Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Vloupání do chat a chalup s podzimem přibývá

Publikováno: 27.09.18
Počet zobrazení: 719
Autorka článku: Šárka Lachoutová
Zatímco v létě pravidelně stoupá množství vykradených bytů a domů, zejména ve větších městech, se začátkem podzimu nastávají žně pro zloděje zaměřené na víkendové chaty. Jak ukazují celostátní policejní statistiky, už od září se zvedá počet těchto vloupání o desítky procent.

Se začátkem školního roku a podzimním ochlazením se prázdninoví chalupáři stěhují zpět do měst a nechávají své chaty bez dozoru. „Kromě víkendů zůstává většina chat v podzimních měsících většinou téměř nehlídaná a stává se tak snadným terčem zlodějů. Zároveň je jejich majitelé právě o víkendech stále částečně využívají a připravují na zazimování. Často tak skrývají cennou kořist, jako jízdní kola a elektroniku,“ říká bezpečnostní expert Ivan Pavlíček ze společnosti Next.
Z nezabezpečené chaty se může stát noclehárna
Podzimní a zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zloději využívají toho, že chatařské kolonie zůstávají mimo sezonu opuštěné. „Nepřítomnost majitelů pak využijí nejen ke krádežím, ale nezřídka si udělají z jejich víkendového sídla zároveň noclehárnu. Chatařům tak nezpůsobí jen materiální škody, ale hlavně jim nabourají pocit soukromí, což je pro řadu lidí stejně zásadní faktor jako újmy na majetku. Ztrátu intimity obývaného prostoru bohužel nevyřeší žádná pojistka. S nepříjemným pocitem, že někdo cizí obýval chatu, se lidé vyrovnávají těžko,“ podotýká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.
Odvezte z chaty drahé vybavení
Zlodějům hraje do karet lehkovážnost majitelů. „Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší, co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.
Zabezpečte okna pomocí fólií
Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Překontrolujte, zda jste zavřeli okna, kudy zloději velmi často vnikají. Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné, rychlé a přitom finančně dostupné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla. „Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ říká Ivan Pavlíček, odborník za zabezpečení domácností.
Chatu či chalupu vám ohlídají kamery
Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v chatě, chalupě nebo bezprostředním okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje na vaší chatě či chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech,“ uzavírá odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.

Autor: Šárka Lachoutová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: