Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Závěť pomáhá

Publikováno: 26.07.18
Počet zobrazení: 1266
Autorka článku: Petra Vondrová
Nenechte se spoutat mýty a včas udělejte pořádek ve věcech dědictví.

Smrt a s ní související záležitosti u nás stále nepatří k příliš frekventovaným tématům. Příkladem může být závěť – podle údajů Notářské komory ČR bylo v roce 2017 v České republice sepsáno pouze 20 000 testamentů, přestože právě tento dokument vnese jasno do nakládání s pozůstalostí a předejde případným sporům mezi dědici. Důvodem zdrženlivějšího přístupu Čechů může být několik obecně tradovaných mýtů, z nichž nejčastější je asi ten, že sepsání závěti je složité a drahé. Ve skutečnosti jde o relativně jednoduchý úkon. Sepsání a uložení závěti u notáře přijde přibližně na 1 800 Kč. Závěť musí být sepsána písemně a splňovat několik dalších náležitostí.

Další z mýtů rezonuje obavou: „Hned jak napíši závěť, umřu.“ Jenže realita je, zdá se, opačná! Koalice Za snadné dárcovství na svém webu odkazuje na výzkum amerického profesora Jamese Russella dokazující, že lidé, kteří sepíšou závěť ve prospěch dobročinné organizace, se dokonce dožívají vyššího věku než zbytek populace. Britský vědec Richard Radcliffe jde ještě dál a po analýze tisíců závětí v Anglii vyvozuje, že lidé, kteří v závěti mysleli na charitu, žili až o 9 let déle než ostatní. Celé téma je ale samozřejmě složitější a může být i odrazem toho, že lidé, kteří se dožijí vyššího věku, častěji uzavírají závěť ve prospěch dobročinných organizací. Pro většinu lidí je navíc tato forma darování ze závěti spojena s pozitivními emocemi a nalezením radosti ze svého konání.

Sepsáním poslední vůle totiž lze zabezpečit nejen rodinu, blízké, ale také podpořit činnost vybrané dobročinné organizace. Darování ze závěti je cestou, jak být prospěšný i po smrti. V mnoha státech Evropy je tato forma daru běžná a mnoho neziskových organizací by bez této podpory nepřežilo – malý nebo velký dar poskytují tisíce lidí a nejen ti bohatí. Darovat může každý, protože i malý dar má smysl. Konkrétní příběhy dárců najdete na: http://zavetpomaha.cz/pribehy-darcu/

S cílem upozornit na významnou úlohu závěti a možnost věnování peněz, nemovitosti či cenných papírů dobročinné nebo veřejně prospěšné organizaci se v desítkách zemí po celém světě 13. září slaví Mezinárodní den závětí. Na ten navazuje za finančního přispění Nadace Via Měsíc dobročinné závěti. Dárcům a dárkyním zapojeným do 12. října bude proplacen notářský poplatek za sepsání závěti.

Českou iniciativu, výstižně nazvanou Závěť pomáhá, realizuje koalice Za snadné dárcovství, která sdružuje třicet šest významných a respektovaných neziskových organizací. Tato nezávislá platforma pracuje na rozvoji individuálního dárcovství v České republice, vedle osvětové kampaně Závěť pomáhá realizuje projekt Daruj pravidelně na podporu pravidelného dárcovství a další aktivity.

Autor: Petra Vondrová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: