Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Ochrana před nemocemi na dovolené

Publikováno: 4.07.19
Počet zobrazení: 1166
  Autor: Gabriela Matějková
Vzdálená exotika nebo evropské státy? Ať už je cílová destinace vaší dovolené jakákoli, nezapomeňte si před cestou včas zjistit, na jaké nemoci můžete ve vybraném místě narazit.

Do zemí jako africké Kongo nebo jihoamerická Brazílie budete potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. Prevenci ale rozhodně nepodceňujte ani při cestování po Evropě, kde se můžete setkat například s tetanem. Nezapomeňte také na dobře vybavenou lékárničku a cestovní pojištění.

Prvním krokem, který byste měli udělat hned po výběru destinace pro dovolenou, je podstoupení konzultace očkování. Nabízí je praktičtí lékaři nebo centra cestovní medicíny, která se nacházejí ve většině velkých nemocnic. Odborníci vám poradí, která očkování budete pro cestu do vybrané destinace potřebovat a rozplánují vám vakcinaci tak, aby mezi jednotlivými dávkami a typy vakcín byly dostatečné rozestupy. S expertem byste se měli poradit zhruba tři měsíce před cestou. I očkování těsně před odjezdem je však lepší než žádné, neboť dopady případné infekce alespoň zmírní.

Máte v pořádku očkovací průkaz?
Pokud jsou vaším letošním cílem země s vysokým hygienickým standardem, neznamená to, že vám nehrozí žádná nákaza. Před cestou do Evropy, Austrálie i USA si zkontrolujte, zdali máte v pořádku očkování proti tetanu, jehož přeočkováním byste měli procházet každých 10 až 15 let. V očkovacím průkazu si také projděte platnost očkování na záškrt, spalničky a příušnice. V sezóně před vypuknutím epidemie rovněž zvažte očkování proti chřipce, meningokokovým a pneumokokovým nákazám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se totiž přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově.

V Asii pozor na zvířata
Specifickou nemocí pro Asii je vzteklina. Jedete-li právě tam, měli byste se vyhýbat volně pobíhajícím zvířatům, která mohou nákazu přenášet. Převážně jde o psy, kočky, lišky, šakaly, kojoty a opice. Virové onemocnění vzteklinou je nebezpečné proto, že postihuje centrální nervovou soustavu a ve většině případů způsobuje smrt. Toto onemocnění proto rozhodně nepodceňujte a nechte se ideálně několik týdnů před odjezdem očkovat.
Převážně v jihovýchodní Asii, v oblastech se špatnou hygienou, hrozí turistům břišní tyfus. Nemoc je bakteriálního původu a většinou ji provází horečky, bolest hlavy, obluzení, nevolnost, nechutenství a bolest břicha. „Zdrojem nákazy břišním tyfem je nemocný člověk či jím kontaminovaná voda, potrava a různé další předměty. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, obluzení, setrvalá horečka, nechutenství a nevolnost. Ve druhém týdnu se přidává bolest břicha. K závažným komplikacím může patřit například krvácení do střeva. Průjem pro toto onemocnění není typický,“ popisuje MUDr. Vít Nádvorník. Účinnou ochranu proti tyfu naštěstí poskytuje očkování, které je nutné aplikovat alespoň dva týdny před odjezdem, přičemž protilátky v těle vydrží asi tři roky.

Nebezpeční komáři Latinské Ameriky
Chystáte-li se na cestu do rovníkových států Jižní Ameriky, musíte podstoupit povinné očkování proti žluté zimnici. Vakcínu je nutno aplikovat alespoň deset dní před odjezdem, chránit vás pak bude už po celý život. Nezapomeňte si vakcinaci nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu, bez něj vás do těchto zemí vůbec nepustí.
„Žlutá zimnice je přenášená komářím bodnutím. Nákazu provází horečka, bolest hlavy, zvracení a únava. U těžších forem propuká žloutenka jako projev zánětu jater a může dojít i ke krvácení do kůže či zažívacího traktu a k dalším komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Vít Nádvorník. Podle dostupných lékařských záznamů více než polovina turistů nakažených touto chorobou umírá.

Co si žádá návštěva Afriky
Při cestě do afrických rovníkových zemí, jako jsou například Keňa, Kongo nebo Středoafrická republika, je rovněž povinné očkování proti žluté zimnici.
Další nemocí, která se v Africe hojně vyskytuje, je meningokoková meningitida. Toto onemocnění je bakteriálního původu a může zanechat trvalé následky v podobě ztráty sluchu, obrny či epilepsie, výjimkou není ani úmrtí. Nemoc se projevuje horečkami a může vést až k zánětu mozkových blan, jehož příznaky jsou silné bolesti hlavy s poruchami vědomí, bolesti svalů a únava. Na kůži se mohou objevit červené skvrnky nebo modřiny. Očkování, které vydrží až deset let, je nutné podstoupit nejpozději deset dní před cestou.

Pro Afriku jsou typická také průjmová onemocnění, mezi která patří například cholera. Proti ní existuje účinné „očkování“ ve formě speciálního nápoje po dvou dávkách, které se podávají s týdenním rozestupem. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně týden před vycestováním. Ochranné látky z vakcíny by vám měly vydržet dva roky. „Cholera je infekční průjmové onemocnění, kterým se člověk typicky nakazí z potravin nebo kontaminované vody. Nákaza se projevuje vodnatými průjmy, typicky bez horečky s nutnou velmi rychlou a intenzivní rehydratací,“ říká MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB.

Žloutenka číhá všude
K nejrozšířenějším nemocem celého světa patří žloutenka typu A a B, nakazit se jí můžete v podstatě kdekoli. Očkování se vám tak bude hodit nejen na cestách do exotických koutů, ale i doma v Česku. Vydrží vám přinejmenším deset let. Využít můžete kombinovanou vakcínu, kterou je nutné aplikovat šest týdnů před odjezdem. Nemáte-li do odjezdu tolik času, naočkujte se proti každému typu zvlášť, což stačí s předstihem alespoň dvou týdnů.

Doma si nechte vyšetřit krev
Po návratu z dovolené, zejména z atypických míst a pokud jste před odjezdem zanedbali očkování, je vhodné zajít na preventivní rozbor krve. „Včasná diagnostika pomůže předejít následkům u těch nejzávažnějších nemocí, které si cestovatelé mohou přivážet domů,“ upozorňuje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB.

Autor: Gabriela Matějková; foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: