm. Jestliže naměříte před cvičením glykémii pod 5,5 mmol/l, nejprve doplňte tělu potřebnou energii (15 – 30 g sacharidů) a cvičit začněte nejdříve za půl hodiny poté, pokud je kontrolní glykémie nad 5,5 mmol/l. Stejně tak se nepouštějte do fyzické aktivity v případě, že zjistíte glykémii nad 16 mmol/l a pozitivní ketolátky v moči. Kontrola cukru jen důležitá nejen před sportem, ale i po něm, a to nejen bezprostředně, ale i po několika hodinách. Naše tělo si totiž potřebuje doplnit zásobní sacharidy ve formě glykogenu a hypoglykémie se tak může objevit až 24 hodin po fyzické aktivitě!
2. Pitný režim – mějte u sebe neustále lahev s pitím. Každý člověk by měl za den vypít asi 0,5 litru vody na každých 15 kg své tělesné hmotnosti, záleží také na teplotě vzduchu a míře pocení.
3. Energie – při intenzivní aerobní aktivitě spalujete kalorie, je tedy vhodné mít po ruce nápoj nebo potravinu se sacharidy pro případ hypoglykémie (např. colu, džus apod.). Riziko hypoglykémií při/po cvičení je zejména u diabetiků léčených inzulínem nebo některými typy tabletových léků (deriváty sulfonylurey). Ti by si v průběhu intenzivního sportování měli vždy kontrolovat glykémie.
Letní sporty vhodné pro diabetiky
Sportovních aktivit, které se hodí provozovat v létě, je naštěstí opravdu hodně, a tak si může každý vybrat přesně takovou, která mu bude vyhovovat.
Nordic walking
Dynamická chůze se speciálními holemi, která je díky zapojení celého svalového aparátu až o 40 % efektivnější než chůze běžná. Výhodou nordic walking je kromě pozitivního zdravotního vlivu i to, že ho můžete provozovat kdekoliv, ať už na horách nebo v městském parku. Pro naučení správné techniky je s výhodou poradit se s vyškoleným trenérem nebo s ním absolvovat přímo jednu výukovou lekci.
Běh
Než se pustíte do běhání, je důležité opatřit si opravdu kvalitní obuv a nohy si vždy kontrolovat. U diabetiků s rizikovýma nohama (deformity prstů a nohou, snížená citlivost apod.) to platí dvojnásob!
Plavání
Zejména u lidí s nadváhou či obezitou je plavání vhodnou fyzickou aktivitou, neboť nezatěžuje klouby. Pacienti s diabetem jsou však náchylnější ke kožním a urologicko-genitálním infekcím. Po každém plavání je tedy vhodné důkladně se osprchovat, osušit a převléknout do suchého oblečení.
Cyklistika
I jízda na kole je vhodná pro lidi s nadváhou, protože při ní dochází k mnohem menší zátěži kloubů než třeba při chůzi nebo běhu.
In-line brusle
Jízda na kolečkových bruslích se hodí pro zdatnější pacienty s diabetem. Je výbornou alternativou k běhání a cyklistice.
Beach volejbal
Dejte dohromady partu čtyř nebo více přátel a zahrajte si plážový volejbal. V písku si užijete spoustu legrace. Jen pozor u diabetiků s neuropatií – neměli by chodit naboso, je nutné dávat si pozor na spálení kůže od horkého písku.
Golf
Máte pocit, že provozovat tento sport je komplikované a je k tomu třeba vynaložit spoustu finančních prostředků? Opak je pravdou! V dnešní době existují golfová hřiště, která jsou přístupná široké veřejnosti. Což v důsledku znamená, že si na nich může zahrát opravdu každý (bez nutnosti členství v golfovém klubu) a navíc vám zde půjčí veškeré vybavení.
Paddleboarding
Vyzkoušejte jízdu po vodě na velkém prkně za pomoci pádla. Je to mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá a navíc se vám nemůže stát nic horšího, než že se krom pádlování i vykoupete.
Autor: Šárka Štočková, Foto: Internet