Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Co udělat jako první, když vám vykradou byt nebo dům?
Autorka článku: Šárka Lachoutová Zloději každoročně vykradou tisíce domácnostní a následné škody se pohybují v řádech miliard korun. Nejsou to však ztráty pouze majetkové, ale také duševní, které bývají pro oběti vloupání často mnohem horší. |
Každé narušení soukromí a zcizení majetku je velký zásah pro psychiku a v kritické chvíli je pak důležité nepropadnout panice a vše správně vyřešit. Víte, co udělat jako první, když vás vykradou? Přinášíme přehled čtyř kroků, které se vyplatí neopomenout.
Vše bezodkladně nahlaste na policii
„První, co udělejte, když zjistíte, že vás vykradli, bez dalšího odkladu kontaktujte policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte a neupravujte. Mohli byste zkomplikovat vyšetřování. V případě, že si nejdříve všimnete poškozeného zámku, do bytu sami nevstupujte, pachatelé mohou být ještě uvnitř. Vždy se ihned obraťte na pomoc policie,“ radí Ivan Pavlíček expert na zabezpečení ze společnosti Next.
Zablokujte karty a osobní doklady
Pokud mezi ukradenými věcmi jsou doklady a platební karty, je nutné je ihned zablokovat. Blokaci karty proveďte okamžitě, jinak riskujete ztrátu peněz z účtu. Nepodceňujte ani „zablokování“ dokladů. Zcizení proto ihned nahlaste na policii či obecním úřadě. Zloději si na ně neváhají třeba rychle sjednat půjčku nebo je použijí k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí a dalším ilegálním aktivitám.
Škody zdokumentujte
Po odchodu policie je dobré udělat vlastní soupis škod a zcizených věcí. I když policie pořídí své snímky z místa činu, i vy si vše vyfoťte. A to včetně detailů místa vniknutí. Zdokumentujte si také vzniklá poškození. Bude se vám to hodit pro pojišťovnu. Připravte se, že u zcizených věcí budete muset doložit, že jste byli skutečně jejich vlastníky. Ideálně mějte k dispozici doklady o zakoupení, případně záruční listy. Vlastnictví lze dokázat také fotografiemi, svědectvím sousedů, případně podepsaným čestným prohlášením.
Vyměňte zámky a byt lépe zabezpečte
Vloupání může představovat ztrátu i ve zcela jiném smyslu, než je pouze ta majetková. Podle odborníků patří mezi nejhorší následky, se kterými se mohou oběti krádeže potýkat, zejména negativní dopady na psychiku poškozených. „Pocity ztráty bezpečí a soukromí mohou u psychicky méně odolných jedinců vést ke zvýšenému stresu, úzkostem a v některých případech až k vytvoření posttraumatické stresové poruchy, která jim následně značně komplikuje život,“ říká MUDr. Dana Dufková, psychiatrička. Znovuobnovení pocitu bezpečí a důvěrného prostředí napomůže také výměna zámků a kvalitní zabezpečení bytu. Zejména výměna vstupních vchodových dveří za bezpečnostní, které by měly mít certifikaci minimálně třetí bezpečnostní třídy, se zámkem a kováním ve stejné kategorii. V přízemí je pak vhodné pořídit si například bezpečnostní folie na okna a balkonové dveře.
Autor: Šárka Lachoutová, Foto: Internet