Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Úvaha o životě a o stáří. I. Cato starší o stáří.
Milé babičky a milí dědečkové. Nemějte obavy, že vás nyní povedu do slzavého údolí, ale do náruče klasické filosofie, do antického Řecka a Říma. Chtěla bych vás potěšit a rozradostnit prostřednictvím našich moudrých kulturních předků, kteří rádi seděli v kruhu a povídali si. Co kdybychom si k nim přisedli? Možná, že by to byl nezapomenutelný sedánek, ale lze ho prožít i virtuálně. Kniha, ze které Vám vyprávím, se jmenuje Tuskulské hovory a napsal ji Marcus Tullius Cicero, římský řečník, básník, filosof a politik. Ten se svými přáteli seděl v Tusculu ve vile Crassa a povídali si.
Přečetla jsem si.
Dnes jsem si přečetla na jednom webu článek o starších lidech – seniorech, proč chodí na přednášky na University třetího věku. Věřím, že motivace je jinde, než si to tvůrci článku myslí; třeba uvažují o motivaci, jak se utěšit ze samoty, nebo nějak vyplnit čas, když už člověk má omezený styk s lidmi (už nechodí do práce); potřebuje prostě společnost. Já to tak nevidím a neumenšovala bych význam chození na přednášky; v návštěvě University třetího věku spatřuji zdravou potřebu vědění a zvýšení schopnosti porozumět současné době (politice, literatuře, médiím), ať člověk studuje ten nebo onen předmět. Druhý argument proti myšlence, proč senior navštěvuje 3V a proti odpovědi, že tak bojuje proti samotě po skončení aktivního života namítám, že má senior mnoho jiných programů a Universita třetího věku je koníček, potřeba, způsob seberealizace, radost, nikoli ubíjení času.
Podobným způsobem přemýšleli o stáří naši římští předkové, kteří nebyli jiní, než jsme my. Cato starší uvažuje takto:
Stáří chybí síla.
Ale ani se od stáří nepožaduje, Proto je podle zákonů a zvyklostí náš věk osvobozen od úkolů, jejichž zvládnutí předpokládá tělesnou sílu. A tak nejsme nuceni nejen k tomu, co bychom nezmohli, ale ani k tomu ne, na co bychom ještě stačili.
„Avšak je mnoho starých lidí až tak zesláblých, že nejsou schopni vykonat žádnou povinnost spojenou s jejich povoláním nebo dokonce žádný ze základních úkonů životních.Ale to přece není nedostatek, říká Cato, který by byl vlastní stáří? Je obecného rázu a souvisí se zdravotním stavem. Proč by mělo být u starců nápadné, jsou-li na tom někdy se zdravím špatně, když se tomu nemohou vyhnout ani mladí lidé? „
Stáří je nutno klást odpor a jeho nedostatky nahrazovat pílí. Je třeba bojovat proti stáří jako proti nemoci, hledět si zdraví, cvičit, ale s mírou, jíst a pít jen tolik, aby se síly obnovily, ne, aby se ničily. Je všal nutné posilovat nejen tělo , ale ještě mnohem víc rozum a ducha, neboť jim hrozí, že uhasnou stářím, nenalije-ki jim olej jako do lampy. Úmorné cvičení tělo zmalátňuje, ducha všal stálá činnost osvěžuje.
Důstojnost stáří
Cato dále píše: Jen tak se vzbuzuje totiž stáří úctu, jestli se samo dokáže uhájit, jestliže si dokáže udržet své právo, jestliže se nikomu nezaprodalo, jestliže panuje nad svými až do posledního dechu. Neboť tak, jak se mi líbí mladý muž. Který má už v sobě něco ze starce, tak nalézám zalíbení ve starci, v němž je něco mladistvého. Kdo se žádá touto zásadou, bude moci zestárnou tělem, nikdy duchem.
Úcta ke stáří
Nyní vás zavedu do antického Řecka. Sparťan Lýsander prý říkával, že Sparta je nejdůstojnějším místem pobytu pro starce – nikde jinde prý se stáří nesetkává s tolika ohledy, nikde jinde se věku neprokazuje tolik úcty. Stojí dokonce v knihách toto vyprávění:
V Athénách přišel jednou při hrách do divadla jakýsi stařec, divadlo bylo do posledního místečka plné a nikdo ze spoluobčanů mu neuvolnil místo. Když však přišel ke Sparťanům, lteří seděli na vyhrazeném místě, protože tam byli jako vyslanci, všichni prý povstali a starce pustili sednout. Když jim za to shromáždění bouřlivě tleskalo, řekl prý jeden ze Sparťanů, že Athéňané vidí, co je správné, ale nemají chuť tak jednat.
Citáty:
1 „Rozlobený člověk otvírá ústa a zavírá oči.“ — Cato starší O lidech Zdroj: https://citaty.net/autori/cato-starsi/citaty-o-lidech/
2 „Žiješ-li poctivě, nedbej na řeči zlovolných lidí.“ — Cato starší O lidech, o životě
3 „Z příkladu jiných lidí se nauč, co máš dělat a co ne. Život jiných je naším učitelem.“ — Cato starší O lidech, o vzdělání, o škole a vzdělávání, o životě,
4 „Manželství má tu výhodu, že v něm může člověk tělesně milovat, i když duševně nemiluje.“ — Cato starší O manželství, o lidech, o milování, o lásce
Autorka: Irena Novotná