Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Statistický úřad bude zjišťovat životní podmínky domácností
Zdroj: Český statistický úřad Již po patnácté spouští Český statistický úřad pravidelné každoroční šetření o příjmech a životních podmínkách. Letos proběhne v období od 2. února do 26. května. Tazatelé po celé republice osobně navštíví téměř 11,5 tisíce domácností s cílem získat aktuální údaje k posouzení jejich ekonomické a sociální situace. |
Šetření nazvané Životní podmínky organizuje Český statistický úřad každoročně od roku 2005. Jednotliví členové náhodně vybraných domácností odpovídají na otázky týkající se bydlení, pracovní aktivity, příjmů a vyjadřují se i k materiálním a zdravotním podmínkám. Obdobné zjišťování přitom probíhá v celkem 34 evropských zemích.
„Část respondentů s námi na šetření spolupracovala již v předchozích letech, nově letos oslovujeme 4 750 domácností. Velkou pozornost klademe na odbornou připravenost a profesionalitu našich tazatelů, neboť právě na nich závisí úspěšnost sběru dat a tím i samotného šetření,“ zdůrazňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Výsledky šetření budou sloužit jako významný zdroj při hodnocení vývoje životní úrovně a příjmové situace tuzemských domácností.
V současné chvíli má již Český statistický úřad k dispozici předběžné výsledky šetření za rok 2018. „Z výsledků za minulý rok vyplývá, že míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením zůstala na stejné hodnotě jako v roce 2017 a činila 12,2 %. V Evropě se tak řadíme mezi země s nejnižší úrovní tohoto indikátoru,“ uvedla Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ. Celkem se toto ohrožení týká v České republice asi 1,2 milionu osob.
Meziročně o téměř 100 tisíc klesl odhadovaný počet osob žijících v materiálně deprivovaných domácnostech, tedy takových, které si z finančních důvodů nemohou dovolit nejméně čtyři z devíti předem stanovených položek. Podíl těchto osob se oproti předchozímu šetření z roku 2017 výrazně snížil z 3,7 % na 2,8 %. Například neočekávaný výdaj ve výši 10 700 korun si tak ve sledovaném období nemohlo dovolit 23,7 %, týdenní dovolenou 20,7 % a úhradu pravidelných plateb a splátek 3,0 % osob v českých domácnostech.
Zdroj: Český statistický úřad